17 Kasım 2016 08:32 | Son Güncelleme: 17 Kasım 2016 08:36

SGK'dan maaş müjdesi!

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan gelir ve aylık almayan, sigortalı çalışması bulunmayan, muhtaç olduğuna karar verilen 65 yaşını tamamlamış kişilere maaş ödeniyor.

SGK'dan maaş müjdesi!

Önceden hanedeki herkesin gelirine bakılıyordu. Şimdi 65 yaş aylığına hak kazanan kişinin eşinin gelirine (kira gibi) bakılacak. Eğer kişi başma düşen gelir 392 liranın altındaysa maaş bağlanacak. 65 yaş aylığı alabilmek için öncelikle 65 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Bu yü 65 yaşmı tamamlayacak olan maaş alabilir. Ayrıca, 65 yaşını doldurmuş olan kişinin aylık alabilmesi için hiçbir sosyal güvencesi olmayacak. Yani emekli olan, Sosyal Güvenlik Kurumu'dan (SGK) dul veya yetim aylığı alan, herhangi bir işte çalışan maaş alamaz. Bunun yanmda, nafaka alan kişiler de 65 yaş aylığından yararlanamaz.

SAĞLIK DA ÜCRETSİZ

Aylıklar Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödeniyor. Aylık tutar 217.48 TL olurken, üç aylık tutar 652.44 TL. Para, Ziraat Bankası'ndan ya da PTT'den çekilebiliyor. 65 yaş aylığı almaya hak kazanan kişilere yeşil kart çıkarılıyor. Yani sağlık ücretsiz. Türkiye'de 65 yaşın üzerinde 7 milyondan fazla kişi var. Bunların yarısının bakıma muhtaç olduğu ifade ediliyor.

GEREKEN EVRAKLAR?

65 yaş aylığını alabilmek için adresin bağlı bulunduğu kaymakamlıklardaki 'Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvuruda bulunulması gerekiyor.

Gerekli evraklar:
Valilik veya kaymakamlıklara bağlı defterdarlık veya mal müdürlüklerinden alınan 65 aylığı başvuru formu.
Muhtarlıktan alınan detaylı ikamet adresi
Vukuatlı nüfus örneği.
3 adet vesikalık fotoğraf.


Kaynak: AA

Etiketler: 65 aylığısgk


  • Cemil Yankı - Bireysel borçlunun 10 yıllık borcu var neymiş bağkur borcuna yapılandırma varmış son iki yılına yapılandırma var 8 yılına kazık yani yapılandırma

    0 0
  • nazım karabasan - sizin anlayışınız bu işde 65 olcaksın gelirine bakacaksın kişi başı 392 aldındaysa bağlanacakmış yazıklar olsun 400tl geliri varsa ne olacak bağlanmayacak bu olay utanc verici gercekden yazıklar olsun

    0 0
  • savrulan kül - 7 milyon kişi, yarısı bakıma muhtaç. Bunlar Ana ve Baba.. Evlatları vardır eksresinin. Evladı olupta bakıma muhtaç hale bırakılan analar ve babalar.. vah ki vah..

    0 0