08 Mayıs 2018 18:55 | Son Güncelleme: 08 Mayıs 2018 21:02

Trump'tan flaş açıklama! Anlaşmadan çekiliyor

ABD Başkanı Donald Trump, Frana Cumhurbaşkanı Macron ile telefonda görüştü.

Trump'tan flaş açıklama! Anlaşmadan çekiliyor

ABD Başkanı Donald Trump, Frana Cumhurbaşkanı Macron ile telefonda görüştü. Trump, Macron'a İran ile nükleer anlaşmadan çekileceğini söyledi.

İRAN ANLAŞMASINDA NELER VARDI?

 2015 yılında İran ABD, Çin, Rusya, Almanya, Fransa ve İngiltere ile nükleerfaaliyetlerini sınırlandırmaya karşılık ekonomik yaptırımların kaldırılmasına yönelik bir anlaşma imzaladı.

Resmi adı Ortak Kapsamlı Eylem Planı olan anlaşmaya göre İran uranyum zenginleştirdiği santirfüjleri azaltma taahütünde bulunuyor.

Anlaşma koşulları İran'ın zenginleştirilmiş uranyumu büyük anlamda azaltması ve nükleer silah yapmaya yetecek düzeye çıkarmamasını öngörüyor.

Trump'tan Kudüs kararı!Dünya08 Mayıs 2018 00:23Trump'tan Kudüs kararı!Trump’ın, Kudüs'e taşınan büyükelçilik binasının açılışına katılmayacağı, yerine kızı Ivanka Trump, damadı Jared Kushner ve Hazine Bakanı'nı göndereceği bildirildi.

 

Anlaşmadan sonra İran'ın Natanz ve Fordo tesislerindeki santrifüj sayısı azaltıldı ve tonlarca az zenginleştirilmiş uranyum Rusya'ya gönderildi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndan denetçiler İran'ın nükleer tesislerinde teftiş yapma yetkisine sahipti.

Fransa ABD basınını yalanladı! Dünya08 Mayıs 2018 19:39Fransa ABD basınını yalanladı! "Öyle bir açıklama yok" Trump, Macron'a İran ile nükleer anlaşmadan çekileceğini söyledi. Ancak Fransa bu iddiayı yalanladı.

 

 


Kaynak: Ajanshaber

Etiketler: