05 Ekim 2017 12:36 | Son Güncelleme: 05 Ekim 2017 12:39

FETÖ'nün suikast timine ağırlaştırılmış müebbet

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Özel Kuvvetler, SAT ve MAK ekiplerinden oluşan suikast timine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

FETÖ'nün suikast timine ağırlaştırılmış müebbet

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Özel Kuvvetler, Sualtı Taarruz (SAT) ve Muharebe Arama Kurtarma (MAK) ekiplerinden oluşan suikast timi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Adliyesi binasındaki fiziki yetersizlik nedeniyle Muğla Ticaret ve Sanayi Odası salonunda 20 Şubat'tan bu yana görülen davada karar, dün gerçekleştirilen 7. duruşmada açıklandı.

Sanıklardan 31'ine 4'er ve 3'üne birer kez ağırlaştırılmış müebbet, birine 4, birine 3, 4'üne ise birer defa müebbet hapis cezası veren Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, bir sanığı 18 yıl, başka bir sanığı ise 15 sene hapis cezasına mahkum etti.

Heyet, davanın bir numaralı sanığı FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, firari eski Yüzbaşı Burkay Karatepe ve olaydan 13 ay sonra yakalanan eski Yarbay Özcan Karacan ile Çiğli 2. Ana Jet Üssü Komutanı eski Albay Ramazan Elmas'ın dosyasının ayrılmasını kararlaştırdı.

Suikast girişimini planlayan ve saldırıyı yöneten davanın iki numaralı sanığı eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş ile yerdeki suikast timini yöneten Özel Kuvvetler ekibinin başındaki eski Binbaşı Şükrü Seymen, MAK ekibinin yöneticisi eski Binbaşı Taner Berber ve FETÖ'nün "Çiğli üs imamı" olarak anılan "Paşa" lakaplı eski Başçavuş Zekeriya Kuzu'ya 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Mahkeme heyeti, sanıklardan eski Yarbay Hüseyin Yılmaz'ın beraatine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başyaveri eski Albay Ali Yazıcı'ya da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesine hükmetti. Yazıcı'nın cezası, eyleminin suça yardım etme boyutunda kaldığı gerekçesiyle 18 yıla indirildi. Sanık Yazıcı hakkında Genelkurmay Çatı Davası ile Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı iddianamesinde ağırlaştırılmış müebbet dahil çeşitli cezalar talep ediliyor.

Helikopterlere yakıt ikmali yapılması emrini verdiği gerekçesiyle "Cumhurbaşkanına suikaste yardım etme" suçundan yargılanan dönemin Deniz Hava Komutanı eski Tuğamiral Tezcan Kızılelma'ya 15 yıl hapis cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Heyet, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konakladığı otele saldırıyı gerçekleştirilen yer ekibini yönettiği belirtilen Özel Kuvvetler'den Şükrü Seymen ile ekiptekiler Bahadır Sagun, Enes Yılmaz, Ergün Şahin, İsmail Yiğit, Mehmet Demir, Mehmet Öztürk, Muammer Gözübüyük ve Mustafa Serdar Özay, SAT ekibinde yer alan Özay Cödel, Ali Sarıbey ve Haldun Gülmez, MAK ekibinin başındaki eski Binbaşı Taner Berber ile Zekeriya Kuzu, Abdulhamit Gülerden, Ekrem Benli, Erkan Çıtak, Gökhan Güçlü, İlyas Yaşar, Muhammet Burak İpek, Ömer Faruk Göçmen, Selman Çankaya, Serkan Elçi ve Yakup Özcan'a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

"MENFEZ PAŞASI'NA 4 AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 82,5 YIL

FETÖ'nün "Çiğli üs imamı" olarak anılan "Paşa" lakaplı eski Başçavuş Zekeriya Kuzu, 4 kez ağırlaştırılmış müebbetin yanı sıra "Cumhurbaşkanına hakaret", "nitelikli kasten yaralama", "nitelikli konut dokunulmazlığını ihlal", "nitelikli kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve "nitelikli yağma" suçlarından 82,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

DAVA SÜRECİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 211 sayfalık iddianame, Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince 18 Kasım 2016'da kabul edilmişti.

Yaklaşık 4 ayda tamamlanan iddianamede, 74 mağdur ve müşteki ile 44'ü tutuklu 47 sanık yer almıştı. Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesindeki "örgüt yöneticileri, örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen bütün suçlardan dolayı ayrıca fail olarak cezalandırılır." hükmü gereğince FETÖ elebaşı Fetullah Gülen iddianamede "bir numaralı şüpheli" sıfatıyla tanımlanmıştı.

İddianamede, 47 sanığın "Cumhurbaşkanına suikast", "anayasayı ihlal", "yasama organına karşı suç", "hükümete karşı suç", "silahlı terör örgütü yöneticisi olma", "yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme", "yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs etme", "kasten öldürmeye teşebbüs", "zincirleme şekilde cebir ve tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama", "zincirleme şekilde silahla tehdit", "Cumhurbaşkanına hakaret", "zincirleme şekilde kamu görevlisine görevi nedeniyle hakaret", "kamu malına zarar verme", "mala zarar verme", "nitelikli olarak konut dokunulmazlığının ihlali" ve "nitelikli yağma" suçlarından cezalandırılmaları istenmişti.

Saldırıyı gerçekleştiren suikast timindeki darbeci askerler için en az 6'şar kez ağırlaştırılmış müebbet talep edilmişti. Sanıkların yargılanmasına 20 Şubat'ta başlanmıştı.

SUİKAST GİRİŞİMİ SANIKLARININ TUTARSIZ İFADELERİ

Davanın 20 Şubat'tan bu yana süren duruşmalarında, sanıkların çelişkili ve birbirini yalanlayan ifadeleri dikkati çekmişti.

Örgütle bağlantılarının olmadığını iddia eden sanıkların çoğu, polis, savcılık ve sulh ceza mahkemesinde daha önce verdikleri ifadeleri reddetmişti. Reddetmeyenler de zaman zaman önceki ifadeleriyle bağdaşmayan ifadeler kullanmıştı.

"KUZU'NUN YALAN VE HAYAL ÜRÜNÜ BEYANLARI"

Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığında örgütün "üs imamı" olarak anılan eski Başçavuş Zekeriya Kuzu, savunmasında hiçbir memurun ya da sivilin malzemesine dokunmadığı ve gasbetmediğini ileri sürmüştü.

Kuzu, savunmasında, "Toplanan sivillerin kimliklerini ve malzemelerini Abdülhamit bir çantaya doldurmuştu. Bu malzemeler de çantada kalmış. Kaçış esnasında bir kısmı bölgeye saçılırken bir kısmı da arazide çantada çıktı. Hiçbir polis memurunun parasını da cüzdanını da gasbetmedim. Onların polis olduğunu da bilmiyordum. Arazide Şükrü Binbaşı yanımıza geldi. Birkaç gruba ayrılacağımızı söyledi. Bunun için bazı ihtiyaçların olacağını söyledi ve para toplamak istedi ancak herkesin üzerinden çok para çıkmadı. Ben de 'Abdülhamit'in çantada topladığı malzemeler arasında para var.' dedim. O da buna çok kızarak serzenişte bulundu ve bu paraları kimse almadı." ifadelerini kullanmıştı. Kuzu ayrıca daha önceki ifadelerinde belirttiği zaman ve kişilerin yüzde 99'unun hayal ürünü olduğunu, üzerindeki baskı nedeniyle senaryo kurguladığını iddia etmişti.

Etiketler: ağırlaştırılmış müebbetsuikast tipifetö