19 Ekim 2016 18:30 | Son Güncelleme: 19 Ekim 2016 18:30

SGK Başkanı: Emeklilikte Yaşa Takılanlar için 'Tablo Vahim' dedi

Çözülemeyen bir soruna haline gelen emeklilikte yaşa takılanlar için SGK Başkanı açıklama yaptı. Başkan EYT yasası için umudunu referanduma bağlayan vatandaşlara tablonun vahim olduğunu belirtti.

SGK Başkanı: Emeklilikte Yaşa Takılanlar için 'Tablo Vahim' dedi

Uzun süredir emeklilikte yaşa takılanlar için müjdeli bir haber bekleyen vatandaşlara SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı açıklama yaptı. Bu konuda çalışma yaptıklarını ifade eden Bağlı yaşa takılan kişi sayısının yaklaşık 7 milyon olduğunu belirtti. Bu kadar kişiyi emekli etmenin çok maliyetli olacağına değinen Selim Bağlı tablonun vahim olduğunu ve kamu maliyetinin 400 milyarı bulduğunu söyledi. Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'da geçtiğimiz günlerde EYT yasası için açıklama yaptı ve vatandaşların umudu tükendi.

EYT İÇİN ÇALIŞMA GÖRÜNMÜYOR

Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu'nun EYT açıklaması henüz bir çalışmanın olmadığı yönündeydi. Bunun sebebi ise hem maliyet yüksekliği hem de Maliye Bakanlığı'nın karşı çıkmasıydı. Fakat Başkanlık seçimi için yapılacağı düşünülen referandumdan sonra vatandaşlar tekrar umutlandı. Emeklilikte yaşa takılanlar için sorun devam ederken promosyon ve erken emeklilik konusunda hareketlilik yaşanıyor.

ERKEN EMEKLİLİK BEKLENTİSİ 

Geçmişte yapılan düzenlemeler günümzde emekli olmak isteyen vatandaşlar için sorun teşkil ederken erken emeklilik ile ilgili düzenlemelerin EYT'lileri de kapsaması bekleniyor. Emekli olmak için 1999 yılında sigorta ve prim süresinin üzerinde yaş eklendi. Erkeklerde 44-60 yaş şartı, kadınlarda ise 40-58 yaş şartı arandığından hem emekli olunamıyor hem de çalışmak için genç bulunuyorlar.

BAŞBAKAN ÇÖZECEK

Emekliye verilecek olan promosyonlara da değinen SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı basında çok yüksek miktarların yazıldığını dile getirdi. Yazılan rakamların neredeyse bir maaşa denk geldiğini söyleyen Bağlı böyle bir şey yok dedi. Promosyon pazarlıklarının tamamladığını söyleyen Bağlı emekliler için 22 bankaya aylık 17 milyar lira para yatıyor. Bu parayı Ziraat Bankası 3 gün, Halk Bankası 2, diğer bankalar ise 1 gün tutuyor. SSK döneminde bankalara emekli maaşı vermeleri için komisyon ödeniyorken şimdi maaşları vermeleri konusunda promosyon talep ediyoruz dedi. Türk ekonomisinin büyüdüğüne söyleyen SGK Başkanı yapacakları herşeyi yaptıklarını bundan sonrasının ise Başbakan'ın onayına kalarak düğümü onların çözeceğini söyledi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için Çalışma Bakanlığı beklenen EYT Yasası açıklamasını yaptıGüncel11 Ekim 2016 10:04Emeklilikte Yaşa Takılanlar için Çalışma Bakanlığı beklenen EYT Yasası açıklamasını yaptıÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2016 yılında çıkması beklenen EYT yasası ve Emeklilikte Yaşa Takılan çalışanlarla ilgili üzücü açıklamalarda bulundu.


Kaynak: Ajans Haber

Etiketler: emeklilikte yaşa takılanlaremeklilikeyt


 • mustafa adak - yaşa takılanların tablosunu vahim diyenler bizimki vahimse sizinki cehennemin yolunda durak olacaktır biz bekliyoruz siz kendinizi düşünün

  1 0
 • adem can - bir ülkede orman kanunu uygulanıyorsa o devletten hiç bir şey beklenemez yaşa takılanlar

  2 0
 • şakir gündoğdu - yaşa takılanların tablosu vahim diyenler bizim tablomuz tertemiz refarandumda sizin tablonuz dahada vahim olacak alma mazlumun ahını çıkar ahesde ahesde müezzinoğluna 5 tane koyun versen onu dahi güdemez bumu eyt yasasını çıkaracak kendisine faydası olmayanın kimseye faydası olmaz

  4 0
 • Apdulmenaf Mansiz - Ben senelerdir akp oy veriyorum hakkimiz olani istiyoruz eyt gelmezse evet demicek ben ve sulalem hatta eyt magdurlarinin hepsi

  1 0
 • Ahmet Zengin - 25yıl doldu pirimim fazlasıyla yaş beklemekteyim

  1 0
 • İsmail Ağdoğan - 30 yıldır pirim ödüyorum 50 yaşına geldim kaçyıl yaşayacağımda emekli maaşı alacağım. Kiraladığınız lüxe otomobillerin aylık kirası ile beş milyon emeklinin maaşı ödenir. Bu mu sizin adaletiniz. SİZE ARTIK OY MOY yok.unutun.

  3 0
 • vatandaş vatandaş - her gelen birbirinden beter müezzin oğlı kim eyt yasasını çıkarmak kim

  5 0
 • Ali Bey - Sönümsüz yirmi bin maaş alanlara kaldı onlara bu para bulunuyor bize bin ucuz emekli maaşı bulunamıyor .onlarda hakli çok para bin ucyuz emekli maaşı..

  4 0
 • metin ercan - Eyt yasası çıkmazsa bundan sonra benden oy beklemesini

  10 1
 • Hasan Hasan - 400milyar / 7.200.000 kişi = 55.555 tl... hadi bu rakam yıllık desek /12 = 4630 tl ortalama emekli maliyeti ! güzel, stabil, destekli bir çalışma olmuş... emeği geçen herkese teşekkürler (!) hakkımı helal etmiyorum ama tabi ki bu ayrı dünyaların konusu !

  13 1
 • HAMDULLAH GÜL - Bakan Zafer Çağlayan : 500 bin kişiyi emekli edemeyiz. Bakan Süleyman Soylu : 1.700 bin kişi emekli edecek bütçemiz yok Bakan Müezzinoğlu : 7.200 bin kişi emekli edersek çökeriz. Noluyor kardeşim, Birisi bunlara Matematik öğretsin, yoksa EYTliler 70 milyon diyecekler.. Neyse Sandık başında Referandumda göstereceğiz. Kimler takılmaya devam edecek , kimler takılıp kalacak... gün yakındır...

  21 0
 • canan arlı - müezzinoğlu hangi iş bitirmişki bunuda bitirecek ama oy içi eytlilerin yanına hiç kimse gelmesin

  27 1
 • abuzittin çokbekler - Bu adam işi bilmiyor 7 yaşındaki çocuğuna hesaba katıyor

  13 0