11 Ekim 2016 13:30 | Son Güncelleme: 11 Ekim 2016 18:10

Futbolda Yeşil Kart İlk Kez İtalyan Galano'ya Çıktı

Dünya futbolunda büyük yankı uyandıracak bir ilk İtalya'da yaşandı. Hakem her zamanki gibi sarı veya kırmızı kart yerine yeşil kart gösterdi. Fair-play ruhunu yansıtmak için kullanılacak uygulama çok dikkat çekeceğe benziyor.

Futbolda Yeşil Kart  İlk Kez İtalyan Galano'ya Çıktı

Futbol sahalarındaki fair-play kuralları kapsamını dahada arttırmak için yeni bir uygulama hayata geçirildi. Bilindiği üzere hakemlerin kullandığı sarı ve kırmızı kartların yanına yeşil kart eklendi. Bu uygulama karşılaşma esnasında verilen yanlış kararın içinde bulunan oyuncunun hakeme bu kararın dogrusunu söyleyen , sakatlık esnasında rakip oyuncunun sağlığı için çaba sarf eden fair-play ruhunu taşıyan oyuncular için kullanılacak. Yeşil kart uygulaması ilk olarak İtalya 2. Ligi Serie B’de Vicenze ile Vİrtus Entella müsabakasında kullanıldı.

YEŞİL KART GÖREN İLK FUTBOLCU

Mücadelenin 53. Dakikasında Vicenzanın atağında Cristian Galano’nun şutu sonrası top dışarı gitti. Hakem Marco Mainardi, korner kararı vererek topu Vicenzaya verdi.Savunma oyuncularının itirazları topun aut olduğu yönündeydi. Ancak İtalyan hakem korner olduğunu söyledi. İtirazların hemen ardından,şutu kullanan İtalyan oyuncu Galano hakemin yanına giderek topa bir müdahale olmadığını ve aut olduğunu dile getirdi. Hakem Marco Mainardı oyuncunun bu hareketi sonrası yeşil kart göstererek oyuncuyu ödüllendirdi.

Bu uyguluma sadce ilk 11'de forma giyen oyunculara uygulanmayacak. Karşılaşmada yedek oturan oyuncularda yeşil kart uygulamasından yararlanabilcek. 

OYUNUCUYU ÖDÜLENDİRİYOR

Yeşil kart uygulaması  sarı ve kırmızı kartın futbolcular üzerindeki ceza uygulamasının aksine oyuncuya ödül kazandırıyor ve oyuncunun fair-play ruhunu öne çıkarıyor. Karşılaşma esnasında hakemlerin gözünden kaçan pozisyonlar , yanlış ve hatalı kararların düzelmesinde rol oynayan oyuncular yeşil kart görecek ve bu kartı sezon sonu en çok gören oyuncu ödüllendirecek. Bu uyguluma sayesinde güzel olan futbolun bir okadar daha güzel ve bir o kadar fair-play örneği olacağı kesin.


Kaynak: Ajans Haber

Etiketler: Yeşil kart futbolYeşil KartGalanofutbolda yeşil kart