16 Kasım 2016 20:17 | Son Güncelleme: 16 Kasım 2016 20:18

Tespih meraklıları için kilometrelerce yol katediyorlar

Türkiye'nin çeşitli illerinden her pazar Adıyaman'a gelen tespih satıcıları, tarihi Oturakçı Pazarı'nda birbirinden farklı ürünleri meraklılarının beğenisine sunuyor.

Tespih meraklıları için kilometrelerce yol katediyorlar

Kehribar, kaplan gözü, abanoz, Oltu taşı, yeşim... Farklı malzemeler ve işlemelerle hazırlanan tespihlerin Türkiye genelinde satışını yapanlar, çevre illerin yanı sıra Ankara, Artvin, Mersin gibi kentlerden pazar günleri Adıyaman'a geliyor.

Tarihi Oturakçı Pazarı'nda günün ilk ışıklarıyla tespihleri tezgahlara dizen satıcıların farklı renk ve desenlerdeki ürünleri, 100 ila 10 bin lira arasında alıcı buluyor.


Şanlıurfa'dan Adıyaman'a gelerek satış yapan Mehmet Mustafa, 20 yıldır tespih işiyle uğraştığını söyledi.

Vatandaşların tespihlere yoğun ilgi gösterdiğini belirten Mustafa, "Tespih bir sevgidir. Biz de tespih meraklısıyız. Her ile gidiyoruz, pazar günü de Adıyaman'da buluşuyoruz." dedi.

Malatya'dan gelen Ziya Yılmaz da Şanlıurfa, Mersin, Malatya gibi illerde de satış yaptıklarını dile getirdi.

Tespih işiyle 35 yıldır uğraştığına işaret eden Yılmaz, "Tespih meraklısı arkadaşlarımın teşvikiyle tespih satmaya karar verdim. Tespih alışkanlık yapıyor. Halk ilgi gösteriyor. Osmanlı tespihleri daha fazla rağbet görüyor. 'Damla' adlı tespihler de ilgi görüyor." diye konuştu.


Kaynak: AA

Etiketler: tespih