16 Ekim 2016 11:55 | Son Güncelleme: 16 Ekim 2016 12:07

ÖSO El Bab yolunda kritik öneme sahip Dabık köyünü DEAŞ'tan aldı

TSK destekli ÖSO, Dabık köyü ve Soran beldesini terör örgütü DEAŞ'tan temizledi.

ÖSO El Bab yolunda kritik öneme sahip Dabık köyünü DEAŞ'tan aldı

Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü DEAŞ için sembolik öneme sahip Dabık köyü muhalifler tarafından ele geçirildi.  Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından alınan bilgiye göre, ülkenin kuzeyindeki Halep ilinin Soran beldesi ve Dabık köyü, terör örgütü DEAŞ militanlarından temizlendi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında desteklediği ÖSO güçleri, Azez-Cerablus hattında bugün ele geçirilen yeni bölgelerde terör örgütünün yoğun biçimde kullandığı bomba düzeneklerini etkisiz hale getirmeye çalışıyor.

Güvenlik kaynaklarının yaptıkları açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında en zorlu safhanın tamamlandığını, harekatın devam edeceğini bildirdi.

DEAŞ'ın bir yayın organına adını veren Dabık, örgüt için sembolik öneme sahip. Örgüt, Dabık'ta "Müslüman olmadığına inandığı güçler"le yapacağı savaşla "kıyamet"in başlayacağına inanıyor.

Öte yandan örgüt, internette yayınladığı bir dergisinde önceki gün, elebaşı Ebubekir Bağdadi'nin, "Beklediğimiz Büyük Dabık Savaşı bu değil" şeklindeki ifadelerine yer vermişti.


Kaynak: AA

Etiketler: TSKDAEŞDabıkÖSOIŞİD