19 Ekim 2016 07:08 | Son Güncelleme: 19 Ekim 2016 07:17

İşte Batı'nın Musul tutumu!

Irak ordusu Musul’un güneyine hızla ilerlerken operasyonun 2. gününde 20 köy ele geçirildi. Koalisyon havadan diğer birlikler karadan DEAŞ’e bomba yağdırdı, üst düzey yetkililer Rakka’ya kaçtı.

İşte Batı'nın Musul tutumu!

Musul operasyonunun ikinci gününde Irak ordusu güneye doğru ilerlerken Türk askerinin Başika’da eğittiği Peşmerge ile Ninova askerleriyle birlikte Irak Ordusu Nemrud kasabasını da alarak 20 köyü teröristlerden temizledi. ABD operasyonun beklenenden daha hızlı ilerlediğini kaydetti. Ninova Ortak Operasyonlar Komutanlığı'nda görevli Albay Muhammed El Cuburi “Güçlerimiz Hemam Elil kasabasını almak için ilerliyor" dedi. Öte yandan Irak Genelkurmay Başkanı Osman El Ganimi ve Savunma Bakanlığı'ndan bir heyetin Musul'u kurtarma operasyonunu takip etmek için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Erbil kentine geldiğini bildirdi. Irak ordusu ve Şii güçlerin savaştığı güney cephesinde de Musul’a 40 km. kaldığı belirtildi.

HEMDANİYE'DE ŞİDDETLİ ÇATIŞMA

Guver'den başlayıp, Hazır ve daha sonra Başika bölgesinin bir bölümüne kadar uzanan 12 köyün yer aldığı ovada perşmerge güçleri hendek kazarken, Irak kuvvetlerinin girdiği Hemdaniye ilçesinde yoğun çatışmalar yaşanıyor. DEAŞ yine hendek içindeki petrolü ve lastikleri yakarak görüş alanını daraltmaya çalışıyor.

BAĞDADİ'NİN RAKKA'DA EŞİ YAKALANDI

DEAŞ lideri Ebubekir el Bağdadi'nin Musul operasyonundan önce örgütün Suriye’deki kalesi Rakka'ya kaçtığı öne sürüldü. DEAŞ'ın saf değiştiren liderlerinin, örgütün üst düzey üyeleri Bağdadi'ye karşı ayaklanılması için çağrıda bulundu. Bağdadi'nin kaçmasının ardından destekçilerine yapılan bu çağrıda, "Teslim olun" denildi. İddiaya göre, Bağdadi'nin eşi ise gözaltına alındı.

BOMBA ÜSSÜ TÜNELLER

DEAŞ, Musul operasyonun ilerlemesi ve şehre farklı noktalardan girme ihtimaline karşı tüneller kazıyor. Silah ve cephane ihmalini tünellerden sağlamayı planlayan DEAŞ, kaybedilen noktalarda ise kazılan tünellerde tonlarca bomba patlatarak, Irak ve koalisyon ordusuna büyük zayiat verdirmeyi hedefliyor.

KİMYASAL SİLAH ENDİŞESİ

Uluslararası Göç Örgütü DEAŞ militanlarının Musul'da kimyasal silah kullanabileceğinden ve yerleşim alanlarında sivilleri canlı kalkan olarak kullanmasından kaygı duyduğunu açıkladı.

PEŞMERGEYE İHA PATLATTILAR

DEAŞ, Hazır'daki "Zerdık Dağı'nın" yamacında yer alan Basırgan köyünden havalandırdığı İHA ile Peşmerge güçlerine saldırdı. İHA'ya yerleştirilen bombaların Peşmergelerin üzerinde patlatılması sonucu bir Suriyeli Peşmerge yaralandı.

'KAÇANI İNFAZ EDERİZ' TEHDİDİ

Ebu Muhammed takma adıyla konuşan bir Iraklı şunları söyledi: Herkes evine kapandı. DEAŞ etrafta motosikletle geziyor. Hem hafif hem de ağır silahları var. Birçok insanın kafası kesilerek infaz edildiğini, insanların kafeslerde boğulduğunu, binalardan aşağı atıldığını gördük... Kaçmaya çalışan siviller militanlar tarafından tehdit ediliyor: Kaçanı öldürürüz!

RUS KUVVETLERİ SAHA İNİYOR! 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, operasyona girebileceklerinin sinyalini verdi: Musul'un çevresinin sarılmamasından ötürü oluşan koridor, DEAŞ unsurlarının Suriye'ye çekilmesi riskini oluşturuyor. Böyle bir şey gerçekleşirse, askeri ve siyasi anlamda kararlar alacağız.

İŞTE BATI KAFASI!

BİZE GELMESİN DE VARSIN DÜNYAYI BOMBALASIN!

Avrupa ağzındaki baklayı çıkardı. DEAŞ’ın tamamen temizlenmesini kendileri için tehdit olarak gören AB Güvenlik Komiseri King, "Musul düşerse Avrupa tehlikede" dedi.

Musul harekatı ikinci gününde hızla hedefe doğru ilerlerken Avrupa’nın iki yüzlülüğünü ortaya çıkaran açıklama AB Güvenlik Komiseri Julian King’den geldi. Bir yanda dünyayı kasıp kavuran DEAŞ tehdidini bitirmeye çalışan koalisyon, bir yanda da AB’nin korkunç açıklaması… King "Kuzey Irak'ta DEAŞ’ın kalesi Musul'un geri alınması, şiddet yanlısı savaşçıların Avrupa'ya geri dönmelerine neden olabilir. Bu durum, hazırlıklı olmamızı gerektiren çok önemli bir tehdittir" diyerek Afganistan örneğini verdi. İşte King’in korkunç açıklamaları:

AVRUPA'YA GELİRSE BÜYÜK RİSK! 

Musul’daki DEAŞ savaşçılarının kitlesel olarak Avrupa’ya akın etme ihtimali yok. Ama çok küçük bir sayı bile, çok ciddi bir tehlike arz ediyor. Savaş bölgelerinde Avrupa’dan 2 bin 500 civarında DEAŞ militanı bulunuyor. Afganistan örneğinde yaşadık. Savaşın sonunda çok azı dönüyor. Ya savaşta ölüyorlar ya da başka savaş bölgelerine kaçıyorlar. Çok küçük bir sayının bile Avrupa’ya gelmesi, büyük tehlike yaratır. AB’nin yeni sınır ve sahil koruma ajansı, dış sınırların güvenliği açısından çok önemli.

EL BAB İÇİN GERİ SAYIM

TSK desteğiyle sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı'nda, El Bab'a 20 kilometre kaldı. Dün de düzenlenen hava harekatında DEAŞ'li 20 terörist etkisiz hale getirilirken 2 savunma mevziii ile 3 araç imha edildi. 2 muhalifin şehit olduğu 12 muhalifin ise yaralandığı çatışmalarda, destek sağlayan TSK unsurlarında herhangi bir zayiat yaşanmadı. Gün içerisinde 88 DEAŞ hedefine atış yapılarak terör örgütü baskı altında tutuldu ve ÖSO’nun ileri harekatı desteklendi.

ASKERLER NE BAĞDAT’A GÜVENİYOR NE DE ABD’YE

Mossad’a yakınlığıyla bilinen DEBKA sitesinde yer alan bir haberde Musul gerçeğinin arka planı anlatıldı. Habere göre şehre ilk girecek unsurlar İran’ın doğrudan etkisinde bulunan Haşdi Şabi milisleri olacak ancak operasyona katılan hiçbir unsur Bağdat yönetimine ve ABD’ye güvenmiyor. DEBKA, geçtiğimiz iki yıl boyunca Irak’ta bulunan Ramadi, Tikrit, Baiji ve Felluce gibi kentler için verilen mücadelelerde kandırıldıklarına inanan bu unsurların tek ortak amacının DEAŞ’i kentten süpürmek olduğunu iddia etti. Bir taraftan Şii milislerle PYD-YPG gibi terör unsurlarının ortaklaşa Musul’a girdiği bilgilerine yer verilirken neredeyse operasyonla aynı anda PYD-YPG’nin İran kolu olan KDP-İ ile İran Devrim Muhafızları arasında, İran’da Sakız kenti civarında çatışma çıktı. Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw internet sitesindeki habere göre bir buçuk saat süren çatışma sonucunda her iki taraf da kayıp verdi. Bu çatışma haberi de DEBKA’nın iddialarını doğrular nitelikte.


Kaynak: Akşam

Etiketler: DAEŞAvrupaBatıIŞİDMusul