16 Kasım 2016 17:18 | Son Güncelleme: 16 Kasım 2016 17:23

Bişkek Merkez Camii inşaatında sona gelindi

Türkiye’nin yapımına 4 yıl önce başladığı Bişkek Merkez Camii, Kurban Bayramı'nda açılacak.

Bişkek Merkez Camii inşaatında sona gelindi

Türkiye’nin Kırgızistan’da yapımına 4 yıl önce başladığı Orta Asya'nın en büyük camisi olacak Bişkek Merkez Camisi inşaatında sona gelindi.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavir Vekili Hüseyin Yılmaz, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yaptırılan cami inşaatında sona gelindiğini belirterek, "Bişkek Merkez Camisi’ni, 2017 yılında Kurban Bayramı’nda hizmete açacağız." dedi.

Yılmaz, caminin minareleri, kubbesi, kubbe ve yapı dış kaplamasının tamamlandığını, cami iç tezyinat ve avludaki abdesthane yapımının hızla sürdüğünü belirtti.

Bişkek Merkez Camisi'nin Türkiye Diyanet Vakfı ve Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaptırıldığını hatırlatan Yılmaz, caminin hizmete açılmasıyla birlikte Kırgızistan’da yaşayan Müslüman din kardeşlerine, Türkiye'nin "devasa bir hediyesi" olacağını ifade etti.

Yılmaz, gelecek yıl hizmete açılacak caminin, Orta Asya'nın en büyük camisi ve Kırgızistan'ın en büyük cami kompleksi olacağını vurguladı. Yılmaz, Türkiye’den getirilen mermer ve kurşun gibi malzemelerle inşaatı devam eden Osmanlı mimari tarzındaki Bişkek Merkez Camisi’nin, genelde Sovyet döneminden kalan binaların olduğu şehrin silüetini değiştireceğini kaydetti.

Kırgızistan'da yaşayan Müslümanların caminin hizmete açılmasını merakla beklediğini anlatan Yılmaz, Türkiye'nin yaptığı bu caminin, turistler tarafından da en çok ziyaret edilen cami olacağını söyledi.

Yaklaşık 7 bin 500 metrekarelik kapalı alana sahip cami 10 bin 500 kişilik kapasiteye sahip. Caminin kapalı alanında ve bahçesinde aynı anda 20 bin kişi namaz kılabilecek. Caminin 30 milyon dolara mal olması bekleniyor.


Kaynak: AA

Etiketler: hüseyin yılmazkurban bayramıkırgızistanbişkek merkez camiidiyanet vakfı