08 Eylül 2017 11:31 | Son Güncelleme: 08 Eylül 2017 11:35

Kocaeli ve Sakarya'da bin 480 ıhlamur fidanı dikildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, odun dışı orman ürünlerinin üretim miktarını artırmak amacıyla yürüttüğü çalışmalar kapsamında Kocaeli ve Sakarya'da bin 480 ıhlamur fidanını toprakla buluşturdu.

Kocaeli ve Sakarya'da bin 480 ıhlamur fidanı dikildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü'nün (OGM) odun dışı orman ürünleri alanında çok ciddi projeler geliştirdiği bildirildi.

Tıbbi ve aromatik bitkiler alanında ithalatın önüne geçmek ve dünya pazarından daha fazla pay almak için büyük bir gayret gösterildiği belirtilen açıklamada, kış günlerinin vazgeçilmez çayı ıhlamurun ülkedeki ihtiyacının karşılanması ve ithalat yoluna gidilmemesi için çalışma yürütüldüğü ifade edildi.

Ihlamurun ülke topraklarında yetişmesi için Kocaeli ve Sakarya'da bin 480 ıhlamur fidanının toprakla buluşturulmasıyla milli ekonomiye de katkı sağlanmasının hedeflendiği vurgulanan açıklamada, Sakarya'nın Geyve ilçesi Çınardibi Mahallesi'nde 30 dekar alanda 480, Kocaeli'nin Kandıra ilçesi Kıncıllı Mahallesi'nde de 20 dekar alanda bin adet olmak üzere toplam bin 480 ıhlamur fidanı dikilerek, köylerde yaşayan 80 aileye yeni gelir kapısı oluşturulduğu aktarıldı.

Etiketler: kocaelisakaryafidanıhlamur