18 Ekim 2016 17:08 | Son Güncelleme: 18 Ekim 2016 17:19

Merkez Bankası sözleşmeli personel alımı başvuruları başladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası sözleşmeli ekonomist personel alımı başvuruları başladı. Birçok kişinin beklediği alımlar için KPSS şartı aranmazken başvuru şartları da belli oldu.

Merkez Bankası sözleşmeli personel alımı başvuruları başladı

Belirli zamanlarda bankalar birçok personel alımı yapmaktadır. Her zaman yapılmayan bu alımlar için de vatandaşlar yoğun ilgi göstermektedir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da resmi web sitesi üzeriden personel alımı yapacağını duyurdu ve başvuru şartlarını yayınladı. Başvurularda KPSS şartının aranmaması ise birçok kişiyi sevindirdi. Böylece sınava girmeden başvuru işlemi yapılmış olacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) sözleşmeli ekonomist personel alımı başvuru şartları arasında analitik düşünebilme ve sunum becerisi olması da bulunuyor. Başvuru için son tarih ise 16 Aralık 2016 olarak açıklandı.

KPSS ŞARTI OLMADAN BAŞVURU

TCMB bankası internet üzerinden ekonomist alımı yapacağını duyurdu. Adaylarda KPSS şartı aranmazken başvuru yapacaklara merkez bankası politikalarıyla ilgili bağımsız ve doğrudan araştırma yapmaları gerektiği belirtildi. Resmi politika oluşturma sürecinde de adayların katkıda bulunması beklenirken yazılı, sözlü, analitik ifade yeteneklerinin olması aranıyor. Bunun sebebi ise bankada çalışan ekonomistlerin akademik dergiler ve konferanslarda sunum yapmaya yönlendirilmesi olmaktadır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başvuru şartları arasında ileri düzeyde İngilizce bilmek de yer alıyor.

REKABETÇİ ÜCRET VE SOSYAL OLANAKLAR

Banka ekonomist olarak çalışanlarına seyahat ve araştırma desteği sunduğunu da duyurmuş bu ünvan ile çalışacak olan kişilere finansal kaynaklara ulaşma imkanı sağlayacağını da belirtmiştir. Rekabetçi bir ücret ve sosyal olanaklar da sunan bankanın genel şartları arasında özgeçmiş, adaya ait doktora tezi ya da akademik çalışma, 3 adet akademik referans mektubu, diploma, yabancı dil belgesi bulunmaktadır. Adayların başvurularını 16 Aralık 2016 tarihi saat 17.30'a kadar pdf formatında ekonomistbasvuru@tcmb.gov.tr adresine göndermeleri gerekmektedir. Aynı zamanda şahsen ya da posta ile yapılacak başvuruların dikkate alınmayacağı belirtilmiştir.

ADAYLARA İNGİLİZCE ŞARTI

Adaylarda aranan şartlar arasında ileri düzeyde İngilizce bilmek ve son iki yıl içinde yapılan Test of English as a Foreign Language Internet-based Test (IBT)’den en az 108 puan almış olmak ya da Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) en az 90 puan almış olma şartı aranıyor. Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, tarım iktisadı, kentsel iktisat ve gayrimenkul iktisadı, uluslararası iktisat, finansal iktisat, ekonomik kalkınma, teknolojik değişim dallarında doktora derecesine sahip olmak ya da doktora derecesini 2017 yılı sonu itibarıyla alacak olmak şartı aranıyor.

Banka kredilerinde faiz oranları düşüyorGüncel13 Ekim 2016 17:38Banka kredilerinde faiz oranları düşüyorBanka kredileri faiz oranları için müjdeli haber verildi. Birçok banka konut kredisinden sonra ihtiyaç kredisi alacaklar için de faiz indirimine gidiyor.


Kaynak: Ajans Haber

Etiketler: personelmerkez bankasıbaşvuru