16 Eylül 2017 20:59 | Son Güncelleme: 16 Eylül 2017 21:02

İçişleri Bakanı Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na cevap

İçişleri Bakanı Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eleştirilerine ilişkin, "Ben bir fotoğrafla istifa edeceğim, etrafın FETÖ'cü kokuyor senin ya." dedi.

İçişleri Bakanı Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na cevap

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  AK Parti Arsin İlçe Başkanlığı'nın 6. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, eski milletvekili Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesinin iki gün önce defnedildiğini, orada meselelerin huzura erebilmesi için bir çalışma yaptıklarını belirtti.

Bakan Soylu, "Oradaki çalışmalarda karakola da gittim, 3,5 saat civarında karakolda kaldım. Karakolda hem başsağlığı diledim. Orada jandarmanın elinde bulunan annesi rahmetli olan Aysel Tuğluk'a hem de o olayları ondan da dinledim. Bu 45 dakika sürdü, 1 saat de olaylarla ilgili birtakım iddialar var, videoları izledik. Kim ne yaptı, ne etti onu seyrettik." diye konuştu.

"BİZ BUNU KABUL ETMEYİZ"

Sonra ilgililere gerekli talimatları verdiğini aktaran Soylu, şöyle devam etti:

"Biz Müslümanız cenazenin defini başka bir şeydir, biz bunu kabul etmeyiz. Bununla ilgili tahkikatları derinleştireceksiniz, kim varsa bununla ilgili ifadesini alacaksınız ve bu işi aydınlığa çıkartacaksınız' talimatını verdim. Tam çıkarken oradaki vatandaşlar, polisler, bütün arkadaşlar, 'Biz sizle fotoğraf çektirelim.' dedi. Biz de çektirdik. Onlardan bir tanesi de bu işlere karışan bir kişi. Geceleyin baktım ki fotoğrafı koymuşlar, at kaçtı, torba düştü. Bugün de Kılıçdaroğlu diyor ki 'Bu İçişleri Bakanı biraz ahlaklıysa' diyor, bende ahlak yokmuş, 'Biraz inanç varsa, bunun derhal istifa etmesi lazım.' diyor. Şimdi bir fotoğrafla istifa edeceksem... Bir fotoğrafla ben ahlaksız oluyorsam ki gereğini yapan bir adamım ben. Bana demesi lazım ki biraz aklı çalışsa, 'Helal olsun, adam gecenin bir yarısında bu işlere müdahale etti, Cumhurbaşkanı'na, Başbakanı'na bilgi verdi, Valisi, Emniyet Müdürü, Emniyet Genel Müdürü orada. Meseleye vaziyet etti, çıkabilecek bir olayı engellemeye çalıştı ha bu arada da bu olayları yapanlardan biri, iddia edilenlerden bir tanesi de geldi bununla bir fotoğraf çektirdi, bütün vatandaşlarla beraber. O da buna rağmen bütün hepsini gözaltına aldırdı, bütün hepsinin ifadesini aldı, devlet dediğin de böyle bir şeydir kardeşim.' dese, bu anlaşılabilir bir şey."

Bakan Soylu, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

"Ben bir fotoğrafla istifa edeceğim, etrafın FETÖ'cü kokuyor senin ya. PKK ile fotoğraf çektirdin, PKK'yı destekleyenlerle fotoğraf çektirdin, DHKP-C'yi destekleyenlerle fotoğraf çektirdin, ömrün böyle geçti, ömrün. Bu millet senin dününü, bugününü, yarınını biliyor. Bugün ne günlerden, 16 Eylül 2017. Bundan tam 56 yıl önce bu ülkenin iki güzel hizmet eden insanı idam edildi. Demokrat Parti'nin Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu, Maliye Bakanı Hasan Polatkan. Birgün sonra da sabah 17 Eylül'de rahmetli Adnan Menderes idam edildi. Aynı bu iftiralarla. Onlara ne iftira atmışlarsa Cumhurbaşkanımıza aynı iftiraları attılar, rahmetli Özal'a aynı iftiraları attılar, onlara ne iftiralar atmışlarsa bu memlekete hizmet eden kim varsa aynı iftiraları attılar. Bunların istedikleri bunu gerçekleştirmek, başka bir şey değildir. Yalan, dolan ve iftirayla bu işleri yapmak. Siyaset dediğin bina etmeye, ikmal etmeye çalışırlar ama bunları en iyi vatandaşımız bilir. Bütün bunlarla ilgili elbetteki daha fazla kararlı olmak, daha fazla yarınlara adım atmak, daha fazla gelişmemizi, zenginleşmemizi sağlamamız lazım."

'BÜYÜK BİR ADIM, DEV BİR ADIM ATTIK'

Konuşmasında geçmişte yaşananlara değinen Soylu, "Bizim üzerimize korku sindirmeye çalıştınız ama şimdi biz buradayız ve bu salondayız. Partimize de sahip çıkıyoruz, değerlerimize de sahip çıkıyoruz, inançlarımıza da sahip çıkıyoruz ve Menderes'in idamıyla Özal'a yaptıklarınızla bizi korkuttunuz, 'Biz milletin adamlarını sevemeyiz' noktasına bizi getirdiniz. Sizin inadınıza bugün Tayyip Erdoğan'ı seviyoruz ve seviyoruz." ifadesini kullandı.

Soylu, önlerinde önemli bir süreç olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"16 Nisan'da büyük bir değişimin altına imza attınız. Oligarşik bürokrasinin Türkiye'de artık egemenliğinin olmayacağı, bir taraftan kararlarımızın hızlı alınacağı, 5 yıldaki yatırımların artık 2 yılda, 2,5 yılda yerine getirileceği, bir taraftan bu ülkede milletin sandıktan çıkan iradeyle beraber devletin ve hükümetin patronu olduğunun bir kez daha ama bir kez daha ifade edileceği ve bu ülkede milletin seçtiği insanların hakir görülmeyeceği, iradenin millette ve seçilende olduğu bir anlayışın gerçekleşeceği 2019'daki cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine adım atıyoruz."

Herkesin büyük bir sorumluluk içerisinde bulunduğunu kaydeden Soylu, "Bunu net ve açık bir şekilde sizlerle paylaşmak istiyorum. 2019'a kadar 2 yıllık bir süreç var ve bu 2 yıllık süreç içerisinde hep birlikte çalışmalıyız. Çok gayret göstermeliyiz, çok mücadele etmeliyiz." diye konuştu.

Soylu, yepyeni bir sürece hazırlandıklarını belirterek, "Nasıl bir dünyada olduğumuzu görüyoruz, bizi ateş çemberi içerisine almaya çalışan, bizi zayıflatmaya çalışanlara karşı hep bir hamleyle beraber ayakta duruyoruz. Hep beraber ayakta durmaya çalışıyoruz. İşte bunu sağlayabilmemiz için bu 2 yılı çok çalışarak, 2019'a iyi hazırlanarak, 2019'daki gayretimizi iyi bir şekilde ortaya koyarak geçirmeliyiz. İşte bu kongrede hep birlikte bunun kararını vereceğiz." dedi.

İki yılın önemine de işaret eden Bakan Süleyman Soylu, şöyle devam etti:

"Bu 2 yılda ortaya koyacağımız çalışma stratejisi ve anlayışı, Türkiye'nin 100 yılını şekillendirecektir. Büyük bir adım, dev bir adım attık. Türkiye'yi 15 Temmuz'la birlikte geçmişine döndürmeye, o bizi istedikleri gibi idare etmeye çalıştıkları günlere döndürmeye çalışanlara karşı 16 Nisan'da büyük bir adım attık. Bu adımın bilinciyle birlikte ekonomisi gelişen, demokrasisi daha yükselen, millet iradesinin egemenliğine hakim olduğu yepyeni bir sürece geçeceğiz. Bu 2 yıl bambaşka bir 2 yıldır. Bu 2 yılı iyi değerlendirirsek bilmenizi istiyorum ki Türkiye 2023'e, Türkiye 2053'e de Türkiye 2071'e de aynı anlayışla ve heyecanla gidecektir."

Etiketler: süleyman soylu