08 Ekim 2017 12:22 | Son Güncelleme: 08 Ekim 2017 12:28

TOKİ, Ayder Yaylası için harekete geçiyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresince (TOKİ), Rize'nin Ayder Yaylası'nı yenilemek ve korumak için "Arama Konferansı" düzenlenecek.

TOKİ, Ayder Yaylası için harekete geçiyor

TOKİ Başkanı Ergün Turan yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de yayla ve kaplıca turizminin önemli merkezlerinden biri olan Ayder Yaylası'nda turizmin başlamasından bu yana plansız ve programsız bir yapılaşma olduğunu belirtti.

Turan, ulusal ve uluslararası düzeyde bilinirliği olan Ayder Yaylası'nı kaçak yapılaşmadan kurtarmak ve yaylada geleneksel dokuya uygun mimariyi sağlamak için 14-15 Ekim'de "Arama Konferansı" yapılacağını bildirdi.

Yaylada yeni yapılan betonarme evlerin geleneksel yapım karakterinden uzak ve plansız bir şekilde inşa edildiğine dikkati çeken Turan, doğal kaynakların akılcı kullanımı ve sürdürülebilir yönetimi için yeterli teknik altyapının kurulmadığını vurguladı.

Turan, yaylanın güçlü bir altyapıya ulaştırılması ve kısa vade yerine uzun vadeli çıkarlara yönelik yatırım yapılması gerektiğini ifade etti.

- "Rehabilitasyon Türkiye'ye örnek olacak"

Turan, konferansa meslek odalarının, üniversitelerin, Karadeniz'deki dernek ve vakıfların temsilcileri ile yöredeki vatandaşların katılacağını belirterek, "Ayder Yaylası'nda öncelikle hak sahiplerini ve onların ne istediğini belirleyeceğiz. Bunun dışında turizm için gerekli ihtiyaçları netleştireceğiz. Orada termal su da var, dolayısıyla günübirlik kullanımları da dikkate alarak bir çalışma yapacağız. Ayder'de Türkiye'ye örnek olacak bir yayla rehabilitasyonu çalışması gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı.

Ayder Yenileme ve Koruma Projesi'ne bütün yerel unsurların aktif katılımını sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Turan, "Yerel aktörler ve paydaşlarımızla beraber yenileme ve koruma kapsamında yapı tipleri, üretim biçimleri, çevre, ulaşım, sosyal yapı, konut tipoloji, tercih ve alışkanlıkların nasıl olması gerektiğine cevap arayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Arama Konferansı'nın sonuçlarına göre yapılacak ayrıntılı değerlendirmeler sonucunda çalıştay düzenleyeceklerini kaydeden Turan, böylece projelere ilişkin kesin tespit ve kararların verilmesinin sağlanacağının altını çizdi.

Etiketler: tokiayder yaylası


  • xxx yyy - şimdiden yaylamıza Allah rahmet eylesin..

    0 0