12 Temmuz 2016 00:28 | Son Güncelleme: 12 Temmuz 2016 00:29

Gazze'nin elektrik sorununa Türkiye'den destek

Gazze'deki elektrik sorununa çözüm bulunmak amacıyla Filistin'e giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, Batı Şeria'da Filistinli yetkililerle görüştü.

Gazze'nin elektrik sorununa Türkiye'den destek

Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme sürecinin ardından Gazze'deki elektrik sorununa çözüm amacıyla temaslarda bulunmak üzere Filistin'e giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinin, Batı Şeria'da Filistinli yetkililerle görüştüğü bildirildi.

Filistin yönetimine yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, Batı Şeria'yı ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı heyeti, Ramallah kentinde Filistin Enerji Kurumu yetkilileriyle bir araya geldi.

Görüşmede, elektrik ihtiyacının karşılanması için Gazze sahiline gemi gönderilmesi ve Ankara'nın bu projenin finansının bir kısmını karşılaması konusunun masaya yatırıldığı belirtildi.

Bakanlık heyetinin Filistinli yetkililerden önce İsrailli bir heyet ile de bir araya geldiği aktarılırken, görüşmenin yerine ve ayrıntılarına ilişkin bilgi verilmedi.

Elektrik ihtiyacının sağlanması amacıyla ilk heyet Gazze'ye gitti!Gündem11 Temmuz 2016 11:30Elektrik ihtiyacının sağlanması amacıyla ilk heyet Gazze'ye gitti!Elektrik ihtiyacının karşılanması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı ilk heyet Gazze'ye gitti.

 

Öte yandan Gazze'deki Enerji Kurumu kaynakları, Türk heyetinin bu sabah Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç eşliğinde Gazze'ye geçeceğini, buradaki yetkililerle temaslarda bulunarak elektrik santralini ziyaret edeceğini aktardı.

Yıllardır İsrail'in ablukası altındaki Gazze'nin ihtiyacı olan yaklaşık 400 megavat elektriğin sadece 212 megavatı karşılanabiliyor. İsrail tarafından 120, Mısır'dan 32 megavat elektrik sağlanırken akaryakıt sıkıntısı nedeniyle sık sık enerji üretimine ara veren Gazze'deki santralden yalnızca 60 megavat elektrik elde edilebiliyor.

Bu da birçok sektörde ciddi sıkıntılara yol açıyor ve günde 12 saate varan elektrik kesintileri halkı zor durumda bırakıyor.

İhvan'dan Türkiye'ye Gazze teşekkürüGündem28 Haziran 2016 23:27İhvan'dan Türkiye'ye Gazze teşekkürüİhvan-ı Müslimin Teşkilatı, Türkiye'nin İsrail'le yaptığı mutabakat çerçevesinde Gazze'ye uygulanan ambargonun hafifletilmesinde gösterdiği çabadan dolayı teşekkür etti.

 


Kaynak: AA

Etiketler: