18 Kasım 2016 20:45 | Son Güncelleme: 19 Kasım 2016 21:18

Kitapları evlere hapsetmediler, camide kütüphane kurdular

Kadıköy’deki Suadiye Camisi'nde oluşturulan kütüphane, 5 yıldır ziyaretçilerine hizmet veriyor.

Kitapları evlere hapsetmediler, camide kütüphane kurdular

Kadıköy’deki Suadiye Camisine ilgiyi artırmak amacıyla başlatılan ve yıllar içinde büyüyen kitap köşesi, başka ilçelerden de ziyaretçi çekiyor.

Tarihi Suadiye Camisi'nde 2011 yılında mahalle sakinlerinin desteğiyle bir kitap köşesi oluşturuldu. Cami ziyaretçileri sergide teşhir edilen kitapları ücretsiz alabilirken, dileyenler de sergiye kitap bağışında bulunabiliyor.

Suadiye Camisi İmam Hatibi İzzet Bıyıklı (60), cami cemaatini artırmak amacıyla 2011 yılında böyle bir köşe oluşturmaya karar verdiklerini söyledi.

Kırk yıldır din görevlisi olarak çalıştığını belirten Bıyıklı, kentsel dönüşüm sebebiyle mahalleden birçok kişinin taşındığını, taşınma sırasında kitapların zayi olma ihtimaline karşılık bu kişilerin kitaplarına talip olduklarını anlattı.

Kendilerine ulaşan kitaplardan bir kısmını Anadolu’daki okullara ve başka camilere de gönderdiklerini anlatan Bıyıklı, cami cemaatinin kitap alışverişini sahiplendiğini ve uygulamaya ilgi olduğunu vurguladı. Bıyıklı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bir hizmet başlattık, hakikaten de rağbet gördü. Beş senedir binlerce kitap geldi geçti buradan. Çok güzel bir kitap sirkülasyonu var. Cemaatimiz ve mahallemiz sakinleri bu işi benimsedi hatta başka mahallelerden de, uzak ilçelerden de duyup gelenler oluyor. Kitap getirenler oluyor. Buradan bakıp namaz vakitlerinin akabinde namazdan sonra cemaat geliyor, kitapları karıştırıyor. Namazdan önce geliyor. Yani ezana kadar burada bir sayfa okusa bu bile kardır.”


Kaynak: AA

Etiketler: KadıköycamiSuadiye CamiiKütüphane