13 Nisan 2017 14:13 | Son Güncelleme: 13 Nisan 2017 14:15

Mardin'de 7 terörist etkisiz hale getirildi

Mardin'in Ulucanlar mezrasında çıkan çatışmada, örgütün sözde sorumlularının da aralarında bulunduğu 7 terörist etkisiz hale getirildi.

Mardin'de 7 terörist etkisiz hale getirildi

Güvenlik güçlerince bölücü terör örgütü PKK'ya yönelik 6-12 Nisan'da düzenlenen operasyonlarda tespit edilen sığınaklarda çok sayıda silah, mühimmat, patlayıcı ve yaşam malzemesi ile örgütsel döküman ele geçirildi.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, güvenlik güçlerinin doğu ve güneydoğu illerinde PKK'ya yönelik operasyonları devam ediyor.

Bu kapsamda, Mardin'in Artuklu ilçesinde 9 Nisan'da başlatılan operasyonlarda, Ulucanlar mezrası bölgesinde gerçekleştirilen arama-tarama faaliyetinde tespit edilen bir sığınakta bulunan teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı.

Çatışmada, örgütün sözde GAP-Urfa sorumlusu "Firaz" kod adlı Masum Ay, sözde Savur sorumlusu "Şevger" kod adlı Oktay Salman, sözde Bismil eylem sorumlusu "Çektar" kod adlı Yusuf Kılınç, sözde Artuklu eylem ve örgütün Sivil Savunma Birlikleri (YPS) sorumlusu "Serhat" kod adlı terörist, "Reber" kod adlı Teyyüp Çam ve kod adı "Beşir" olan bir örgüt mensubu ile bir İranlı terörist etkisiz hale getirildi. Sığınakta teröristlerin kullandığı 2 M-16 piyade tüfeği, 4 AK-47 kalaşnikof, bir tabanca ve 9 el bombası ele geçirildi.

Şırnak'ın Silopi ilçesi Derebaşı köyünde 7 Nisan'da yapılan operasyonda Asım Tepe mevkisinde bir grup bölücü terör örgütü mensubuyla çatışma çıktı. Çatışmada bir PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi, silahına el konuldu.

Muş'un Tatargazi köyünde 8 Nisan'da gerçekleştirilen operasyonda, bölücü terör örgütü PKK mensubu "Rızgar Malazgirt" kod adlı Mehmet isimli terörist evinde gözaltına alındı.

Bitlis'in Balcılar köyü bölgesinde, 14 Ocak'ta 6 teröristin öldürüldüğü sığınakta 10 Nisan'da İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince detaylı arama yapıldı. Aramada, banyo bölümünde gizli bir oda içerisinde "Bahoz" kod adlı Ahmet Tekin isimli teröristin cesedi ile bir M-16 piyade tüfeği bulundu.

Mardin'in Duygulu, Heybeli ve Güvenli mahallelerinde 7 Nisan'da başlatılan operasyon kapsamında 2'si boş ve 4'ü dolu olmak üzere 6 sığınak tespit edildi.

Sığınaklardaki aramalarda, birer M-16 piyade tüfeği, AK-47 kalaşnikof ve tabanca, 4 el bombası, 6 M-16 dolu şarjörü, AK-47 kalaşnikofa ait 51 şarjör ve 380 fişek ile 47 tabanca fişeği ele geçirildi. Arama faaliyetinde araziye gizlenmiş 4 ayrı noktada 50'şer kilogramlık bidonlar içerisinde patlayıcı madde belirlendi. Patlayıcılar, cumhuriyet savcısının talimatıyla Patlayıcı Madde İmha Timi (PAMİT) tarafından yerinde imha edildi.

Mardin'in Şenocak Mahallesi'nde İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince 7 Nisan'da bir evde yapılan aramada, bidon içerisinde bir el yapımı patlayıcı düzeneği ve tarlada 2 tabanca ele geçirildi.

Hakkari'nin İkiyakalar bölgesi Düz Tepe mevkisinde 7 Nisan'da tespit edilen mağarada bulunan 11 RPG-7 roketatar anti-tank mühimmatı, 10 RPG-7 roketatar sevk fişeği, bin 904 AK-47 kalaşnikof fişeği, 9 el bombası ve 344 örgütsel dokümana el konuldu.

Diyarbakır'ın Lice ilçesi Dibek Mahallesi'nde 7 Nisan'da yürütülen operasyonda, 12 ayrı noktada arazide toprağa gömülü ve kayalıklar arasına gizlenmiş 8 bidon içerisinde 3 el yapımı patlayıcı düzeneği, 4 mutfak tüpü ve 2 piknik tüpü bulundu. El yapımı patlayıcılar yerinde imha edildi.

Şırnak'ın Silopi ilçesi Buğdaylı köyünde 8 Nisan'da yapılan tarama arama faaliyetinde, toprağa gömülü 19 el yapımı patlayıcı, 22 kilo 253 gram TNT olduğu düşünülen gri renkli toz karışım, 6 elektrikli kapsül, 61 normal kapsül, 32 mekanik kapsül, PE-A4 ibareli 9 kilo 152 gram patlayıcı madde ve 426 AK-47 kalaşnikof fişeği ele geçirildi.

Diyarbakır'ın Hazro ilçesi Koçbaba Mahallesi yolunda 9 Nisan'da asfalt yol üzerinde gömülü 2 mutfak tüpü ve yaklaşık 100 kilogram amonyum nitratla hazırlanmış el yapımı patlayıcı, PAMİT tarafından kontrollü infilak ettirildi.

Etiketler: teröroperasyonmardin