02 Temmuz 2018 19:26 | Son Güncelleme: 03 Temmuz 2018 14:56

Münbiç'te sekizinci devriye yapılıyor!

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri'nce, Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Münbiç arasında kalan hatta sekizinci devriye faaliyeti icra edildi.

Münbiç'te sekizinci devriye yapılıyor!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarınca Fırat Kalkanı harekat alanı ile Münbiç arasında kalan hatta sekizinci koordineli/bağımsız devriye faaliyetinin icra edildiği bildirildi. 

Genelkurmay Başkanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Münbiç arasında kalan hatta sekizinci koordineli/bağımsız devriye faaliyetinin icra edildiği belirtildi.

Küstah tehdit: Türkiye Menbiç'e girerse karşılık veririzDünya29 Haziran 2018 23:12Küstah tehdit: Türkiye Menbiç'e girerse karşılık veririzTerör örgütü YPG/PKK'nın Menbiç sözde sözcüsü Türkiye'yi tehdit etti. Sözcü, ''Türk askeri Menbiç'e girerse karşılık veririz'' dedi.

MÜNBİÇ YOL HARİTASI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo, 4 Haziran'daki görüşmelerinde, ilçede güvenlik ve istikrarın sağlanmasını içerecek bir yol haritasını onaylamıştı.

Plan, Türk ve ABD tarafının askeri ve istihbari unsurlarla ilçede ortak denetime başlamasını da öngörüyor.

Mutabakat ayrıca Münbiç'te teröristlerin çıkmasından sonra ilçenin yerel unsurlarından bir yönetim kurulmasını hedefliyor.

YPG/PKK, Halep iline bağlı Münbiç ilçesini Ağustos 2016'da ABD'nin desteğiyle terör örgütü DEAŞ'tan alarak işgal etmişti.

Münbiç nüfusunun yüzde 90'ından fazlasını Araplar oluşturuyor.


Kaynak: AA

Etiketler: Münbiç