17 Mayıs 2017 10:50 | Son Güncelleme: 17 Mayıs 2017 11:06

İzmir'de 'susuz' yaz! Vatandaşlar belediyeye isyan etti

Gaziemir, Buca ve Karabağlar ilçelerinde, 3 gündür uygulanan su kesintisine vatandaşlar tepki gösterdi.

İzmir'de 'susuz' yaz! Vatandaşlar belediyeye isyan etti

İzmir'in Buca, Karabağlar ve Gaziemir ilçelerinde, su kesintisi nedeniyle ihtiyaçlarını tankerlerden veya ambalajlı su satın alarak karşılayan vatandaşlar belediyeye tepki gösterdi.

İZMİR'DE SU KESİNTİSİNE TEPKİ

İzmir'in içme suyu ihtiyacının yaklaşık yüzde 40'ını sağlayan Tahtalı Barajı isale hattında 3 gün önce meydana gelen arıza nedeniyle Gaziemir ile Buca ilçelerinin tamamına, Karabağlar'ın ise bir kısmına su verilemiyor.

Karabağlar Özgür Mahallesi sakinleri de su kesintisine ellerindeki boş pet şişeleri birbirine vurup 'su' diye bağırarak gösterdi.

Karabağlar ilçesi Özgür Mahallesi Muhtarı Erdoğan Kalkan, yetkililerin su kesintisini kendilerine bildirmediğini iddia etti. Su kesintisini mahalle sakinlerinden öğrendiklerini anlatan Kalkan, "Yetkililere ulaştığımızda bize 'Muhtarım biz size araç vereceğiz. Bu araçlarla sokaklarda su dağıtımı yapılacak' dediler." diye konuştu.

Gündüz saatlerinde basın mensuplarının mahallede haber yapmasından sonra mahalleliye su dağıtan tankerlerin gittiğini ileri süren Kalkan, su dağıtmakla görevli tanker şoförünün kendisine 'Tankeri Halkapınar'a götürmem lazım' dediğini söyledi.

Mahalleler arasında ayrım yapıldığını öne süren Kalkan şöyle konuştu.

"İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na seslenmek istiyorum. Gelsin bir gün mahallede vatandaşını dinlesin. Gerçekten bu mahallede vatandaşlar rahat yaşayabiliyor mu? Ben mahalle sakinlerinden şahsen özür diliyorum. Aziz Kocaoğlu'nun da basına çıkıp İzmir halkından özür dilemesini istiyorum. Biz 80'li yıllara gitmek istemiyoruz."

Mahalle sakinlerinden Mevlüde Şaşı (44), yardım istemediklerini sadece hakları olan suyu istediklerini dile getirdi.

Havva Şahin (32) ise 4 ay önce doğum yaptığını belirterek rezillik içinde olduklarını söyledi. Mahalle adına şikayetçi olduklarını kaydeden Şahin, "Evde bulaşıklar duruyor, lavabolar pis. Artık bu sorun çözülsün." ifadelerini kullandı.

Zeynep Koşar (27) da "Susuz ve perişanız. Bebeğimi yıkayamıyorum. Gelip kapımızda oy istiyorlar ama insanları rezil etmeye gelince dört dörtlükler." şeklinde konuştu.

Etiketler: 3 güngaziemirsu kesintisiizmirbuca