17 Nisan 2017 00:08 | Son Güncelleme: 17 Nisan 2017 00:28

Halk oylaması sonuçları ülke genelinde kutlandı

Ülke genelinde vatandaşlar, halk oylamasının resmi olmayan sonuçlarına göre sandıktan "Evet" çıkmasının sevincini yaşıyor.

Halk oylaması sonuçları ülke genelinde kutlandı

Anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasında, resmi olmayan sonuçlara göre "Evet" çıkmasının ardından ülke genelinde vatandaşlar, davul ve zurna eşliğinde kutlama yaptı.

Sivas

Resmi olmayan sonuçlara göre, anayasa değişikliği oylamasında "Evet" oyunun çoğunlukta çıkmasının ardından Sivas'ta vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle kent meydanında toplandı.

Bazı vatandaşlar da araçlarının kornasını çalarak kutlamaya destek verdi. Kent meydanında havai fişek gösterisi de yapıldı.

Kırşehir

Kırşehir'de de vatandaşlar Cacabey Meydanı ve AK Parti Kırşehir İl Başkanlığı önünde kutlama yaptı.

Ellerinde Türk bayraklarıyla meydanda toplanan kalabalık, çeşitli sloganlar attı. Meydanda kurulan sahne sistemleriyle vatandaşlara seçim müzikleri dinletildi.

Bazı vatandaşlar da araçlarından korna çalarak kutlamalara eşlik etti.

Kırşehir Belediyesi mehter takımı da marşlar çaldı.

Niğde

Niğde'de Cumhuriyet Meydanı ve AK Parti İl Başkanlığı önünde toplanan vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla sevinç gösterilerinde bulundu. Araç sürücüleri de korna çalarak kutlama yaptı.

Nevşehir

Resmi olmayan sonuçlara göre, anayasa değişikliği oylamasında "Evet" oyunun çoğunlukta çıkmasının ardından Nevşehir’de AK Parti İl Başkanlığı önünde toplanan vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile sevinç gösterisinde bulundu.

Mehter takımının sunduğu dinletinin ardından kalabalığa seslenen AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, halk oylaması sonuçlarının büyük Türkiye hedefine giden yolun kapısını açtığını ifade etti.

Kayseri

Kayseri'de halk oylaması sonuçlarının belli olmasının ardından vatandaşlar AK Parti İl Başkanlığı önünde toplandı. Ellerindeki Türk bayraklarıyla kutlama yapan partililere havai fişek gösterisi eşlik etti.

Daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, sevinç gösterisini burada sürdürdü. Bazı vatandaşlar da araçlarıyla gezerek kutlama yaptı.

Kırıkkale

Resmi olmayan sonuçlara göre, anayasa değişikliği oylamasında "Evet" oyunun çoğunlukta çıkmasının ardından Kırıkkale'de vatandaşlar, ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı.

Marşlar eşliğinde eğlenen vatandaşlar, "Recep Tayyip Erdoğan" diye slogan attı. Bazı vatandaşlar da araçlarının kornasını çalarak kutlamaya destek verdi.

Yozgat

Anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasında resmi olmayan sonuçlara göre "Evet" çıkmasının ardından Yozgat'ta kent meydanında toplanan vatandaşlar sevinç gösterinde bulundu.

Türkiye genelinde en çok "evet" oyu kullanan iller arasında ilk sıralarda yer alan Yozgat'ta sonuçların açıklanmasıyla birlikte vatandaşlar sokağa çıktı.

Bazı vatandaşlar araçlarla konvoy oluşturup klakson çalarak caddede gezerken, bazı vatandaşlar da ellerinde Türk bayrakları ile meydanda toplanıp sevinç gösterisinde bulundu.

Rize

Sandıkların açılmasının ardından, AK Parti ve MHP önünde toplanmaya başlayan vatandaşlar, yürüyerek Memişağa Parkı'na geçerek burada kurulan dev ekrandan halk oylaması sonuçlarını takip etti.

Resmi olmayan sonuçlara göre, halk oylamasından "evet" çıktığının anlaşılmasıyla partililer coşkulu anlar yaşadı. Araçları ile şehir turu atan vatandaşlar havai fişek gösterisi yaptı. Bazı vatandaşlar kutlama sırasında kamyon üzerine çıktı.

Türk bayrakları ve Recep Tayyip Erdoğan fotoğrafları taşıyan vatandaşlar halk oylaması sürecinde meydanlarda çalınan şarkılar eşliğinde kutlama yaptı.

Giresun

Resmi olmayan sonuçlara göre, anayasa değişikliği oylamasında "Evet" oyunun çoğunlukta çıkmasının ardından Giresun'da vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla meydana yürüdü.

Davul ve zurna eşliğinde halay çeken vatandaşlar "Recep Tayyip Erdoğan" diye slogan attı.

Bursa

Bursa'da, sonuçların açıklanmasının ardından çok sayıda vatandaş AK Parti İl Başkanlığı binasının yanında bulunan 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda toplandı.

Vatandaşlar, meydanda kurulan platformun önünde çalınan şarkılara eşlik ederek, sevinç gösterilerinde bulundu. Vatandaşlar özellikle Cumhurbaşkanı ve AK Parti lehine sloganlar attı.

Yalova

Sandıkların açılmasının ardından, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda toplanmaya başlayan vatandaşlar, Türk bayrakları, AK Parti ve üzerinde "evet" yazılı bayraklarla sevinç gösterisinde bulundu. Bazı vatandaşlar da araçları ile kent merkezinde şehir turu attı.

Eskişehir

Eskişehir'de, ellerindeki Türk bayraklarıyla çok sayıda vatandaş AK Parti İl Başkanlığı binasının bulunduğu Yunus Emre Caddesi'ne geldi. Bazı vatandaşlar araçlarıyla tur atarak sevinç gösterisinde bulundu.

Kütahya

Kütahya'da Adnan Menderes Caddesi'ndeki AK Parti binası önünde toplanan vatandaşlar, sevinç gösterilerinde bulundu.

Çanakkale

Yalı Caddesi'nde bulunan AK Parti İl Başkanlığı önünde toplanan vatandaşlar, buradan İskele Meydanı'na yürüdü.

Balıkesir

Balıkesir Valiliği önünde toplanan vatandaşlar, burada oluşturulan platformun önünde referandumun sonucunu kutladı.

Vatandaşlar, alanda kurulu bulunan dev ekrandan Başbakan Binali Yıldırım'ın balkon konuşmasını izledi. Daha sonra alanda gerçekleştirilen havai fişek gösterisinin ardından vatandaşlar, "evet'' balonlarını uçurdu.

Bilecik

Bilecik'te Tevfikbey Caddesi'nde toplanan vatandaşlar, ellerindeki bayraklarla sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.

Meydanda havai fişek gösterisi yapıldı, ardından AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşması canlı yayından takip edildi.

Ankara

Anayasa değişikliği halk oylamasından, kesin olmayan sonuçlara göre "evet" çıkmasının ardından başkentliler kutlama için sokağa çıktı.

15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, anayasa değişikliğinin halk oylamasıyla kabul edilmesini kutladı.

Bazı vatandaşlar da araçlarıyla konvoy oluşturdu. Vatandaşlar, Türk bayrağının yanı sıra AK Parti bayrağı, üç hilalli bayrak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterlerini taşıdı.

İzmir'de marşlarla kutlama

Resmi olmayan sonuçlara göre anayasa değişikliği oylamasında "evet" oyunun çıkmasının ardından vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla İzmir AK Parti İl Başkanlığı önünde toplandı.

Bina önüne kurulan dev ekranlardan oylama sonuçlarını takip eden vatandaşlar "Evet" kampanyası için hazırlanan şarkılar eşliğinde gelişmeleri takip etti. "Evet" oyunun çoğunlukta olmasını havai fişeklerle kutlayan vatandaşlar, "Recep Tayyip Erdoğan" sloganları attı, şarkılara eşlik etti.

Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarını da dev ekranlardan takip etti.

Öte yandan Seferihisar ilçesinde de AK Parti İlçe Başkanlığı binası önünde toplanan kalabalık, Türk bayrakları ile kutlama yaptı.

Havai fişeklerin atıldığı kutlamada dev Türk bayrağı açıldı, "Sonuna kadar evet" sloganları atıldı.

Urla ilçesinde de AK Parti İlçe binası önünde toplanan vatandaşlar, halk oylaması sonucunu kutladı. Davul zurna eşliğinde halay çeken kalabalık, çok sayıda araçtan oluşan konvoyla Urla mahallelerini gezdi.

AK Parti Kemalpaşa ve Ödemiş ilçe teşkilatı önünde toplanan vatandaşlar da seçim sonucunu coşkuyla kutladı.

Kordon'da da vatandaşlar ve esnaf, mehter takımının çaldığı marşlarla kutlama yaptı.

Antalya

AK Parti Antalya İl Başkanlığı önünde toplanan vatandaşlar, Ankara havasıyla oyun oynadı ve havai fişek gösterisini izledi.

Parti binası önünde ellerinde bayraklarla bekleyen kalabalık, kurulan dev ekrandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasını izledi.

Kentin farklı noktalarında da konvoylar düzenlenerek, halk oylaması sonuçları kutlandı.

Serik ilçesi Çınaraltı Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, müzik eşliğinde kutlama yaptı.

Isparta

AK Parti Isparta İl Başkanlığı önünde ellerinde bayraklarla bir araya gelen vatandaşlar, marş ve şarkılara eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterlerinin de bulunduğu kutlamalarda, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç ve AK Parti Isparta Milletvekili Said Yüce, kutlama alanında vatandaşları selamladı.

Havai fişek gösterisinin de sunulduğu kutlamalarda, Başbakan Yıldırım'ın balkon konuşması da Belediye İşhanı'na kurulan ekrandan canlı olarak yayınlandı.

Muğla

AK Parti İl Başkanlığı önünde toplanan vatandaşlar, ellerinde bayraklarla davul zurna eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü.

Fethiye ilçesindeki vatandaşlar, Mustafa Kemal Bulvarı'nda toplanarak sevinç gösterisinde bulundu.

Fethiye ve Bodrum ilçelerinde bayraklarla konvoylar düzenlendi.

Burdur

Burdur Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen vatandaşlar da kutlama yaptı. Bazı vatandaşlar ise konvoyla şehir turu gerçekleştirdi.

Çorum, Tokat, Amasya, Sinop, Çankırı ve Kastamonu

Çorum, Tokat, Amasya, Sinop, Çankırı ve Kastamonu'da vatandaşlar, halk oylamasının resmi olmayan sonuçlarına göre sandıktan "Evet" çıkmasının sevincini yaşıyor

Ordu, Gümüşhane ve Artvin

Ordu, Gümüşhane ve Artvin'de çok sayıda vatandaş, halk oylamasının resmi olmayan sonuçlarına göre sandıktan "Evet" çıkmasının sevincini yaşıyor.

DOĞU İLLERİNDE DE 'EVET' KARARI KUTLANDI

Van ve Muş'ta vatandaşlar, resmi olmayan halk oylaması sonuçlarına göre sandıktan "evet" çıkmasını büyük coşkuyla kutladı.

Anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasında resmi olmayan sonuçlara göre "Evet" çıkmasının ardından Van, Muş, Diyarbakır, Mardin, Elazığ, Bingöl, Siirt, Şırnak ve Batman'da çok sayıda vatandaş kutlama yaptı.

Resmi olmayan sonuçlara göre halk oylamasından "evet" çıktığının belirlenmesiyle vatandaşlar, AK Parti İl Başkanlıkları önünde kutlama yapmaya başladı.

Van'da, ellerindeki Türk bayrakları ve "evet" flamalarıyla AK Parti İl Başkanlığı binası önüne gelenler, "Biji serok Erdoğan", "Recep Tayyip Erdoğan", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları attı.

Araçlarıyla korna çalarak şehir turu atanlar, sonuçtan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Kutlamalara katılan AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "evet" kampanyasına destek verenlerin Türkiye Cumhuriyeti tarihinde sadece son 15 yılın değil, son yüz yılın en büyük zaferini elde ettiğini vurguladı.

Türkiye'nin zincirlerini kırarak önündeki engelleri teker teker aşacağı bir sonuç elde edildiğini belirten Kayatürk, şunları söyledi:

"Çok mutluyuz. Van'da da yüzde 40-45 oranında oyumuzu arttırdık ama buna az seviniyoruz. Bizi sevindiren şey, bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti halkının istediği yöneticiler tarafından yönetiliyor olacağıdır. Türkiye Cumhuriyeti halkı kimi isterse artık o cumhurbaşkanı olacak. Türkiye başkanlık sistemine geçmiştir. Milletimize, İslam alemine ve bütün mazlumlara hayırlı olsun."

Muş

Muş'ta da vatandaşlar, resmi olmayan sonuçlara göre "evet" kararının çıkmasını davul ve zurnalar eşliğinde halay çekerek kutladı.

AK Parti İl Başkanlığı önünde toplananlar, Türk bayraklarıyla süsledikleri araçlarıyla korna çalarak şehir turu attı.

AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, halk oylamasına desteklerinden dolayı kent sakinlerine teşekkür etti.

Çok başarılı bir seçim kampanyası yürüttüklerini vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti:

"Yeni anayasanın ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Muş ve Türkiye elinden geleni yaptı. Muşlu kardeşlerimize minnettarız. Yeni anayasa yeni Türkiye'ye hayırlı olsun. İnşallah güzelliklere vesile olacaktır. Bundan umutluyuz ve gayret edeceğiz. Muş'ta beklediğimiz sonucu aldık. İster 'evet' verin ister 'hayır' verin herkes bizim vatandaşımızdır."

Diyarbakır

Diyarbakır'da vatandaşlar, merkez Kayapınar ilçesi Urfa yolu üzerinde bulunan AK Parti İl Başkanlığı önünde toplandı.

Davul zurna eşliğinde halay çeken kalabalık, Kürtçe ve Türkçe "Başkan Erdoğan" sloganları attı.

Yoldan geçen bazı vatandaşlar da araçlarının kornasını çalarak kutlamaya destek verdi.

Mardin

Mardin'de vatandaşlar, ellerinde Türk bayrakları, "evet" flamaları ile AK Parti İl Başkanlığı önünde bir araya geldi.

Araçlarını Türk bayrakları ve "evet" flamaları ile süsleyen vatandaşlar, caddelerde sevinç gösterisinde bulundu.

AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, "Mardin genelinde çok şükür terör mağdurları vatandaşlarımız da gücünü göstermiştir." dedi.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Zeynep Alkış ise seçimlerin Türkiye'ye hayırlar getirmesini diledi.

Vatandaşların değişime "Evet" dediğini kaydeden Alkış, "Halk oylamasında çıkan bu sonuçla bölgede çukur siyasetinin etkili olmadığını, vesayetlerin kırıldığını görmekteyiz." diye konuştu.

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, Mardin'in halk oylamasında elinden geleni yaptığını belirterek, "Yaklaşık olarak 2 ay boyunca dur durak bilmeden çalıştık. Mardin'de elde ettiğimiz tablo güzel bir tablo. Yarının Türkiyesi bugünün Türkiyesi gibi olmayacak. Türkiye, artık daha güçlü ve huzurlu bir ülke olacak." dedi.

Batman
Batman'da vatandaşlar, AK Parti İl Başkanlığı önünde kutlama yaptı. Ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan kalabalık, çeşitli sloganlar attı.

Turgut Özal Bulvarı'nda Türk bayraklarıyla süsledikleri araçlarıyla konvoy oluşturan vatandaşlar, şehir turu attı.

Bingöl

Vatandaşlar, Bingöl'de Yenişehir Mahallesi Genç Caddesi'nde bulunan AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi önünde toplandı.

Araçlarıyla konvoy oluşturarak şehir turu atan vatandaşlar, halk oylamasının sonucunun sevincini yaşadı.

Siirt

Siirt'te vatandaşlar, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda bir araya geldi. Çeşitli sloganlar atan vatandaşlar, havai fişeklerle halk oylamasının sonucunu kutladı. Bazı vatandaşlar araçlarla konvoy oluşturdu.

Elazığ

Elazığ'da 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla kutlama yaptı. Meydanda kurulan platformda vatandaşlara seçim müzikleri dinletildi.

Meşalelerin yakıldığı meydandaki kutlamaya, bazı vatandaşlar yöresel kıyafetleriyle katıldı.

Şırnak'ta Yeni Mahalle Karayolları Kavşağı'nda toplanan vatandaşlar, halay çekti. Havai fişek gösterisinin yapıldığı kutlamada, konvoy oluşturulan araçlarla şehir turu atıldı.

Malatya

AK Parti Malatya İl Başkanlığında sonuçları takip eden çok sayıda partili, oyların büyük bir bölümünün açıklanmasının ardından bina önüne çıkarak, sevinç gösterisinde bulundu.

Ellerinde Türk bayrağı ve AK Parti flamalarıyla parti binası önünde halay çeken vatandaşlar, meşale yakarak kutlama yaptı.

Partide sonuçları takip eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bina önüne çıkarak, vatandaşları selamladı. Tüfenkci, verilen destek için halka teşekkür etti.

Vatandaşlar, daha sonra konvoy oluşturarak, şehir turu attı. Şehir merkezinde ise toplanan çok sayıda vatandaş, "Recep Tayyip Erdoğan" gibi sloganlar atarak, ellerinde bayraklarla kutlama yaptı.

Şanlıurfa

Anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasında sonuçların belirlenmesinin ardından Şanlıurfa'da toplanan vatandaşlar, sevinç gösterisinde bulundu.

Atatürk Bulvarı'ndaki Rabia Meydanı'nda bir araya gelen çok sayıda vatandaş, davul zurna eşliğinde eğlenip, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine sloganlar attı.

Bulvarda araçlarıyla konvoy oluşturup şehir turu atan vatandaşlar, resmi olmayan halk oylaması sonuçlarına göre sandıktan "evet" çıkmasının sevincini yaşadı.

Öte yandan, Suriyeli sığınmacılar da kutlamalara eşli etti.

Kahramanmaraş

Anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasında sonuçların belirlenmesiyle Kahramanmaraş'ta vatandaşlar meydanları doldurarak davul zurna eşliğinde kutlama yaptı.

AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanlığında sonuçları partililerle takip eden eski Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, AK Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri ile ilçe parti yöneticileri ve belediye başkanları, kentte oyların tamamlanmasının ardından bina önündeki tıra çıkarak konuşma yapıp, sevinç gösterisinde bulundu.

Ellerinde Türk Bayrağı ve AK Parti flamalarıyla parti binası önündeki vatandaşlar da çalınan müziklere ritim tutup halay çekti. Bu sırada kent meydanlarını dolduran vatandaşlar, daha sonra konvoy oluşturarak şehir turu attı. Vatandaşların Recep Tayyip Erdoğan atkısı ve resimlerini taşıdığı görüldü.

Gaziantep

Gaziantep'te de resmi olmayan sonuçlara göre "evet" çıkmasının ardından çok sayıda vatandaş araçlarla şehir merkezinde klakson çalarak konvoy oluşturdu.

Kentteki kutlamaların merkezi ise AK Parti il binası oldu. İl binasındaki ses sistemlerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarının duyurulduğu bölgedeki vatandaşlar, ellerindeki Türk bayrakları ve AK Parti flamalarıyla sevinç gösterisinde bulundu.

Zaman zaman slogan atan vatandaşlar, İpekyolu'ndan geçen araçları durdurarak sevinçlerini paylaştı. AK Parti il binası çevresindeki yoğunluk nedeniyle, İpekyolu'ndaki trafik akışında da bazı zamanlarda aksamalar yaşandı. Bazı vatandaşların araçlarının ses sistemini açarak halay çektikleri de görüldü.

Adıyaman

Anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasında sonuçların belirlenmesinin ardından Adıyaman'da toplanan vatandaşlar, sevinç gösterisinde bulundu.

Sümer Meydanı'nda bir araya gelen çok sayıda vatandaş, davul zurna eşliğinde eğlenip, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine sloganlar attı.

Atatürk Bulvarı'nda araçlarıyla konvoy oluşturup şehir turu atan vatandaşlar, halk oylamasının resmi olmayan sonuçlarına göre sandıktan "evet" çıkmasının sevincini yaşadı.

Kilis

Anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasında sonuçların belirlenmesinin ardından Kilis’te toplanan vatandaşlar, sevinç gösterisinde bulundu.

AK Parti Kilis İl Başkanlığında sonuçları takip eden çok sayıda partili, oyların büyük bir bölümünün açıklanmasının ardından yaklaşık 300 araçla şehir turu attı.

Vatandaşlar, resmi olmayan halk oylaması sonuçlarına göre sandıktan "evet" çıkmasının sevincini yaşadı.

Etiketler: anayasa değişikliğireferandum 2017