18 Ekim 2016 15:34 | Son Güncelleme: 18 Ekim 2016 15:38

Arif Sağ'ın eşi Yıldız Sağ hayatını kaybetti

Arif Sağ'ın eşi Yıldız Sağ'ın ölüm haberini Tolga Sağ, sosyal medyadan 'Yıldız'ımız söndü' diyerek duyurdu

Arif Sağ'ın eşi Yıldız Sağ hayatını kaybetti

arif Sağ'ın eşi Yıldız Sağ'ın ölüm haberi duyuldu. Usta sanatçının eşinin bir süredir tedavi gördüğü ve son zamanlarda da durumunun ciddiyetini koruduğu açıklanmıştı. Kanser hastalığından mütevellit hayatını kaybeden isim, yarın defnedilecek. Yarın 13.00'de Karacaahmet Cemevi'nden kaldırılacak olan ünlü sanatçınin eşinin cenazesi, sonrasında defnedilecek.

TOLGA SAĞ AÇIKLADI

Arif Sağ'ın eşinin ölüm haberini sosyal medyadan oğlu paylaştı. Annesiyle yanak yanağa fotoğrafları paylaşan Tolga Sağ, "Yıldız'ımız söndü. Annemizi kaybettik" yazarak acısını paylaştı.

ARİF SAĞ HAYATI

1945 yılında Erzurum'un Aşkale ilçesi Dallı köyünde dünyaya geldi. Küçük yaşlarından itibaren saz çalmaya başlayan Arif Sağ, İstanbul'a geldi ve Aksaray Musiki Cemiyeti'nde Nida Tüfekçi'nin öğrencisi oldu. Müzikal altyapısını kısa zamanda oluşturmayı başardı. 1960 ve 70'li yıllar Arif Sağ için müzikte arayış yılları oldu. Arif Sağ, bu dönemin toplumsal hareketlerinin müzikle bağdaşan yanlarından çok, piyasadaki ve resmi kurumlardaki müzik uygulamalarına ağırlık verdi. 60'lı yılların sonunda TRT İstanbul Radyosu'na bağlama sanatçısı olarak başladığı yıllarda piyasadaki faaliyetlerine de devam etti.

Çeşitli sanatçılara bağlamasıyla eşlik etmesinin yanında, yine bu dönemde bestelerini de pek çok sanatçıya okuttu. Bununla birlikte kendi çalıp okuduğu plakları da vardır. Yapılan müzik bugünkü terminolojiyle bir tür arabesk-fantazi benzeridir. Bestelerinde ise yerel motifleri (yer yer pasajları) çok sık kullandı. Bu da onun halk müziğinden kopamadığı gerçeğinin bir başka göstergesidir. 1976 yılından itibaren İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı'nda öğretim görevlisi olarak çalışamaya başlayan Sağ, bu görevinden 1982 yılında ayrılarak özel çalışmalara ağırlık verdi.

Birçok ünlü sanatçıya kaset çalışmalarında yardımcı oldu. Bu özelliğinin yanında 10'dan fazla kasette sanatçı olarak da ayrıca yer aldı. Musa Eroğlu ve Muhlis Akarsu ile birlikte başladığı, daha sonra Yavuz Top'un da katılımı ile genişleyen Muhabbet adlı seri albüm çalışmaları 1980 sonrasında Türk halk müziğinin geniş kitlelere yayılmasında önemli katkı sağlamıştır. 1987 ve 1991 yılları arasında Ankara milletvekilliği yapmıştır ve milletvekillik görevinde bulunan ilk sanatçıdır.

2 Temmuz 1993'te Sivas Katliamı'ndan sağ kurtulmuştur. Almanya Cumhurbaşkanı'nın desteği ile, 1996 yılında Köln Filarmoni Orkestrası'nda konser vererek, bağlama ve Anadolu müziğinin batıya tanıtılmasında büyük rol üstlenmiştir. 2000 yılında ünlü İspanyol flamenko gitarist Toma Tito ile Avrupa'nın 12 şehrinde konser vermiştir. Erdal Erzincan ile birlikte iki ciltten oluşan Bağlama Metodu adlı kitabın yazarıdır.


Kaynak: Ajans Haber

Etiketler: arif sağ ın eşiarif sağyıldız sağ