19 Ekim 2016 11:38 | Son Güncelleme: 19 Ekim 2016 11:38

Zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemi artık online

Birçok araç sahibini ilgilendiren zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemi için düzenleme yapıldı. Bu düzenlemelere göre Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden teklif vermeyen şirketlere ceza verileceği belirtiliyor.

Zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemi artık online

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren trafik sigortası için yeni bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme çerçevesince artık zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nden yapılıyor. Günümüzde artık hemen hemen herşeyin online olarak yapılması vatandaşı hem zaman kaybı hem de sıra bekleme derdinden kurtarıyor. Dijital dünyada işlemlerin hızlı ve kolaylıkla yapılması devlet hizmetlerinde de kolaylık sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde başlayan bu hizmetlerden biri de trafik sigortası sorgulama işlemi için yapıldı. Bu sisteme göre artık sigorta teklifi almak ve bilgilere ulaşmak çok pratik olacak.

İNTERNETTEN ONLİNE

Zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemi yeni sistemle birlikte online yapılan işlemler arasına girdi. Bu sisteme göre artık araç sahibi olan herkes teklif indirimi esas alınarak trafik sigortası fiyatların şirketin internet sitesinden online öğrenebilecek ve aynı zamanda poliçe kesme işlemi de yapılabilecek.

SİSTEM ÇOK KULLANIŞLI

Online sorgulama yapmak isteyen vatandaşların kimlik numarasını ve araç plakasını yazdıktan sonra sisteme giriş yapması mümkün olacak. Bu aşamadan sonra artık tüm firmaların tekliflerini görebilecek ve buna göre anlaşma sağlanacak. Sistemin en büyük özelliği ise birkaç dakika içinde teklif yapma ve sorgulama yapılabilmesi oldu. Vatandaşlar Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sitesinden (www.sbm.org.tr) sorgulama yapılarak 29 şirketin trafik sigortası bedeline ilişkin teklifleri karşılarında görebiliyor. Fakat şirketler ortak bir fiyat belirleme içerisine girerse bu durumda Hazine Müsteşarlığı devreye girecek ve yaptırım uygulayacak. Bu yaptırımlardan biri tavan fiyat olurken, diğeri ise tarifelerin hazine tarafından belirlenmesi olacak.

TRAFİK SİGORTASI ZORUNLULUĞU

Trafik sigortası bütün araç sahiplerinin yapmasının zorunlu olduğu bir sigortadır. Eğer herhangi bir kaza anında karşı taraftan birisine hem benden hem de maddi olarak vereceği zararları güvenceye almış olmaktadır. Sigorta araç sahibinin kendi hasarını karşılamamaktadı, sadece zarar verilen kişinin zararını karşılamaktadır. Kanunlara göre bu sigorta yapılmazsa trafiğe çıkılamaz. Ayrıca bu sigorta ülkemiz sınırları içerisinde geçerlidir. 

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları yeni düzenleme sonrasında düştü!Otomobil26 Eylül 2016 17:22Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları yeni düzenleme sonrasında düştü!Yaz aylarında yüksek fiyatlarla yapılan zorunlu trafik sigortası fiyatlarına yeni düzenleme geldi. Düzenlemeyle eski sigorta poliçeleri iptal edilebilecekken, belli şartları taşıyan araç sahipleri fiyat farkından kaynaklanan paraları geri alabilecekler.


Kaynak: Ajans Haber

Etiketler: trafik sigortasızorunlu trafik sigortası