16 Kasım 2016 09:17 | Son Güncelleme: 16 Kasım 2016 09:22

Olağanüstü hale devam

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkeye yönelik terör tehdidi yüzünden olağanüstü hal uygulamasının uzatılacağını açıkladı.

Olağanüstü hale devam

Fas’ın Marakeş kentinde devam eden Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP22) Liderler Zirvesine katılan Hollande, burada France 24 ve TV5 televizyon kanallarının iç ve dış politikaya yönelik sorularını yanıtladı.

Hollande, olağanüstü hal uygulamasının, gelecek yıl nisan ve mayıs ayında düzenlenecek iki turlu cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar uzatılacağını bildirdi.

Hollande, “Olağanüstü hal uygulamasının cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar uzatılmasını istiyorum. Terör tehdidine karşı olağanüstü tedbirleri alma ihtiyacımız bulunuyor. Ayrıca gelecek haftalarda seçim kampanyaları başlayacak. Toplantılar ve gösteriler düzenlenecek. Hükümetin olağanüstü halin uzatılması ile ilgili sunacağı teklif Parlamentoya sunulacak." dedi.

Fransa’nın başkenti Paris ve Saint Denis'de 13 Kasım 2015’te pek çok farklı noktaya düzenlenen terör saldırılarının ardından ilk kez olağanüstü hal ilan edilmişti.

DONALD TRUMP

ABD’de başkanlık seçimi kazanan Donald Trump ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Hollande, "ABD halkı onu seçti. Bizim de onların iradesini saygı göstermemiz gerekir. Bununla birlikte Trump, seçim kampanyası sırasında oldukça sorunlu demeçler verdi." dedi.

Hollande, terörle mücadeleye öncelik verilmesi konusunda Fransa ve ABD’nin aynı fikirleri paylaştığını vurgulayarak, küresel ısınma konusunda Trump’ın görüşlerine ise katılmadığını bildirdi.

Paris İklim Sözleşmesi'nin hükümlülüklerine herkesin uymasını isteyen Hollande, "Bu geriye döndürülemeyecek bir sözleşme ben de Marakeş’te bunun altını çizmek istiyorum." ifadesini kullandı.


Kaynak: AA

Etiketler: olağanüstü halbmhollandefranscaİklim Değişikliği Taraflar Konferansı