17 Temmuz 2017 08:34 | Son Güncelleme: 17 Temmuz 2017 08:37

Yemen'de gazetecilere yönelik ihlaller

Engel Tanımayan Kadın Gazeteciler Örgütü, bu yılın ilk yarısında medya mensuplarının 100'den fazla ihlale maruz kaldığını açıkladı.

 Yemen'de gazetecilere yönelik ihlaller

Yemen'de Engel Tanımayan Kadın Gazeteciler Örgütü, bu yılın ilk yarısında medya mensuplarının 100'den fazla ihlale maruz kaldığını bildirdi.

Örgüt tarafından hazırlanan raporda, 2017 yılının ilk 6 ayında 5 gazetecinin hayatını kaybettiği, 5'inin yaralandığı, 38'inin yargılandığı, 24'ünün gözaltına alındığı, 9'una saldırı düzenlendiği, 7'sine de işkence yapıldığı ifade edildi.

Gazetecilerin evleri ile medya kuruluşlarına 5 baskının düzenlendiği, 4 yağma vakasının meydana geldiği ve 3 kez öldürme girişiminde bulunulduğu aktarılan raporda, bir kişiye idam cezası verildiği, bazı basın mensuplarının işlerinden atıldığı ve tehdit edildiği kaydedildi.

Raporda, 2014'ten Haziran 2017'e kadar basın özgürlüğüne yönelik 825 ihlalin yaşandığı, 26 gazetecinin yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Husiler ile devrik lider Ali Abdullah Salih'i destekleyen güçlerin en çok ihlal gerçekleştirenler arasında gösterildiği raporda, meşru hükümet güçleri, El-Kaide terör örgütü, Halk Direniş Güçleri'ne (HDG) bağlı Ebul Abbas Örgütü ile belirsiz tarafların ihlal gerçekleştiren kesimlerden olduğu ifade edildi.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler ile Salih yanlıları, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana'nın denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Etiketler: gazeteciyemen