22 Ekim 2017 15:49 | Son Güncelleme: 22 Ekim 2017 17:04

Erdoğan: Bir gece ansızın vurabiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Nerede bize yönelik taciz varsa evet bir gece ansızın vurabiliriz. 'Acaba birileri izin verir mi?'Artık yok, geçti o işler. Bizimle stratejik ortak olanların hukukumuza saygı duydukları sürece biz de onlara saygı duyarız" dedi.

Erdoğan:  Bir gece ansızın vurabiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Nerede bize yönelik taciz varsa, evet bir gece ansızın vurabiliriz. 'Acaba birileri izin verir mi?' Artık yok, geçti o işler. Bizimle stratejik ortak olanların, bizimle beraber hukukumuza saygı duydukları sürece biz de onlara saygı duyarız, aksi takdirde kusura bakmasınlar." dedi.

Erdoğan'ın, Yahya Kemal Beyatlı Kongre Merkezi'nde düzenlenen 2023 Gençlik Şurası'ndaki konuşması sırasında, programa katılan gençler, "Bir gece ansızın gelebiliriz" sloganları attı.

Sloganlar üzerine Erdoğan, "Şu ana kadar olduğu gibi nerede, nasıl bir çalkalanma var, nerede bize yönelik bir taciz varsa, evet bir gece ansızın vurabiliriz. 'Acaba birileri izin verir mi?' Artık yok, geçti o işler. Bizimle stratejik ortak olanlar, bizimle beraber hukukumuza saygı duydukları sürece, biz de onlara saygı duyarız. Aksi takdirde kusura bakmasınlar." diye konuştu.

Erdoğan, gençlere seslendiği konuşmasına şöyle devam etti:

"Gençler, bu sıfatın kıymetini iyi bilin. Onun için dört rabiamız tek devlet. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden başka devlet tanımıyoruz. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Gençler, genç kavramının anlamını iyi bileceğiz. Ne diyor şair? 'Gençliğin yaşlılık çağları vardır/Orada birçok genç ölür. Yaşlılığın da gençlik çağları vardır/Orada da birçok genç olur'. Siz, siz olun gençliğinizi öldürmeyin. Bir tek gününüzü, bir tek saatinizi, bir tek anınızı boşa geçirmeyin. Unutmayın, bizim gençlik konusunda bir kızıl elmamız var. Biz kalbi selim bir gençlik istiyoruz. Yani imanına, inancına, maneviyatına sahip bir gençlik istiyoruz. Biz zevk-i selim sahibi bir gençlik istiyoruz. Yani sanatıyla, kültürüyle, estetiğiyle, zirvede bir gençlik istiyoruz.

Biz aklı selim sahibi bir gençlik istiyoruz. Yani ilimde, fende, teknikte, tefekkür ile en ileride bir gençlik. 'İlim, ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsen ya nice okumaktır.' Böyle gideceğiz. Bunun için kendinizi, tek bir alanda değil, bu alanların hepsinde de geliştirmeniz gerekiyor. Ben AK Parti gençliğini böyle görüyorum. Tabii bizler bu yola, koltuk sevdasıyla, makam sevdasıyla değil, hizmet sevdasıyla çıktık. Bunun için de biz, gençlerden korkan, gençlerden çekinen, yerine gençleri bırakmayı düşünmeyenlerden asla olmadık. Aziz milletimizin emaneti olan bu görevleri, vakti, saati geldiğinde sizler devralacaksınız."

 "SİZLERİN TEK İSTEĞİ ÖNÜNÜZÜN AÇILMASI"

Göreve geldiklerinde seçilme yaşının 30 olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Seçme ve seçilme yaşını 18'e indiren kim oldu? Hamdolsun biz olduk. Niye? Biz gençliğimize inandık da onun için. Şimdi devam eden kongrelerimizde, yeni görev alan arkadaşlarımızın önemli bir kısmının gençlik kollarımızdan yetişme olduğunu memnuniyetle görüyorum. Aynı durum yarın belediye başkanlığı seçiminde, milletvekili seçiminde de olacaktır. Hiç şüphesiz günü geldiğinde daha yüksek irtifa. İnşallah dinamik gençler daha yüksek irtifada bakacaksınız ki cumhurbaşkanlığı makamında da sizlerden birisi olacak. Çok iyi biliyorum ki sizler kendinize bir takım haklar lütfedilmesini beklemiyorsunuz. Sizlerin tek isteği önünüzün açılması, fırsat kapısının aralanması. Biz de sizlere diyoruz ki işte 2023 hedeflerimiz, işte 2053 ve 2071 vizyonlarımız. Hepsi de sizin içindir. " diye konuştu.

Bu fırsatların çok iyi değerlendirilmesini ve milletine, ülkesine hizmet için hangi yoldan gidilirse gidilsin, Şeyh Edebali'nin devletin başına geçen Osman Gazi'ye nasihatinin akıldan çıkarılmaması gerektiğini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Gençler, şöyle bir sessizlik. Çünkü farklı bir yerden nasihat geliyor, bunu dinleyelim. Bu çok önemli. Şeyh Edebali'den ses var; 'Ey oğul, sabretmesini bil. Vaktinden önce çiçek açmaz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. İşin ağır, işin çetin, Allah yardımcın olsun. Güçlüsün, kuvvetlisin, akıllısın, kelamlısın ama bunları nerede, nasıl kullanacağını bilmezsen sabah rüzgarında savrulur gidersin. Öfken ve nefsin bir olup aklını yener, daima sabırlı ve sebatlı iradene sahip olasın. Ey Oğul, ananı, atanı say, bereket büyüklerle beraberdir. İnancını kaybedersen yeşilken çöllere dönersin. Unutma ki yüksekte yer tutanlar aşağıdakiler kadar emniyette değildir. Haklıysan mücadeleden korkma.' Evet, mücadeleden korkmayın, hele hele kendinizi asla küçümsemeyin. Ve gençler, bilesiniz ki bir mıh, bir nalı kurtarır, bir nal bir atı, bir at bir komutanı kurtarır. Bir komutan bir orduyu, bir ordu bir milleti kurtarır. Sizlerin bir mıh olarak gördüğü adımın, milletimizin hayatında nasıl bir etkiye yol açacağı ancak ilerde bilinebilir. Doğru bildiğiniz, haklı olduğuna inandığınız, birikiminize ve enerjinize güvendiğiniz her konuda verdiğiniz mücadelede, unutmayın yardımcınız, yardımcımız Allah'tır."

"BU CAN, BU TENDE OLDUĞU MÜDDETÇE YANINIZDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ancak böyle bir hazırlık ve altyapıya sahip olunmadan ortaya çıkıldığında hüsrana uğramanın da kaçınılmaz olduğuna dikkati çekerek, "Ben sizlere güveniyorum, yüreğinizdeki aşkın, gözlerinizdeki kararlılığın, damarlarınızda akan o deli kanın hakkını vereceğinize inanıyorum. Bu yolculuğunuzda bugüne kadar hep sizlerle birlikte oldum. Ömrüm yettiğince, bu can, bu tende olduğu müddetçe yanınızda olmaya da devam edeceğim." diye konuştu.

Türkiye olarak, hep nüfustaki genç oranının yüksekliğiyle övünen bir ülke olduklarını, her alanda ve elbette ekonomide güçlü ve etkili olmanın yolunun, güçlü ve etkili gençlere sahip olmaktan geçtiğine işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ülkemizdeki iş gücü son 10 yılda, 7 milyon 775 bin kişi artmıştır. Bu rakam neredeyse 7 milyon 842 bin olan 28 Avrupa Birliği üyesinin toplam iş gücü artışı kadardır. Son 10 yılda istihdama kazandırdığımız nüfus ise yaklaşık 6,5 milyondur. Bu bakımdan da 3 milyon 800 kadar olan 28 Avrupa Birliği ülkesinin toplamını çok geride bırakıyoruz. Aynı şekilde Türkiye, son 10 yılda iş gücüne katılım oranında da en fazla artış gösteren ülkedir. Ülkemizde iş gücüne katılma oranı 6,5 puan artarken, bu rakam Avrupa Birliği ülkelerinde yarım puanda kalmıştır. Tabii bizim ölçümüz, başkalarının ne olduğu değil, kendi gençlerimizin istihdam oranını mümkün olan en yüksek seviyeye çıkarmaktır. Bu konuda sizlere de düşen çok önemli görevler var. Mesela, girişimcilik. Girişimcilik genç olmanın olmazsa olmaz bir parçasıdır."

"BU VATAN TOPRAKLARIMIZI Kİ,MSENİN BÖLMEYE GÜCÜ YETMEZ VE YETMEYECEKTİR" 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu vatan topraklarımızı kimsenin bölmeye gücü yetmez ve yetmeyecektir. Bölmeye çalşanların üzerine, hep beraber bizler de Gabar'da, Tendürek'te, Cudi'de, Bestler Deresi'nde, Kandil'de F-16 olur, oraya doğru gideriz." dedi.

Erdoğan, merhum Arif Nihat Asya'nın "Sen de geçebilirsin yardan, anadan, serden/ Senin de destanını okuyalım ezberden/ Haberin yok gibidir taşıdığın değerden/Elde sensin, dilde sen/Gönüldesin, baştasın, Fatih'in İstanbul'un fethettiği yaştasın" diye tarif ettiği, Fatih'in İstanbul'u fethettiği ruha ve onunla aynı ideallere sahip olan gençleri selamladığını söyledi.

Yunus Emrelerin, Mevlanaların, Hacı Bektaşların, Şahin Beylerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Yörük Ali Efelerin, Dilşat Sultanların, Nene Hatunların, Gevher Nesibelerin, Malhun Hatunların, her biri ceserat abidesi olan nice kahramanların torunları olan gençleri selamladığını belirten Erdoğan, "Annesinin, Çanakkale Savaşı'na 'en sevdiğim evladım olarak seni vatan ve millet yoluna, Allah yolunda kurban olarak seçtiğim için başını kınaladım' diyerek Sorgunlu Kınalı Hasanların yaştaşı ve yoldaşı olan gençlerimizi selamlıyorum. Şairin 'Dudağında tekbir, elinde bayrak/Namusun şiarı yiğitler gördüm/ Bağrına gül gibi bastığı şu toprak/ Ölümü öldüren şehitler gördüm", diye bu şekilde tarif ettiği 15 Temmuz direnişinin kahramanları olan gençlerimizi selamlıyorum. 'Dünya beşten büyük'tür ifadesiyle, bayraklaştığımız küresel adaletsizliğe, haksızlığa, zulme, sefalete karşı baş kaldıran gençlerimizi selamlıyorum." diye konuştu.

Gençlere, Yunus Emre'nin "Biz kimseye kin tutmayız/Ağyar dahi dosttur bize/Düşmanımız kindir bizim/Kamu alem birdir bize" mısralarıyla seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gönül zenginliğine sahip gençlerimizi selamlıyorum. Tıpkı bir asır önce olduğu gibi bir kez daha yedi düvelin ve onların beslediği terör örgütlerinin üzerine geldiği bir dönemde, 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' diyerek, istiklaline ve istikbaline sahip çıkan gençlerimizi selamlıyorum. Niye tek millet? Çünkü 80 milyon, Millet-i İbrahim. Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkesiyle, Gürcüsüyle, Abhazasıyla, Romanıyla, Millet-i İbrahim, tek millet. İki; tek bayrak. İşte bayrağımız burada. Rengini nereden alıyor? Şehidimizin kanından. Hilal, bağımsızlığımızın ifadesi. Yıldız, her şehidimiz bir yıldızdır. 'Bayrakları bayrak yapan, üstündeki kandır/Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır' diyerek 780 bin kilometrekareyle tek vatan. Bu vatan topraklarımızı, kimsenin bölmeye gücü yetmez ve yetmeyecektir. Bölmeye çalşanların üzerine, hep beraber bizler de Gabar'da, Tendürek'te, Cudi'de, Besttler Deresi'nde, Kandil'de F-16 olur, oraya doğru gideriz."

Etiketler: erdoğanrecep tayyip erdoğancumhurbaşkanı erdoğanbir gece ansızın2023 Gençlik Şurası