18 Ekim 2016 15:55 | Son Güncelleme: 18 Ekim 2016 17:20

Türkiye'ye 'Musul' daveti!

Paris'teki Musul toplantısına Türkiye de davet edildi

Türkiye'ye 'Musul' daveti!

Paris'te 25 Ekim'de yapılacak Musul toplantısına Türkiye de davet edildi. Toplantıya Dışişleri Müsteşarı Ümit Yalçın katılacak.

Fransa Savunma Bakanlığı kaynakları, basına yaptıkları açıklamada, bu toplantıda, ortak operasyonla ilgili durum değerlendirmesinde bulunulacağını bildirdi. Yine aynı kaynaklara göre, toplantıya, Fransa ve ABD’de olmak üzere 12 ülkenin savunma bakanı katılacak.

İRAN DAVET EDİLMEDİ

Fransız bakan, İran'ın bu toplantıya davet edilmediğini belirtti. “Savaşı kazanmak gerek ancak barışı da kazanmamıza imkan sağlayacak yollara da bakmamız gerekir.” diyen Ayrault, şu anda önceliklerinin Musul'da ve civarındaki köylerde sivil halkın korunması, onlara insani yardımın ulaştırılması olduğunu söyledi. Ayrault, Irak yönetiminin ayrıca Musul ve bölgesinde bir istikrar planını hazırlaması gerektiğini vurgulayarak Musul'dan kovulacak DEAŞ teröristlerinin Suriye'ye kaçmasının ise yine diğer bir endişe kaynağı olduğu uyarısında bulundu.

Musul'daki uluslararası koalisyona destek veren ülkelerin savunma bakanları da 25 Ekim'de yine Paris'te bir araya gelecek.


Kaynak: Habertürk

Etiketler: parismusultoplantı