18 Ekim 2016 15:07 | Son Güncelleme: 18 Ekim 2016 15:07

Ne zaman emekli olurum uygulaması ile bilgilerinize online ulaşın

Emeklilik yaşını ve tarihini öğrenmek isteyen binlerce kişi artık online işlemleri kullanıyor. Ne zaman emekli olurum uygulaması ile sıra beklemeden tüm bilgilere ulaşmak mümkün oluyor.

Ne zaman emekli olurum uygulaması ile bilgilerinize online ulaşın

Teknolojik araçların giderek yaygınlaşması ve günlük hayata girmesinden sonra devlet hizmetleri de daha kolay alınabilir hale geldi. Bu hizmetlerden biri de ne zaman emekli olurum uygulaması oldu. Geçmişte uzun sıralar beklenilip, zaman kaybedilerek öğrenilen emeklilik günü, yaşı gibi bilgiler şimdi daha kolay ve beklemeden yapılıyor. Özellikle dışarıya çıkmadan işlemlerini halletmek isteyenler için büyük bir hizmet olan bu uygulamayı 7 gün 24 saat kullanmak mümkün oluyor. Emekliliğine ne kadar bir zaman kaldığını öğrenmek isteyenler sık sık ne zaman emekli olabilirim sorusuna yanıt aramaktadır. SSK'nın hizmetlerinden biri olan bu uygulama SGK tarafından da aktif olarak kullanılıyor.

E-SGK İLE DE ÖĞRENİLİYOR

Online işlemler arasında yerini alan ne zaman emekli olurum uygulaması e-SGK sayfası ile de öğrenilebiliyor. Günlük hayatta daha hızlı gerçekleşen dışarda, iş yerinde ve evdeyken öğrenilebilen emeklilik günü ve yaşı gibi bilgiler vatandaşlar için oldukça pratik hale geldi. Böylece zaman kaybı ve sıra bekleme sorunları olmaksızın dijitalden tüm işlemler yapılabiliyor.

BİLGİLERİ GİRMEK YETERLİ

Uygulamadan faydalanmak ve ne zaman emekli olurum sorusunun yanıtını öğrenmek için kişisel bilgilerin girilmesi yeterli oluyor. Vatandaşlar doğum tarihi, cinsiyet, maluliyet durumu, erken yaşlanma, hizmete başlama bilgilerini girdikten sonra işlem yapabiliyor. Aynı zamanda SSK'lılardan askerlik gün sayısı, fiili gün sayısı, SSK prim ödeme gün sayısı, diğer sandıklara ait gün sayısı ve yurtdışı gün sayısı bilgileri girilmesi isteniyor ve bu şekilde emekli olduklarında ne kadar maaş alabileceklerini görebiliyorlar. Bu bilgilerin tamamının doğru olması oldukça önem teşkil ediyor, çünkü girilecek tek bir yanlış bilgi sonuçları değiştirebiliyor.

E-DEVLET İLE DE ULAŞILABİLİYOR

Eğer girilen bilgilerin doğruluğundan emin olunamıyorsa bunun için E-devlet sayfasından SSK sorgulaması yapılarak her türlü güncel bilgiye ulaşılabiliyor. Eğer e-devlet şifrenizi bilmiyorsanız en yakın PTT şubesine giderek 2 TL ödeyerek e-devlet şifresi sahibi olabilir böylece SSK dışında daha birçok güncel bilginize ulaşabilirsiniz. Emekli olmak için vatandaşların sigorta ve primlerini yatırmış olması aynı zamanda emeklilik yaşının da gelmiş olması gerekmektedir. 

İşsizlik maaşı artıyor başvurular çoğalıyor!Güncel18 Ekim 2016 12:36İşsizlik maaşı artıyor başvurular çoğalıyor!Yapılacak olan yeni düzenleme ile artık işsizlik maaşı çalışanın kazancına göre olacak. Hükümet yetkilileri çalışmalara başlarken işsizlik maaşı başvuruları da artış gösterdi.


Kaynak: Ajans Haber

Etiketler: ne zaman emekli olabilirimne zaman emekli olurum uygulamasıne zaman emekli olurum