14 Ekim 2016 07:52 | Son Güncelleme: 14 Ekim 2016 14:41

İsrail gazında mutabakat

Türkiye ve İsrail Enerji Bakanları, Akdeniz'deki İsrail gazını doğrudan Türkiye'ye taşıyacak doğalgaz boru hattı için görüşmelere başlama kararı aldı.

İsrail gazında mutabakat

Türkiye ile İsrail enerji bakanları, altı yıldır bakan seviyesinde yapılan ilk görüşmede iki ülke arasında doğalgaz boru hattı kurulması için görüşmelere başlamakta mutabık kaldı. Karasularında birkaç yıl önce devasa doğalgaz yatakları keşfeden İsrail ile Türkiye arasında, son aylarda yoğunlaşan görüşmelerin sonucunda iki ülke ilişkileri normalleştirme kararı çıktı.

İKİ BAKANIN GÖRÜŞMESİ 1 SAAT 20 DAKİKA SÜRDÜ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak ile 23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında İstanbul'da bulunan İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz'in görüşmesi, 1 saat 20 dakika sürdü. İsrailli Bakan, Enerji Bakanı Berat Albayrak ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, “Türk Bakan'la güzel bir görüşmemiz oldu. Genel olarak enerji konuları ile İsrail ile Türkiye arasında, Türkiye ve Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak bir doğalgaz hattı (yapılması) ihtimalini görüştük" dedi ve önümüzdeki dönemde bu konuda ayrıntılı görüşmeler yapılacağını bildirdi.

Ziyaretinin birkaç yıl aradan sonra Türkiye'ye yapılan ilk resmi ziyaret olduğuna dikkati çeken Steinitz, Türkiye-İsrail ilişkilerinde normalleşme sürecinin başladığını dile getirdi. Steinitz, iki ülke hükümeti arasında derhal diyalog kurulmasına karar verdiklerini ifade ederek, “İsrail ekonomik sularından Türkiye ve Avrupa'ya doğalgaz sevk etmemize imkan verecek bir hattın (yapılması) olasılığını ve fizibilitesini değerlendirmek üzere iki ülkenin enerji bakanlığı arasında diyalog kurma kararı aldık" dedi.

TÜRK ŞİRKETLERİNE DAVET

İsrailli bakan, kasım ayında ülke sularında doğalgaz keşfetmek isteyen şirketler için açılacak ihaleye Türk şirketlerini de davet ederek, “Türk şirketlerin keşif işine katılmalarından memnuniyet duyarız" dedi. Steinitz görüşmede Filistin halkına insani yardım ve elektrik sağlanması konularının da görüşüldüğünü ifade ederek, “Türkiye'nin Gazze'deki Filistinlilerin hayat kalitesini artıracak bir rol alması İsrail için memnuniyet verici olur. Türk hükümeti ve şirketlerinin Filistinlilerin hayatını iyileştirmesi de müzakere edildi ve buna imkan vermek için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

GAZZE VE BATI ŞERİA'YA TÜRKİYE'DEN ELEKTRİK

İki ülke arasındaki normalleşme sürecinin en büyük destekçilerinden olduğunu ifade eden Steinitz, Türkiye'nin Gazze ve Batı Şeria'daki Filistinlilere elektrik tedarik etmesinin de görüşüldüğünü belirtti.

TÜRK AKIMI'NDA İSRAİL REVİZYONU

Rus gazını Avrupa'ya taşıyacak Türk Akımı'nda Rusya ile anlaşma imzalanırken, Türk Akımı projesinin, planlamaların aksine 4 boru hattından 2 boru hattı inşası olarak revize edilmesinin arkasında, Avrupa'ya doğalgaz arzına İsrail gazının da dahil edilmesinin bulunduğu belirtiliyor.

ALTI YIL SONRA İLK ADIM

2010'da İsrail'in Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara baskınında 9 vatandaşımızın şehit olmasının ardından İsrail ile ilişkiler koparılmış, büyükelçiler çekilmişti. Geçtiğimiz temmuzda ise Türkiye'nin şartlarının kabulü sonrası eş zamanlı anlaşmalarla ilişkilerin yeniden tesisinde süreç başlatılmıştı.


Kaynak: Yeni Şafak

Etiketler: İsrailTürkiyeBerat AlbayrakYuval Steinitz