17 Ekim 2016 09:57 | Son Güncelleme: 17 Ekim 2016 09:58

Çikolata Festivali bu yıl Maçka'da lezzet şöleni yaşatacak

Çikolata severler bu yıl Maçka'da düzenlenecek Çikolata Festivali 2016 ile çikolataya doyacak. 30 Ekim'de başlayacak olan festivalde belçika çikolataları, beyaz çikolatalar, fondüler ve bitter çikolataların her çeşidi yer alacak.

Çikolata Festivali bu yıl Maçka'da lezzet şöleni yaşatacak

En sevilen festivallerden biri olan ve bu yıl da Maçka Parkı'nda başlayacak olan Çikolata Festivali 2016 için hazırlıklar başladı. Her çeşitten binlerce çikolatanın yer alacağı festivalde bitter çikolata, sütlü çikolata, beyaz çikolata, kaplama-kuvertür, draje, dolgulu çikolata, çikolata şelalesi, fondü, pralin gibi birçok çikolata tadılacak. Medyadoktoru Yapım ve Organizasyon'dan yapılan açıklamaya göre bu şekilde Türk ve yabancı olmak üzere birçok çikolata firması geniş kitlelere hitap edecek.

HER ÇEŞİT MEVCUT

İstanbul'da her yaştan çikolata sevenlerin biraraya geleceği festivalde çikolata kültürü de anlatılacak. Beşiktaş'ta geniş kitlelere ulaşacak çikolata firmaları için Medyadoktoru Yapım ve Organizasyon her dil ve dinden insanın buluşma noktası ve herkesin hangi kültürden olursa olsun kucaklaştığı İstanbul'un bu defa çikolata kokusu ile tüm dünyaya yayılacağını açıkladı.

SADECE ÇİKOLATA YOK

Çikolata Festivali 2016 yılında sadece çikolatalara değil aynı zamanda konserlere, çikolata sergilerine, söyleşilere ve çocuklar için etkinliklere de ev sahipliği yapacak. Bunun yanı sıra tiyatro gösterileri, çikolatadan defileler, güzel sanatlar fakültesi hocalarının çikolatadan yaptığı heykeller, workshoplar ve daha birçok etkinlikle tüm İstanbulluların çikolata ile buluşacağı aynı zamanda çikolata sergisinin de olacağı belirtildi. Canlı orkestraların ve Latin dans gösterilerinin de olacağı festival 30 Ekim 2016-4 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.

ÇİKOLATA TARİHİ

Çikolata tarihi hakkında da bilgi verilecek olan festival hem damakları şenlendirecek hem de bilgi sahibi olunmasını sağlayacak. Çikolatanın tarihi M.S 600 yıllarında Mayaların ağaçtaki çekirdeklerin kullanımını öğrenmesi ve bundan çikolatalı bir içecek yapması ile ortaya çıkar. Tarihi efsanelere göre Aztek kralı Moctezuma'nın günde 50 fincan çikolata içtiği söylenmektedir. Çünkü o yıllarda hem Mayalar hem de Aztekler de çikolata içmek oldukça önemli bir konu olarak görülyordu. Kraliyet ailesine uygun görülen bu içecekten normal insanlar ise çok özel durumlarda içebiliyordu. Mayalarda çikolata bu şekilde kullanılırken, Azteklerde ise sadece onurlandırılmak istenen tüccarlar, yöneticiler, rahipler, rütbeli askerler içebiliyordu. Daha sonra 16. yüzyılda Hernan Cortes ve Kristof Kolomb gibi kaşiflerin yaptıkları gezi sonucunda Aztek kralı çikolatadan onlara da sunar. Ardından kaşiflerin içeceği ülkelerine götürüp hazırlamasını öğretmesi ile çikolata daha da yaygınlaşır. 

TÜRKİYE'DE İLK KEZ FERİKÖY'DE

Türkiye'de 1927 yılında Feriköy'de kurulan çikolata fabrikası ilk yerel üretimleri yaptı. En eski çikolatanın izine ise yaklaşık 2600 yıllık çömleğin içinde rastlandığı bilinmektedir.

Kültür Sanat12 Şubat 2016 09:55"Zagreb Kahve ve Çikolata Festivali"Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de bu yıl 5'incisi düzenlenen "Zagreb Kahve ve Çikolata Festivali"nin açılışı renkli görüntülere sahne oldu.

 


Kaynak: Ajans Haber

Etiketler: çikolata festivali 2016çikolata festivaliistanbul çikolata festivali


  • Ebru Yılmaz - Bilet sayısı nerden olucak acaba.tskler

    54 29