25 Kasım 2016 07:25 | Son Güncelleme: 25 Kasım 2016 07:29

KKTC’nin 33. kuruluş yıl dönümü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 33. kuruluş yıl dönümü, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

KKTC’nin 33. kuruluş yıl dönümü

Başkent Roma’nın tarihi Barberini Meydanı'ndaki Bernini Hotel’de, KKTC Roma Temsilcisi Oktay Öztürk’ün ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, Türkiye’nin yeni Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli, Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Prof. Mehmet Paçacı, Azerbaycan Roma Büyükelçiliğinden yetkililer, diplomatlar, İtalya’da yaşayan Türkler ve KKTC dostu İtalyanlar katıldı.

KKTC Temsilcisi Öztürk, yaptığı konuşmada, Roma'da cumhuriyetlerinin 33. yıl dönümünü kutlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Öztürk, KKTC'nin tam diplomatik statüye sahip olmasa da önceden Kıbrıs Türk Federe Devleti ve Kıbrıs Türk Yönetimi olarak, bugün AB içerisinde yer alan birçok devletten daha köklü ve yaşlı olduğunu belirtti.

İsviçre'de Birleşmiş Milletler nezdinde yapılan son barış görüşmelerine iyi niyetli bir şekilde katıldıklarına vurgu yapan Oktay Öztürk, "İsviçre'deki görüşmelere özverili yaklaşmamıza rağmen bir uzlaşı çıkmadı. Gelinen nokta, bize devletimizin ve bayrağımızın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha hatırlattı" dedi.

Resepsiyonda Türk mutfağının seçkin lezzetleri ikram edildi, konuklar Türk yemek ve tatlılarına yoğun ilgi gösterdi.


Kaynak: AA

Etiketler: kuruluşkktc