15 Mayıs 2017 07:40 | Son Güncelleme: 15 Mayıs 2017 07:54

Montreal’de Reyhanlı’ya yardım

Kanada merkezli Suriyeli Çocuklar Vakfı, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Suriyeli mülteci çocukları için açılan Al Salam Okulu’na destek için bağış gecesi düzenlendi.

 Montreal’de Reyhanlı’ya yardım

Kanada merkezli Suriyeli Çocuklar Vakfı tarafından Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Suriyeli mülteci çocukları için açılan Al Salam Okulu’na destek için yardım gecesi düzenlendi.

Montreal Kongre Merkezi’nde düzenlenen geceye yaklaşık 450 davetli katıldı. Türkiye’nin Ottawa Büyükelçisi Selçuk Ünal ile Montreal Başkonsolosu Barkan Umruk’un da katıldıkları gecede, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Ahmed Hussen'in mesajları okundu.

Etkinlikte, Reyhanlı’daki okulun müdiresi Hazar Al Mahayni'nin, öğrencilerle birlikte hazırladığı görüntülü mesaj da gösterildi. Hazar Al Mahayni, mesajında, yardımlarından dolayı Türkiye ve Türk halkına teşekkür etti.

- Türkiye’den 20 burs

Suriyeli Çocuklar Vakfı İcra Direktörü Faisal Al Azem, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ve Türk halkının Suriyeli sığınmacılara verdiği desteğin büyük olduğunu söyledi. Faisal Al Azem, Reyhanlı’daki Al Salam Okulu’ndan mezun olanlardan 20'sine Türkiye’den, 10'una kendi kurumlarından, 6'sına Montreal'deki Concordia Üniversitesi'nden burs verildiğini duyurdu.

Quebec Eyalet Göçmenlik Bakanı Kathleen Weil, Kanada eski Adalet Bakanı Raoul Wallenberg ve İnsan Hakları Merkezi Başkanı Irwin Cotler’ın da katıldığı gecede çok sayıda federal ve eyalet milletvekili de hazır bulundu. Gecede yapılan bağışlarla yaklaşık 100 bin dolar toplandı.

’25 MİLYAR DOLAR HARCADIK

Türkiye’nin Ottawa Büyükelçisi Selçuk Ünal, Kanada ve Quebec hükümetleriyle sığınmacılar konusundaki iş birliğinin devam edeceğini söyledi. Ünal, ‘’Şu ana dek yaklaşık 3 bin sığınmacı ülkemizden Kanada'ya geldi. Suriye ve Irak'taki her kesimden 3 milyondan fazla sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz. Şu ana kadar sığınmacılar için 25 milyar dolardan fazla harcama yaptık. Uluslararası camiadan bu konuda şimdiye kadar sadece 500 milyon ABD Doları civarında katkı geldi. Bu durum değişmeden Suriyelilere istenen ölçüde yardım yapılamayacağının bilinmesi gerek.’’ diye konuştu.

Türkiye’nin, Suriye rejiminden kaçanlara yardımının ve DEAŞ terör örgütü ile mücadelesinin süreceğini ifade eden Büyükelçi Ünal, ‘’Anneler Günü'nü idrak ettiğimiz bugünde, bu mücadelede verdiğimiz şehitleri ve onların annelerini hatırlamadan geçemeyiz. Bu vesilesiyle şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine bir kez daha sabır diliyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Gecenin sonunda Faisal Al Azem, Selçuk Ünal’a teşekkür plaketi verdi.

Etiketler: suriye kanadayardım