18 Nisan 2017 21:17 | Son Güncelleme: 18 Nisan 2017 21:19

Mardin semaları uçurtmalarla renklenecek

"Uluslararası Mardin Uçurtma Festivali" kapsamında yurt içi ve dışından birçok kişi, evlerin damlarında bir araya gelerek uçurtmalarını gökyüzüyle buluşturmak için damlara çıkacak.

Mardin semaları uçurtmalarla renklenecek

Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ve Müze Müdürlüğü iş birliğiyle 21-25 Nisan'da "Uluslararası Mardin Uçurtma Festivali" düzenlenecek.

İlk kez gerçekleştirilecek festival, sokak müzisyenleri, akrobasi ustaları, bisikletliler, kostümlü gruplar ve Rahvan atlarının yer alacağı kortej yürüyüşüyle başlayacak.

Ulusal ve uluslararası birçok profesyonel uçurtmacının da katılacağı festivalde, merkez ile Artuklu, Midyat ve Savur ilçelerinde gönüllü öğretmenler ve 5 bin çocuğun katılımıyla hazırlanan uçurtmalar, gökyüzünü renklendirecek.

"UÇURTMA BÜYÜKLERİN DE GELENEKSEL OYUNCAĞI"

Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, kentte uçurtmanın sadece çocukların değil büyüklerin de "geleneksel oyuncağı" olduğunu söyledi.

Tarihi damlardan rüzgara salınan rengarenk uçurtmaların Mezopotamya ovasında baharın gelişini müjdelediğini dile getiren Erdoğan, kentin, bu geleneksel gökyüzü şölenini dünyayla paylaşmak için uluslararası buluşmaya hazırlandığını belirtti.

Festivalin ilk gününde Sabancı Kent Müzesi Meydanı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na doğru kortejin hareketi sırasında, Mardin Kalesi'nden devasa uçurtmaların havalandırılacağını bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Cumhuriyet Meydanı'na varıldığında uçurtmaseverleri birbirinden ilginç gösteriler ve eğlence programları bekliyor olacak. Festival, eski Mardin'de yaklaşık 200 evin damından dalgalanacak en az 5 bin uçurtmayla tam bir görsel şölene dönüşecek. Akşam saatlerinde binlerce dilek fenerinin gökyüzünde salınmasıyla kentin mistik havası yıldızlarla buluşacak."

MARDİN'İN TANITIMINA KATKI SAĞLAYACAK

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ da devletin bölgede ekonominin canlanması için yaptığı çalışmaların meyvesini verdiğini ifade etti.

Festivalin Mardin'in ekonomisine, tanıtılmasına ve turizmine büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Altındağ, şöyle devam etti:

"Dünyanın diğer ülkelerinden insanlar gelecekse, öncelikle Mardin için bir tanıtım olacak. Tanıtım her şeydir. Fransa, Ukrayna, Hindistan gibi ülkelerden katılım olacak. Bu ülkelere kendimizi tanıtmak için tonlarca para harcıyoruz. Bu festivalle hızlı şekilde turizm sezonuna girmiş olacağız. Bu tür etkinlikler Mardin'in turizm potansiyeline destek olacaktır."

Etiketler: Uluslararası Mardin Uçurtma Festivaliuçurtma festivali