27 Kasım 2016 08:08 | Son Güncelleme: 27 Kasım 2016 08:12

Küba'da 9 gün yas ilan edildi

Küba devriminin lideri ve eski Devlet Başkanı Fidel Castro'nun ölümünün ardından ülkede 9 gün yas ilan edildi.

Küba'da 9 gün yas ilan edildi

Küba hükümeti, Castro'nun ölümü nedeniyle 9 günlük yas ilan ederken, kamu faaliyetlerinin ve halka açık etkinliklerin iptal edildiğini belirtti.

Ülkede bu sabah 06.00'da başlayan 4 Aralık gece 00.00'a kadar devam edecek yas boyunca Küba bayrağı yarıya indirilecek.

Danıştaydan yapılan açıklamada, devlet televizyonu ve radyosunun "bilgilendirici, yurtsever ve tarihi programlar" yayınlayacağı bildirildi.

Devlet televizyonu, tüm Küba halkını, pazartesi ve salı günü Havana’daki Jose Marti anıtına gelerek Fidel Castro’ya bağlılığını bildirmeye ve "devrim kavramına uygun resmi yemin" imzalamaya davet etti.

Naaşı krematoryumda yakılacak olan Castro'nun külleri, 4 Aralık'ta düzenlenecek cenaze töreniyle Santiago de Cuba'daki Santa Ifigenia mezarlığında toprağa verilecek.

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, abisi Fidel Castro'nun cuma gecesi yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Çin Devlet Başkanı Şi: Castro'nun ölümü Küba ve Latin Amerika halkları için büyük bir kayıp

Öte yandan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, yaptığı yazılı açıklamada, Şi'nin Küba Devlet Başkanı Raul Castro'ya taziye mesajı gönderdiği, mesajda Castro'nun ailesine devrim liderinin ölümünden dolayı büyük üzüntü duyduğu aktarıldı.

Şi Cinping, Fidel Castro'yu "Küba halkının büyük lideri" şeklinde nitelendirerek, Castro'nun tüm hayatını halkına adadığını belirtti.

Devrim liderinin halkına ve dünya sosyalizmine tarihi nitelikte katkılar yaptığını ifade eden Şi, Çin ve Küba arasındaki dostluğun daha da gelişeceğini ve dayanışmanın artacağını kaydetti.

Castro ile bir çok kez görüştüğünü ve devrim liderinin derin bilgisinin ve görüşlerinin kendi hayatında ilham kaynağı olduğunu dile getiren Çin Devlet Başkanı Şi, "Castro'nun ölümü Küba ve Latin Amerika halkları için büyük bir kayıptır. Küba ve Latin Amerika halkı mükemmel evladını, Çin halkı da yakın bir yoldaşını ve samimi bir dostunu kaybetti." değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke ilişkilerinin 60 yıla yakın bir tarihi olduğunu aktaran Şi Cinping, "Büyük Yoldaş Fidel Castro sonsuza dek hatırlanacak. Raul Castro'nun güçlü liderliği altında Küba Komünist Partisi, Küba hükümeti ve halkı 'Yoldaş' Fidel Castro'nun yarım kalan başarılarını devam ettirecek." şeklinde görüşlerini paylaştı.


Kaynak: AA

Etiketler: küba liderifidel castro ulusal yasfidel castro cenazesi