18 Ekim 2016 10:46 | Son Güncelleme: 18 Ekim 2016 13:33

Enerji devinde FETÖ parmağı! Bilgiler CIA'ye mi sızıyor?

FETÖ'den aranan avukatın dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Kazmunaygaz’ın avukatı olduğu ortaya çıktı. Bu kişinin Kaymunaygaz'ın bilgilerini CIA'ya verdiği değerlendiriliyor.

Enerji devinde FETÖ parmağı! Bilgiler CIA'ye mi sızıyor?

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişiminden sonra yapılan soruşturmalarla örgütün örümcek ağını andıran ilişkileri de ortaya çıkmaya başladı. Uluslararası ticaret yapan bir çok şirkete sızan örgütün, Kazakistan'ın kamu kurumu olan ve dünyanın petrol ihraç eden en büyük şirketlerinden biri olan Kazmunaygaz'a da sızdığı ortaya çıktı.

Örgütün avukatlar imamı olan ve firari durumda bulunan H.A.'nın Kazakistan'ın dev petrol şirketinin avukatı olduğu belirlendi. Hakkında yakalama kararı çıkartılan ve Almanya'ya firar eden H.A.'nın sık sık Kazakistan'a gittiği tespit edildi.

KAZAKİSTAN'DA NELER YAPTI?

Görülmekte olan bir çok davada emniyet, TİB ve örgütün savcıları ile kumpaslar kuran Ataol'un 2009'da Orta Asya ülkelerinde faaliyet gösteren Turkuaz Holding yönetim kurulu başkanının avukatlığını üstlenmesiyle Kazakistan'a gittiği ve ilişkilerini kullanarak petrol devi Kazmunaygaz'ın avukatlığını üstlendiği belirlendi.

Öte yandan H.A.'nın başkanlığındaki yürüttüğü ve FETÖ'den kapatılan İstanbul Genç İşadamları Derneği'ne (İGED) üye iş adamlarının Kazakistan İş Adamları Derneği (KATİAD) üyesi olarak Kazakistan'da faaliyet gösterdiği de belirlendi.

ESKİ İSTİHBARATÇIYLA BAĞLANTI

Avukatlar imamı olan H.A.'nın FETÖ'nün emniyet yapılanmasının kilit isimlerinden olan İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi eski müdürü A.F.Y.'nin avukatı ve kayınbiraderi olan H.K. ile hukuk bürosu ortaklığı olduğu da belirlendi. H.K., FETÖ soruşturmaları kapsamında gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

CIA ŞÜPHESİ

Dünyanın en büyük petrol ihraç eden firmalarından olan Kazmunaygaz'ın, başta İtalyan petrol devi ENİ olmak üzere, Rusya, Çin ve ABD'deki bir çok şirketle ortaklığı bulunuyor. Türkiye'de de petrol rafinerisi kurma için çalışmalar yürüten dev şirketin avukatlığını yapan H.A.'nın firmalardan edindiği bilgileri FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'e gönderdiği ve bu kritik bilgilerin de Gülen tarafından CIA'ya ulaştırıldığı değerlendiriliyor. 


Kaynak: Yeni Şafak

Etiketler: cemaatfetöKazmunaygaz