15 Ekim 2016 18:12 | Son Güncelleme: 16 Ekim 2016 12:19

Son Dakika: Dabık Operasyonu gelişmesinde TSK açıklaması!

ÖSÖ tarafından Dabık operasyonu Türk Silahlı Kuvvetleri'nin desteği ile başladığı açıklansa da TSK bu haberi yalanladı.

Son Dakika: Dabık Operasyonu gelişmesinde TSK açıklaması!

Uluslararası haber ajansı Reuters, Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) DAEŞ militanlarının elinde olan Dabık'ı ele geçirmek adına operasyon başlatıldığını açıkladı. Ancak ajansa konuşan Türk askeri kuvvetleri böyle bir operasyonu yalanladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Fırat Kalkanı harekatı ile ilgili yaptığı açıklama da ilin doğusuna doğru gidildiğini ve bu alanda 5 bin kilometrelik bölgedeki militanların arındırlma çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. İddialara göre Dabık Operasyonu Türk güçleri ile birlikte bu sabah başlatıldı.  Azez-Cerablus arasında kalan bölge ve doğusundan kalan kısımdaki terör örgütü mensupları köşeye sıkıştı. Öte yandan TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri)'de Türk topraklarından top atışları ile birlikte destek vermekte olduğu da iddia edildi. Türk tankları ve savaş uçakları da havadan karadan teröristlere saldırmakta. DAEŞ , operasyonun başlatıldığı alanda "Müslüman olmadığına inandığı güçler"le yapacağı savaşa "kıyamet" olarak baktığı konusu kendi konuşmalarında ifşa edildiği iddiaları gündemdeydi. Buna karşın, DEAŞ'ın askeri yığınağını bu belde yerine Soran ve Bab ilçesine yaptığı gözleniyor. Öte yandan kendilerine has olan internet dergisinde dün, elebaşısı Ebubekir Bağdadi'nin, "Beklediğimiz Büyük Dabık Savaşı bu değil" şeklindeki ifadelerine yer vermişti.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ İDDİALARI YALANLADI

ÖSÖ komutanlarının açıklamalarına TSk'da yalanlama ve çelişkili açıklama geldi. Operasyonun zaten başlamış olduğunu belirten bir askeri kaynak, "Dabık operasyonu 10 gün önce başladı. Bölgenin kontrolünün güneyden alınması için uğraşıyoruz. DEAŞ hedefleri Türk savaş uçakları ve topçu birliklerince vuruluyor" dedi. Özgür Suriye Ordusu bir kaç gün öncesinde '48 saat çerisinde Dabık'tayız' şeklinde açıklama yapmıştı. 

KOALİSYON JETLERİ VURMAYA BAŞLADI

Kilis'e bağlı Oylum Köyünün tam sınırında olan hedefler, koalisyon savaş uçakları tarafından ağır hedef oldu. Koalisyon jetlerinin sortileriyle bombalanan hedeflerden zaman zaman da dumanlar yükseldiği görüldü. Azez'in doğusunda DEAŞ ile muhalifler arasında şiddetli çatışmaların olduğu belirtilen bölgeden yükselen dumanlar Kilis'in sınır hattında da görülüyor. 

DABIK ALINDI AÇIKLAMASI

Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü DEAŞ için sembolik öneme sahip Dabık köyü muhalifler tarafından ele geçirildi.  Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından alınan bilgiye göre, ülkenin kuzeyindeki Halep ilinin Soran beldesi ve Dabık köyü, terör örgütü DEAŞ militanlarından temizlendi.

‘Dabık çökerse DEAŞ da çöker’Gündem05 Ekim 2016 07:43‘Dabık çökerse DEAŞ da çöker’Suriye sınır hattında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) destek verdiği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin, yoğun taarruzlarına rağmen DEAŞ’ın Dabık’ın doğusunda kalan Türkmen Barı ile Güzel Mezra köylerinde direnişi sürüyor.

 

DABIK HAKKINDA

Suriye'nin kuzeyinde Azez'e bağlı olan Dabık, çok sayıda Türkmen barındırmaktadır. 2014 yılından bu yana da DAEŞ militanlarının elinde bulunmaktadır. O tarihte militanlar ilk olarak Süleyman bin Abdülmelik türbesini ele geçirip yok ederek bölgeye hakim olmuştur.


Kaynak: Ajans Haber

Etiketler: dabık operasyonusuriye dabıksuriyedabık