29 Kasım 2016 20:34 | Son Güncelleme: 29 Kasım 2016 20:56

Türkiye artık yabancı parayla sözleşme yapmayacak

Başbakan Binali Yıldırım, artık yabancı parayla sözleşme yapmayacaklarını söyledi.

Türkiye artık yabancı parayla sözleşme yapmayacak

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, doların yükselmesi sonrası çıkan "Kriz" söylentilerine yanıt verdi.

"Vatandaşımızın desteğiyle bu durumun üstünden geleceğiz" diyen Başbakan Yıldırım, artık yabancı parayla da sözleşe yapmayacaklarını söyledi.

Başbakan Yıldırım, "Bundan sonra yapılacak sözleşmelerde de yabancı parayla sözleşme yapmayacağız. Devletin yapacağı döviz ödemelerinde böyle bir değişiklik söz konusu değil. Döviz borcu varsa ödemeye devam edecek. Devlet yapacağı ödemeleri aslanlar gibi yapacak." dedi.

DÖVİZ ALDIĞINIZ BORCU TÜRK LİRASI OLARAK ÖDEYEBİLİRSİNİZ

Döviz borçlarının türk lirası olarak ödenebileceği konusunda da değinen Binali Yıldırım, "Merkez Bankası bazı tedbirler aldı. Bunlardan biri ihracatçılarımız mal satmak için Merkez Bankası'nda döviz alıyor, borçlanıyor, sonra borçlarını ödüyor. Döviz aldığınız borcu Merkez Bankası TL olarak ödeyebilirsiniz diyor. Merkez Bankası'nın amacı piyasanın ihtiyacı olan her türlü parayı vermektir. 2 milyar dolar kısa vadede piyasada kalması için önemli bir katkı. Bununla da kalmadık hükümet olarak da önemli karar aldık. Devletin alacaklı olduğu kurum ve kişiler var. Bunlar da döviz üzerinden 5 milyar dolar. Onlara da dedik, Türk parasıyla ödeyin. Böylece 5 milyar dolar daha bırakmış oluyoruz. Bu milli paramızın güçlü kalmasına da katkı sağlıyor." diye konuştu.


Kaynak: AA

Etiketler: Merkez BankasıBaşbakandövizBinali YıldırımYabancı paraAk partidolar