18 Ekim 2016 07:46 | Son Güncelleme: 18 Ekim 2016 07:48

Musul'da ilk gün neler yaşandı?

17 Ekim günü saat 01.40'ta tüm dünyaya ilan edilen harekâtta, 30 binden fazla asker Irak'ın en büyük ikinci kentini terör örgütü IŞİD'ten kurtarmak için ilerliyor.

Musul'da ilk gün neler yaşandı?

Peşmerge güçleri ile Türkiye'nin Başika'da eğittiği Musullular kuzey ve doğu cephesinden, Irak ordusu ve Şii milisler ise güneyden IŞİD'e saldırıyor. Toplamda 10 köy IŞİD'den geri alındı.

Savunmaya geçen IŞİD, bomba yüklü araçlarla intihar saldırıları deniyor ancak araçlar savaş uçakları veya füzelerle vurularak imha edildi.

BM, 100 bin Musullunun Türkiye ve Suriye'ye kaçabileceğini duyurdu. Koalisyonun komutanı ABD'li general Townsend ise, harekâtın haftalar sürebileceğini söyledi.

Musul'da operasyona giden Irak askeri konvoyuna IŞİD tarafından bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda 70 Iraklı asker hayatını kaybetti.

Sınıra büyük sevkiyatGündem18 Ekim 2016 07:41Sınıra büyük sevkiyatTürkiye, Musul operasyonunun başlaması ile birlikte Irak sınırında güvenlik önlemlerini artırdı.

İŞTE DÜN MUSUL'DA DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

22:06 : ABD Savunma Bakanlığı( Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, Türk askerlerinin Musul operasyonuna katılıp katılmayacağının Irak ve Türk hükümetleri arasında çözülmesi gereken bir konu olduğunu söyledi.

19:30 : Musul'da operasyona giden Irak askeri konvoyuna bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda 70 Iraklı asker hayatını kaybetti.

18.14 : ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun komutanlarından Korgeneral Stephen Townsend, Musul’un örgütten geri alınmasının haftalar sürebileceğini açıkladı.

17.30 : Bedene köyü çevresindeki peşmerge güçleriyle birlikte cephede çatışmaları izleyen New York Times ekibi, bu cephedeki yaklaşık 4 bin peşmergenin 10 köyü IŞİD'den aldığını bildiriyor. Gazetenin ödüllü foto muhabiri Bryan Denton, cepheden flaş fotoğraflar geçti.

17.15 : Barzani yönetimine yakın Rudaw haber kanalı, peşmergeyle çatışırken ölen 15-16 yaşlarında bir IŞİD üyesinin görüntülerini mozaikleyerek ekrana getirdi.

16.50 : Operasyonun ilk haftasında Musul'dan 200 bin sivilin kaçmasını bekleyen Uluslararası Mülteci Örgütü, kent çevresinde ancak 60 bin insana yetecek çadırın bulunduğunu duyurdu.

16. 25 : IŞİD'e karşı uluslararası koalisyonun komutanlarından ABD'li general Gary J. Volesky, "Musul'da çok sert bir savaş olacak ancak Iraklı güçler hazır. İki yıldır Musul'u özgürleştirmeyi bekliyor ve bugün o gün" dedi.

16.05 : Irak'ın önde gelen Şii liderlerinden Mukteda El Sadr, Bağdat'taki Türkiye Büyükelçiliği'ni adres göstererek protesto çağrısında bulundu. Ürdün merkezli Al-Taghier televizyonunda yayınlanan açıklamada, Sadr çağrının 'Irak'ı işgal edebileceğini düşünen herkese karşı' olduğu ifadesini kullandı.

16.10 : Cephede kameraların karşısına çıkıp basın toplantısı yapan Mesut Barzani, "Bugün tarihi bir gün, Peşmerge IŞİD'e öldürücü darbe vurdu" dedi.

Musul'un Halep'e dönüşmesine izin verilmemesi gerektiğini belirten Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, "Musul'da hiçbir intikam davranışına izin verilmeyecek, demografik bir değişiklik olmayacak" diye konuştu.

Barzani, Ankara ve Bağdat arasındaki gerilimle ilgili ise "Bağdat ve Ankara arasında uzlaşı olmalı. Ankara operasyona katılmak istiyorsa, Bağdat'la anlaşmalı" ifadelerini kullandı.

Operasyonun ne kadar süreceğiyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Kürt bölgesi lideri kesin bir süre vermedi, "Ne kadar sürerse sürsün başarıya ulaşacak" cümlesini kurdu.

İlk defa Irak askeri ve peşmergenin birlikte bir bölgede savaştığını vurgulayan Barzani, "Bu kendi başına bölgenin kaderi için çok önemli bir gelişme. Operayonun ilk gününde 200 kilometrekarelik bir alan IŞİD'den kurtarıldı" dedi.

16.00 : Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Kerry ile Musul operasyonunu ve Suriye'deki son durumu görüştü.

15.50 : Reuters'ın bölgedeki kaynaklardan aldığı bilgiye göre, IŞİD militanları Musul çevresinde motosikletlerle devriye geziyor.

15.35 : Peşmergenin tank birliğiyle cephede olan BBC muhabiri Orla Guerin, IŞİD mevzileriyle aralarındaki mesafenin 300 metreye kadar indiğini bildiriyor.

15.15 : Amerikan CNN televizyonu, Musul'u savunmak için hendek kazan IŞİD'in son çırpınışlarını yaptığını aktardı. Peşmerge ile birlikte cephede olan CNN muhabiri Nick Paton Walsh canlı yayın sırasında çatışmanın ortasında kaldı. Silahların patlamasıyla kadrajdaki herkesin bir anda kaçıştığı görülüyor. Yere yatan muhabir Walsh, yayını görüntüden çıkarak tamamlayabildi.

15.00 : Operasyonu izlemek için cephe hattına giden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, "Peşmerge IŞİD mitini yıktı. Uluslararası toplum daha fazla sorumluluk almalı" dedi.

14.55 : Uluslararası koalisyonun ABD'li komutanı General Stephen Townsend, harekâtın haftalar sürebileceğini, daha uzun sürme ihtimalinin de olduğunu söyledi.

14.40 : Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, NTV yayınında yaptığı açıklamada, IŞİD'in hemen hemen savaşmadan bölgeyi terk ettiğini ve Musul halkının IŞİD'li teröristlerle çatıştığını söyledi. Salihi, 500 kişiden oluşan Türkmen gücün de Başika'da beklediğini belirtti.

14.30 : BBC, IŞİD'in kullanıma kestiği Musul'daki cep telefonu şebekesinin yeniden çalışır duruma getirildiğini aktarıyor.

14.25 : Uluslararası yardım kuruluşu Save the Children (Çocukları Koruyun), operasyon nedeniyle 500 bin civarında çocuğun çatışma bölgelerinde kalabileceği uyarısını yaptı.

14.20 : Türk Hava Yolları (THY), Irak’ın Bağdat ve Erbil şehirlerine Atatürk Havalimanı'ndan yaptığı seferleri iptal etti.

14.20 : Hazer cephesinde operasyonu izleyen Anadolu Ajansı ekibi, büyük tehlike atlattı. Gazetecilere yaklaşan bomba yüklü IŞİD aracı son anda Peşmergeler tarafından imha edildi.

14.15 : Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cubeyr, IŞİD'in Musul savaşını kaybedeceğini söyledi. Cubeyr, Şii milislerin Musul kent merkezine girmeleri halinde katliam endişesi taşıdıklarını vurguladı.

14:05 : Musul operasyonunda 5 peşmerge hayatını kaybetti, 10 peşmerge yaralandı.

13.55 : CNN Türk televizyonu, IŞİD militanlarının vur kaç taktiğiyle Musul'dan kaçtığını bildiriyor.

13.50 : BBC'nin Türkiye muhabiri Mark Lowen, operasyonu yorumluyor: "ABD'nin hassas dengeleri gözetmesi gerek: IŞİD'e karşı mücadelede Türkiye'ye ihtiyaçları var. Ancak Musul operasyonunda başrolü Irak ordusunun oynaması gerektiğini de biliyorlar. Her iki tarafı da memnun etmek zor olacak."

13.40 : Bölgedeki Al Jazeera muhabiri, çatışmalarda Irak ordusunun ilk kaybını verdiğini bildirdi. Saldırıda IŞİD mensubu dört canlı bomba da öldü.

13.15 : Irak Savunma Bakanlığı, El Guvir cephesinde İbrahim Halil ve Kan Harami köylerininin geri alındığını, birliklerin Dizize köyünü kuşatmaya başladığını açıkladı.

13.00 : Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), 100 bin Musullunun Türkiye ve Irak'a kaçabileceğini duyurdu.

12.55 : Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cabbar Yaver, operasyonun ikisi Erbil, biri Hazer bölgesinde olmak üzere üç merkezden yönetildiğini açıkladı. Peşmerge güçleri Musul merkezine girmeyecek.

12.45 : Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin Başika askeri kampında eğittiği Musullu yerel güçlerin tümünün operasyonda yer aldığını söyledi.

12.40 : Müsteşar Ümit Yalçın başkanlığındaki Türk Dışişleri heyeti, Başika ve Musul operasyonunun ele almak üzere Bağdat'a gitti

12.30 : Peşmerge güçleri, IŞİD'in elindeki Hamdaniye ilçesine 7 kilometre yaklaştı. Hazer bölgesindeki üçüncü cephe komutanı Heyyas Surçi, tüm cephede 10 km uzunluğunda ve 20 km genişliğinde ilerleme kaydettiklerini belirterek Güver-Musul anayolunu almak için az bir süre kaldığını söyledi.

12.20 : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan : "Türkiye'nin olmadığı bir operasyondan doğabilecek neticelerden sorumlu değiliz. Biz operasyonda da olacağız, biz masada da olacağız. Bunun dışında kalmamız mümkün değil."

12.05 : Irak'ın başkenti Bağdat'ta Musul operasyonunun başlamasından saatler sonra intihar saldırısı düzenlendi. Şii milislerin geçişi sırasında askeri kontrol noktasına sürülen bomba yüklü araç infilak etti, en az 10 ölü var.

11.50 : IŞİD'in bir kez daha Musul etrafına kazıp ham petrolle doldurduğu hendekleri ateşe verdiği bildiriliyor. Terör örgütünün hedefi, görüş alanını daraltıp koalisyon uçaklarının saldırılarından korunmak.

11.25 : Fransa, Musul operasyonuna destek vermek için Charles de Gaulle uçak gemisini Kıbrıs'a gönderdi.

11. 20 : Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği 700 bin kişinin savaş bölgesinden kaçarak yardıma muhtaç duruma düşebileceğini ve şimdiye kadar kurulan kampların yeterli olmadığını duyurdu.

10. 25 : Anadolu Ajansı, peşmerge güçlerinin Hamdaniye ve Bartilla yolu üzerindeki Tercele, Basahra, Küçük Bedene, Büyük Bedene, Kebervi, Baskelan ve Şeyh Emir köylerini IŞİD'den aldığını duyurdu.

10.00 : Bedene Köyü'ndeki çatışmalar sırasında intihar saldırısı düzenlemek isteyen iki canlı bomba öldürüldü.

09.55 : IŞİD'in elindeki Başehre Köyü peşmerge güçleri tarafından kurtarıldı.

09.50 : Reuters haber ajansı, Türk ordu kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Türkiye'nin Başika kampında eğittiği 1500 Sünni gücün operasyona katıldığını son dakika olarak geçti. Ninova Muhafızları adlı gruptan 1500 eğitimli güç ise halihazırda bekliyor.

09.40 : Doğu cephesindeki Kermeles Köyü'nde canlı yayında güçlü bir patlama oldu. Uçakların IŞİD mevzilerini bombaladığı tahmin ediliyor.

09.05 : Zertek Dağı'nda peş peşe bomba yüklü araçların ortaya çıkması paniğe yol açtı.Bomba yüklü araçlarla saldırıya geçen IŞİD'liler, koalisyona ait savaş uçakları ve Peşmerge tarafından imha edildi. Bir bombalı araç Peşmergenin attığı Katyuşa füzesi ile imha edilirken, Küçük Bedene köyünde Peşmerge konvoyuna doğru ilerleyen bomba yüklü sekiz araç ise koalisyon uçaklarınca havadan bombalanarak imha edildi.

08.25 : Doğan Haber Ajansı, operasyonun kritik üssü Zertek dağına, bir grup Amerikan askerinin geldiğini bildirdi.

07.30 : Türkiye'nin Başika kampında eğittiği Sünni güçler Ninova Bekçileri 2 bin kişilik kuvvetle operasyona katılıyor. Grup, Haşdi Vatani adını operasyondan birkaç gün önce adını değiştirmişti.

06.40 : ABD'nin başını çektiği koalisyon uçakları, Musul'un doğu cephesinde IŞİD hedeflerini bombalıyor.

05.45 : Anadolu Ajansı, Zertek Dağı'nda ABD topçu birliklerinin de IŞİD'le çarpıştığını aktardı.

04.40 : ABD Savunma Bakanı Ash Carter, uluslararası IŞİD karşıtı koalisyonun Irak'ın operasyonuna destek olmaya hazır olduğunu belirterek, "Bu, IŞİD'in uzun süreli yenilgisini sağlamak için kararlı bir an" dedi.

02.40 : Operasyona katılan Peşmerge güçlerinin stratejik Zertek Dağı'nda harekete geçtiği bildirildi.

02.00 : ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, "Bu tarihi operasyonda sizin yanınızda olmaktan gurur duyuyoruz" diye tweet attı. McGurk, Musul'ın IŞİD'in egemenliği altında karanlık iki yıl geçirdiğini belirtti.

01.40 : Irak Başbakanı Haydar El İbadi, 10 Haziran 2014'ten bu yana terör örgütü IŞİD'in işgali altında bulunan Musul'u kurtaracak operasyonun başladığını dünyaya duyurdu.

İBADİ DUYURDU

Günlerdir beklenen Musul operasyonu, gece yarısı saat 01.40'ta başladı. Televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında operasyonun başladığını duyuran Irak Başbakanı Hayder El İbadi'nin yanında genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları da hazır bulundu. İbadi açıklamasında, "Zafer vakti geldi çattı ve Musul'u kurtarma operasyonu başladı" dedi. Musul halkına seslenen İbadi, "Sizi IŞİD teröründen ve şiddetinden kurtarmak için bu şanlı operasyonun başladığını açıklıyorum" ifadesini kullandı.


Kaynak: Milliyet

Etiketler: ırakmusulpeşmergemusul operasyonu