17 Ekim 2016 10:20 | Son Güncelleme: 17 Ekim 2016 10:38

Musul'da kritik operasyon başladı! İşte tüm detaylar...

Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu öncü kuvvet Peşmerge güçleri ve Irak Ordusu'nun harekatı ile başladı. Operasyon kapsamında 7 köy DEAŞ'tan kurtarıldı. DAEŞ hedeflerine 3 koldan saldırılıyor.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığını duyurdu. Bölgede kara harekatının da başladığı belirtiliyor. Operasyon kapsamında 7 köy DEAŞ'tan kurtarıldı. DAEŞ hedeflerine 3 koldan saldırılıyor. 

İbadi, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığını belirterek, kent merkezine sadece ordu ve polis güçlerinin gireceğini söyledi.

KRİTİK ÜSSE ABD ASKERLERİ GELDİ

Musul Operasyonu'nun kritik üssü ve Zertik dağına, bir grup Amerikan askeri geldi.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

OPERASYON BÖYLE BAŞLADI - TIKLA İZLE

OPERASYONDAN ÇARPICI KARELER

"GÜVENLİK GÜÇLERİYLE DAYANIŞMA İÇİNDE OLUN"

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonuyla ilgili, Musul halkının güvenlik güçleriyle dayanışma içerisinde olmalarını istedi.

DEAŞ petrolleri ateşe veriyor!Gündem17 Ekim 2016 07:18DEAŞ petrolleri ateşe veriyor!Irak'ta Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonu başladı. DAEŞ operasyonun başlamasının ardından bölgede çok ciddi hasarlar bırakacak eylemlere imza atıyor...

İbadi açıklamasında, operasyona katılacağı belirtilen ve tüm hazırlıklarıyla cephelere konuşlandırılan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerinden, Türkiye'nin eğittiği Musullu yerel güçlerden oluşan Ninova Muhafızları'ndan ve Şii milis gücü Haşdi Şabi'den söz etmedi.

7 köy DEAŞ'tan alındı!Gündem17 Ekim 2016 10:267 köy DEAŞ'tan alındı!Irak'ın Musul kentini terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonu kapsamında Peşmerge güçlerinin Hazır Cephesi'ndeki 7 köyü geri aldığı bildirildi.

İbadi'nin yanında ülke Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi başta olmak üzere dokuz üst rütbeli subay yer aldı.

En büyük tehdit Musul Barajı! Yıkılırsa...Gündem17 Ekim 2016 07:42En büyük tehdit Musul Barajı! Yıkılırsa...Musul Operasyonu'nun başlamasının ardından büyük bir tehlike de ortaya çıktı. Sürekli erozyona uğrayan bir zemin üzerine kurulu olan Musul Barajı'na bir zarar gelmesi durumunda bölgedeki tüm dengeler altı üst olabilir.

PEŞMERGELER VE ABD TOPÇU BİRLİKLERİ VURUYOR

Musul kent merkezinin 40 kilometre doğusunda bulunan Hazer Cephesi'ndeki Zerdek Dağı ve Hasanşam köyüne konuşlanan Peşmergeler ve ABD topçu birlikleri, DEAŞ hedeflerini karadan vuruyor. Operasyonda öncü gücün Peşmergeler olduğu görüldü. Irak ordusunun Peşmergenin açtığı alanda arkadan ilerleyeceği ifade edildi. Operasyonda ilk hedefin Musul'a bağlı Hamdani'ye ve Karakuş ilçelerinin DEAŞ'tan temizlenmesi olduğu kaydedildi.

DEAŞ'a 3 cepheden saldırılıyor!Gündem17 Ekim 2016 07:30DEAŞ'a 3 cepheden saldırılıyor!IKBY Peşmerge Bakanlığı, Musul'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik, Hazır Cephesi ile Güver ve Geyyara cephelerinde eş zamanlı operasyon başlatıldığını bildirdi.

Türkiye'nin eğittiği 2 bin savaşçı Musul operasyonunda!Gündem17 Ekim 2016 07:33Türkiye'nin eğittiği 2 bin savaşçı Musul operasyonunda!Eski Musul Valisi ve Ninova Muhafızları Komutanı Esil Nuceyfi, Türk askerlerinin eğittiği Sünni güçlerinin Musul operasyonuna katıldığını belirtti.

 


Kaynak: AA

Etiketler: ırakmusulDAEŞpeşmergemusul operasyonu