21 Kasım 2016 22:02 | Son Güncelleme: 21 Kasım 2016 22:07

Devletin bilişim hafızını böyle ele geçirdiler

İstihbarat raporu, FETÖ'nün devlet kurumları ve özel sektördeki şirketleri nasıl teknolojik ablukaya aldığını gözler önüne serdi.

Devletin bilişim hafızını böyle ele geçirdiler

FETÖ soruşturması ilerledikçe hainliğin boyutu da daha net kendini ortaya koyuyor. Örgütün gizli bilgileri nasıl bir ağ kullanarak yabancı ülkelere servis ettiği gün yüzüne çıktı.

İhanet çemberinin odak noktasında FETÖ'cü bilişim şirketleri bulunuyordu. Bu şirketler devletin bilişim hafızasını ele geçirdi.

Genelkurmay'dan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na, Emniyet'ten Havelsan'a kadar pek çok stratejik kuruma sızdılar. Mahrem bilgileri ele geçirdiler.

İstihbarat raporu, FETÖ'nün devlet kurumları ve özel sektördeki şirketleri nasıl teknolojik ablukaya aldığını gözler önüne serdi.

Sabah Gazetesindeki habere göre, 93 sayfalık raporda, 11 FETÖ'cü bilişim şirketinin ismi geçiyor.

KOZMİK İSTİHBARAT FAALİYETLERİNİN MERKEZİ 'ENDERSYS'

Bu şirketlerden FETÖ'nün kozmik teknik istihbarat faaliyetlerinin merkezi konumunda olan Endersys birçok stratejik kuruma iş yaptı. Bir dönem TİB tarafından da kullanılan Voitap adlı özel dinleme yazılımını üretti. Bu yazılım internet görüşmelerini de kontrol altına aldı. Elde edilen gizli bilgiler yabancı ülkelere servis edildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, ÖSYM, Sosyal Güvenlik Kurumu, TİB, Türksat ve üniversiteler bu kurumlar arasında bulunuyor.

Kurumlar için hazırlanan yazılımlar, FETÖ tarafından izleme-dinleme faaliyetleri için kullanıldı.

TİB 'OPERASYON ÜSSÜ' HALİNE GELDİ

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı da bu casusluk faaliyeti çerçevesinde "operasyon üssüne" çevrildi.

FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'da ilk tespitlerini paylaştı. Her kuruma sızan FETÖ'nün TÜBİTAK'ta bir sistem kurduğu vurgulandı.

Asıl görevi bilişim ve teknoloji çalışmaları olan TÜBİTAK'ın kamu kurum ve kuruluşlarına yazılım hazırladığı belirtildi.

Darbe Komisyonu Sözcüsü, Mihrimah Belma Satır, bir liraya yapılması gereken işin 10 liraya yapıldığını söyledi, TÜBİTAK'ın paralarının nereye gittiğinin araştırılması gerektiğini vurguladı.


Kaynak: TRT Haber

Etiketler: FETÖBilişim casusluğu