Abdurrahman ERZURUM Abdurrahman ERZURUM Genel Yayın Yönetmeni aerzurum25@gmail.com

DALGACI ÖĞRETMEN

Bu seçimlerde muhalafetin çok severek kullandığı bir argüman vardı.
“Dip dalgası”
Hepimiz defalarca siyasilerin ağzından bu söylemi duyduk. Bu seçimde iktidardan bıkmış seçmen oyunu artık hangi lider söylemişse en az yüzde 50 oranında o partiye verecek ve iktidara taşıyacaktı. Gerçi HDP, SP, İP, CHP ve diğer partiler toplayınca % 100’ü geçiyordu ama siyasette böyle küçük yalanlar makul görülürdü.
Kimilerine göre, anadeniz diplerinde yeğin depremlerle oluşan, dipten deniz yüzüne doğru yayılan dalga anlamındaki bu beklenen “dip dalga” maalesef beklenen yerden gelmedi. Bununla beraber dip dalga biraz geç kalsa da bir tane beklerken iki tane geldi.
Nasıl mı?
Bugüne kadar 1946’dan beri onlarca kez dip dalgasına maruz kalmış CHP’den başlayalım isterseniz.
“Siyasetin CEO’su Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim yenilgisinin ardından “Hayır biz seçimi kaybetmedik. Seçimi AK Parti kaybetti” açıklamasının 9. yenilgi sonunda tabanda tatmin edici bulunmamasıyla başladı dalga.
Her seçim sonrasında “Hayır biz kaybetmedik, AKP kaybetti”. Bugünden itibaren çalışmalara başlıyoruz. İlk seçimde iktidarız” açıklamasını bu sefer bazı partililer inandırıcı bulmadı.
Bir süredir açılan tazminat davalarının sıkıntısını yaşayan Kılıçdaroğlu’nun karşısına bir de olağanüstü kurultay derdi çıktı. Kurultay için toplanan imzaların yarıya yaklaştığı söyleniyor. Önümüzdeki hafta olağanüstü kurultay haberini hep birlikte duyarız.
Diğer dip dalgamız ise daha siyasetin çiçeği burnunda partisi İYİ partiyi vurdu. İddialı oy oranı beklentisi içinde siyasete giren bu partimiz de de olağanüstü genel kurultay kararı alındı ve sonradan değişmezse parti lideri Meral Akşener bir daha genel başkan adayı olmayacağını twitterden duyurdu.
Bunu bir güvenoyu tazelemesi için yapılmış siyasi bir hamle olarak da düşünebiliriz ama ne olursa olsun vatandaş nezdinde büyük bir güven kaybına yol açacaktır kuşkusuz.
Bizim milletimiz Kılıçdaroğlu kadar 8-9 kez kaybetmesine rağmen yerinde durmaya çalışanı sevmediği gibi, daha birinci yumrukta yere yıkılanı da sevmez. Meral Akşener yılların siyasetçisi ve kolay kolay pes etmeyen yapısı vardır. O zaman istifaya neden olan parti çalıştayında üyelerin çoğunluğundan bu yönde bir telkin alınmış olabileceği seçeneği kalıyor.
Afyonkarahisar’da yapılan 1. Çalıştayı'nda çıkan tartışmalar üzerine Genel Başkan Meral Akşener herkesin konuşmasını ister ve son olarak yapılan sert eleştiriler üzerine kongre yapılacağını ve aday olmayacağını açıklar.
Partide MHP lideri Devlet Bahçeli’ye saygı gösteren milletvekillerine yapılan sert çıkış belki de yaşanan sıkıntıların ilk belirtileriydi.
Evet özetle yıllardır yaşanan yenilgilere rağmen ayakta durmaya çalışan ve çıktığı yolda ilk yenilgisini aldıktan sonra vazgeçmiş görünen iki lider ve iki dip dalga.
İP biter mi? Milletvekillerinden bazıları yuvalarına dönerler mi? CHP’de son kongre beklentileri karşılar mı?
Bunların cevabını çok yakında öğreneceğiz.
Seçimden önce defalarca yazmıştım. En iyi öğretmen seçmendir diye. Gerçekten öyleymiş. Bize kimin koltuk sevdalısı, kimin hacı, kimin bilge, kimin lider olduğunu gösterdi bir ayda.
Bayrağı dünya Müslümanlarının şehitlerinin üzerine örtülmesine hak kazanan bu milletten de bu beklenir zaten.
Ben bu öğretmeni çok seviyorum. Daha neler öğretecek bize bakalım.

Abdurrahman ERZURUM07 Ağu 2018

KAVGAYI KİM İSTER?

Abdurrahman ERZURUM23 Tem 2018

DALGACI ÖĞRETMEN

Abdurrahman ERZURUM15 Tem 2018

15 TEMMUZ VE NİYETLER

Abdurrahman ERZURUM13 Tem 2018

Haydi Ayağa Kalk CHP!