15 Kasım 2016 21:08 | Son Güncelleme: 15 Kasım 2016 21:10

Yavaş çalışan POS'a ceza

Yazarkasa POS’lardaki yavaşlamaları çözmek için Gelir İdaresi Başkanlığı devreye girdi.

Yavaş çalışan POS'a ceza

Her gün milyonlarca liralık ticaretin döndüğü yazarkasa POS sistemindeki aksaklıklar Gelirler İdaresi Başkanlığı'nı (GİB) harekete geçirdi.

Sabah'tan Metin Can'ın haberine göre, altı ayrı denetim firması ile anlaşan İdare, yazarkasa POS sistemindeki bütün firmaları incelemeye aldı. Kendi bilişim uzmanları ve denetçileri ile de sahaya inen GİB, yazarkasa POS'lar için 300 maddeden oluşan bir başarı kriteri hazırladı.

GİB ayrıca şirketlerden önümüzdeki döneme dair yatırım planlarına ilişkin talepte bulundu. Özellikle veri trafiği konusunda zayıf not alan firmalardan geleceğe dair yatırım sözleri istendi.

Bu yatırımların 2018'e kadar hayata geçirilmesi, özellikle siber saldırılara ilişkin sistemlerin en üst düzeyde kullanılması istendi.


Başkanlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 300 kriteri yerine getirmeyen ve denetlemeden geçemeyen firmalara, ağır paradan, lisans iptallerine kadar birçok ceza verilebilecek.

amında birbirinden bağımsız çalışan bankalar, Maliye Bakanlığı ve şirketler arasındaki trafiğin tek merkezden yönetilmesi hedefleniyor. İnternete bağlı kasalar Maliye'ye anında bildirim yapıyor.


Kaynak: haberler

Etiketler: pos cihazı