09 Mayıs 2014 14:19 | Son Güncelleme: 19 Ekim 2015 11:12

Dünyaca ünlü yazardan "Yabancı kontenjanını kaldırın" yorumu

Türkçe'ye Futbolun Şifreleri olarak çevrilen Soccernomics isimli kitabın yazarlarından Prof. Stefan Szymanski, Boğaziçi Üniversitesi'nin 150. yıl etkinlikleri kapsamında dün bir konferans gerçekleştirdi.

Dünyaca ünlü yazardan Yabancı kontenjanını kaldırın yorumu

Volkan TÜMKOR / AjansHaber

Sözlerine gezegende en çok sevdiği şehrin İstanbul olduğunu ve Simon Kuper ile birlikte yazdıkları Futbolun Şifreleri isimli kitabının temellerinin de bu şehirde atıldığını söylerek başlayan Szymnski, Futbol ve Yakınsama isimli konferansında, ülkelerin ekonomik yapılarının futboldaki seviyelerine etkisine dair açıklamalarda bulundu.

"TAKTİKLERİ TEKELİNİZE ALAMIYORSUNUZ"

Futbolun son derece basit bir oyun olduğunu söyleyen Szymanski, futboldaki taktik sayısının da sınırlı olduğunu bu nedenle de alt seviyedeki takımların, başarılı takımların kullandığı taktikleri rahatlıkla taklit edebildiğini ve böylece aradaki farkın hızla kapandığını ifade etti.

"OLMAZSA OLMAZ ÜÇ KRİTER VAR"

Futbolda başarılı olmak için nüfus, milli gelir ve tecrübenin belirleyici üç kriter olduğunun altını çizen Szymanski, konuşmasının sonunda kendisine yöneltilen bir soru üzerine çok tartışılan Süper Lig'deki yabancı kontenjanı konusunda da görüşlerini açıkladı.

"YABANCI KONTENJANINI KALDIRIN, SERBESTLİK HERKESİ DAHA İYİ YAPACAK"

"Bu konu İngiltere'de de tartışılıyor. 'Premier Lig çok kaliteli ancak İngiltere Milli Takımı başarılı değil. Yabancı oyuncuları gönderelim ve bizim oyuncularımız Premier Lig'de oynasın' diye düşünenler var. Ancak durum öyle değil.

Bırakın en iyi oyuncularınız gitsin başka liglerde oynasın. Sizin liginize de farklı ülkelerden yabancılar gelsin. Böylece liginiz daha kaliteli bir hal alır ve yurt dışına gönderdiğiniz oyuncularınız da orada öğrendikleri ve tecrübe ettiklerini önce milli takıma ilerleyen yıllarda da ülke içindeki futbola taşır.

İngiltere Ligi'nde yabancı oyuncular oynuyor ve ligin kalitesi yüksek, milli takımlar seviyesindeki sorunun temelindeyse İngiliz oyuncuların yurt dışında giderek, farklı ve yeni şeyler öğrenmemesi yatıyor. Bence serbestlik verilmesi herkesi daha iyi yapacak. Dediğim gibi en iyi oyuncularınız başka ülkelere gitmeli ve liginize de başka ülkelerden futbolcular gelmeli."

Kaynak: AjansHaber

Etiketler: