25 Kasım 2016 11:53 | Son Güncelleme: 25 Kasım 2016 11:57

İsrail 4 gündür yanıyor

İsrail'de salı günü başlayan ve ülkenin birçok noktasında devam eden yangınlar devam ediyor.

İsrail 4 gündür yanıyor

İsrail'de salı günü başlayan ve ülkenin birçok noktasında devam eden yangınlar devam ederken, şiddetli rüzgar ve iki aydır devam eden kurak havanın söndürme faaliyetlerini olumsuz etkilediği belirtiliyor.

İsrail polis sözcüsü Micky Rosenfeld, dün gece Kudüs yakınlarındaki Beit Meir bölgesinde yoğunlaşan yangının büyük oranda söndürüldüğünü belirtti. Onlarca evin yanarak zarar gördüğü Beit Meir'de yaşayan halkın tahliye edildiğini de ifade eden Rosenfeld, kundaklama girişiminde bulunduğu şüphesiyle ülke genelinde toplam 12 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Rosenfeld, on binlerce kişinin yangın nedeniyle dün tahliye edildiği kuzeydeki Hayfa şehrinde ise yangınların bugün nispeten hafiflediğini ifade etti. Rosenfeld ayrıca, şiddetli rüzgar ve iki aydır devam eden kurak havanın söndürme faaliyetlerini olumsuz etkileyerek yangının yayılmasına neden olması ve kundaklama riski nedeniyle alarm durumunda olduklarını ifade etti.

İsrail acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı Kurumundan yapılan yazılı açıklamada ise yangın sebebiyle Hayfa'da şu ana kadar 70 kişinin hafif yaralandığı bildirildi. Yaralanmaların çoğunun dumandan olumsuz etkilenme şeklinde olduğu ifade edildi. İsrail polisi dün yaptığı açıklamada, Hayfa'da yangının ulaştığı 12 mahalleden on binlerce kişinin tahliye edildiğini duyurmuştu.

İsrail devlet radyosunun haberine göre İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yangını kasıtlı olarak çıkaran kişilerin vatandaşlıktan atılabileceğini söyledi. Netanyahu, "Yangın çıkarmak için kundaklamada bulunmak bir terör faaliyetidir. Kasıtlı olarak yangın çıkarırken yakalananlar vatandaşlıktan çıkarılabilir." dedi.

FİLİSTİN VE TÜRKİYE'DEN YARDIM

Öte yandan Filistin Sivil Savunma İdaresi, İsrail yönetiminin, ülkede çıkan yangınların söndürülmesi için yaptığı yardım talebine olumlu karşılık verildiğini duyurdu. İsrail medyasında yer alan haberlere göre, Filistinli itfaiye ekipleri Hayfa'ya ulaşarak söndürme faaliyetlerine destek vermeye başladı.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Yunanistan, Hırvatistan, İtalya ve Rusya da söndürme faaliyetlerine destek için yangın söndürme uçağı göndereceklerini açıklanmıştı. Netanyahu dün bir yazılı açıklama yaparak Türkiye'ye teşekkür etmişti.

İsrail'de salı günü Kudüs dahil 13 noktada çıkan yangınlar, kurak hava ve rüzgarın da etkisiyle yayılmıştı. Yangınların çıkış sebebi bilinmezken, İsrailli yetkililer "kundaklama şüphesi olduğu ve bunun araştırıldığını" belirtiyor.


Kaynak: AA

Etiketler: yangınisrailfilistintürkiye