16 Ekim 2016 07:02 | Son Güncelleme: 16 Ekim 2016 07:16

DEAŞ'ın kalbine dev operasyon!

500 yıl sonra Dabık’a operasyon! Terör örgütü DEAŞ’ın kalbi sayılan bölgeye dün dev harekat başladı. TSK, hava unsurlarının yanı sıra, sınırdan Fırtına obüsleri ve Aktarin'den tank atışlarıyla ÖSO’yu destekledi.

DEAŞ'ın kalbine dev operasyon!

Suriye’de, günlerdir beklenen Dabık Harekatı dün başladı. TSK destekli ÖSO unsurları, terör örgütü DEAŞ'ın Türkiye sınırına en yakın merkez üssü konumundaki Dabık’a adım adım ilerledi. Fırat Kalkanı Harekatı’nın 53’üncü gününde başlayan operasyon, El Bab operasyonu öncesi kilit önemde görülüyor. Dabık, hem Türkiye sınırını tamamen güvence altına almak hem de Aktarin ile Mare kentlerinin arasındaki bölgenin tamamen muhaliflerin eline geçmesi bakımından büyük önem taşıyor. ÖSO’nun, Dabık'ı ele geçirdikten sonra, DEAŞ'ın Rakka'dan sonra ikinci kalesi olan El Bab’a yönelmesi bekleniyor.

1200 MİLİTAN VAR

Operasyon dün sabahın ilk saatlerinde başladı. Dabık’ın çevresindeki tüm köyleri geçtiğimiz hafta ele geçiren ÖSO, TSK’nın havadan desteğinin yanı sıra, sınırdan yapılan Fırtına Obüsü atışları ve Aktarin tarafından verilen tank atışı desteğiyle Dabık’a doğru harekete geçti. Bölgede 1200 DEAŞ militanının olduğu bildirilirken operasyonun kısa sürede tamamlanması bekleniyor.Dabık’ın DEAŞ'ın elinden kurtarılması, Türkiye sınırının tamamen güvence altına alınması bakımından büyük önem taşıyor. Dabık, Türkiye sınırına yaklaşık 18 kilometre mesafede bulunuyor.

ÇEMBER DARALDI

22 Eylül’de Kilis’e yönelik düzenlenen Katyuşa füzeli DEAŞ saldırısının Dabık’tan yola çıkan rampalar ile yine bu kente bağlı Sawran kasabasından yapıldığı anlaşılmıştı. Dabık’ın alınmasının ardından bölgedeki DEAŞ unsurlarının lojistiği tamamen kesilecek ve ÖSO çemberi içerisine girmiş olacak. Dabık’ı düştükten sonra Fırat Kalkanı’nın hedefi El Bab.

500 YIL SONRA DABIK!

Dabık, Osmanlı tarihi açısından da büyük önem taşıyor. Yavuz Sultan Selim, 1516'da Memlük Sultanlığı ordularını Mercidabık'ta yenerek, Osmanlı topraklarının önce Suriye, ardından da Filistin'e kadar genişlemesini sağlamıştı. Bunların yanı sıra, Dabık’ın terör örgütü DEAŞ açısından psikolojik bir önemi de bulunuyor. DEAŞ, Hz. Muhammed’in bir hadisinden yola çıkarak, burasının 3. Dünya savaşının başlayacağı kent olduğunu iddia ediyor ve buradaki savaşın kazanılmasının ardından İstanbul’un fethedileceğini savunuyor. Bu nedenle DEAŞ'ın resmi yayın organının adı da “Dabık” adını taşıyor.

LOJİSTİKLERİ KESİLECEK

Dabık'ın ÖSO tarafından ele geçirilmesiyle, hem DEAŞ'ın lojistiğinin sekteye uğratılması hem de örgütün El Bab’a en yakın ön cephesinin etkisiz hale getirilmesi planlanıyor. Fırat Kalkanı ile Cerablus'tan kaçan DEAŞ'lılar Dabık'a kaydırılmıştı.

AKAR'DAN YILDIRIM'A TELEFON

Dün başlayan büyük operasyon öncesi ABD'de bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Binali Yıldırım'ı arayarak bilgi verdi. Musul’u DEAŞ’ın elinden kurtarmak için izlenecek yol ve gelinen nokta hakkında Başbakan’a bilgi veren Akar, harekatı da adım adım izledi.

80 TERÖR HEDEFİ YERLE BİR

Fırat Kalkanı Harekatı 54. Gününde! Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana kontrol sağlanan yaklaşık bin 110 kilometrekareyi kapsayan 134 meskun mahalde güvenliği artırıcı önlemler sürdürülürken, keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 80 DEAŞ terör örgütü hedefine, ateş destek unsurlarınca atış yapılarak, ÖSO'nun ileri harekatı desteklendi ve belirlenen hedefler tam isabetle etkisiz hale getirildi. Mirkane, Taşlıhüyük ve Tileli'de bulunan 2 karargah binası, silah mevzii olarak kullanılan 3 bina ve muhtelif korugan tipi hedefler vuruldu.

ÖSO 5 KÖYÜ ALDI

Türkiye destekli 600 muhalif, DEAŞ’ın elindeki Dabık’ta 5 köyü aldı, bomba yüklü 2 aracı imha etti. Doğu cephesinde ise şiddetli çatışmalarda 8 terörist öldürüldü, 5 muhalif şehit oldu. Öte yandan Feylak'uş Şam örgütünün komutanlarından Hacı Tahir Şeyh Veys, Çobanbey bölgesinde DEAŞ döşediği mayının patlaması sonucu hayatını kaybetti.

TSK DIŞARIDAN DESTEK VERECEK

TSK'ya ait topçu birliklerinin de Türkiye topraklarından yaptıkları atışlarla aynı bölgeyi vurduğu belirtildi. Operasyonun zaten başlamış olduğunu belirten bir askeri kaynak, "Dabık operasyonu 10 gün önce başladı. Bölgenin kontrolünün güneyden alınması için uğraşıyoruz. DEAŞ hedefleri Türk savaş uçakları ve topçu birliklerince vuruluyor" dedi. Öte yandan “Fırat Kalkanı” operasyonunun ayrıntılarında TSK’nın Dabık ve El Bab kent merkezlerine girme planın olmadığı ÖSO güçlerine şimdi olduğu gibi arka planda kalarak destek vereceği öğrenildi. TSK unsurları Dabık, El Bab gibi kentleri çevreleyerek, tank ve top atışları, havadan da savaş uçaklarıyla destek verecek.

MUSUL İÇİN HASSAS PLAN!

Büyük operasyonun sevk ve idaresi Iraklı generalin başında olduğu Musul Operasyonlar Komutanlığı'nda olacak. IKBY'nin peşmerge güçlerinin, kentin doğusunda Hazr ve Guveyr, kuzeyinde Tel Üsküf ve El Hugne bölgelerinden saldırıya geçmesi bekleniyor. Kürt yönetimi, DEAŞ'ın işgalindeki Guveyr'den Kesik'e uzanan hattı örgütten geri almayı hedefliyor. TSK’nın eğittiği Musullu savaşçılar operasyona peşmerge güçlerinin bulunduğu hatlardan katılacak.

ABD, 500 ASKER DAHA GÖNDERİYOR

Operasyona sayılı saatler kala ABD’den önemli hamle! ABD, Irak güçlerini eğitim ve taktik açısından hazırlamak için Musul'a 500 asker daha gönderiyor. Ayrıca Başika Üssü’nün boşaltılmasının kesinlikle söz konusu olmadığı bildirilirken, buraya saldırı olması halinde misliyle karşılık verileceği vurgulandı. Gerektiğinde Başika’da konuşlu Fırtına obüslerinin Musul operasyonuna katılan güçlere destek amacıyla devreye girebileceği de belirtiliyor.

Musul operasyonu için geri sayım başladı. IKBY’ye bağlı güçler dün Musul'un Mahmur ilçesinden geçerek cepheye ulaştı.

10 Haziran 2014’ten beri DEAŞ’ın kontrolünde olan Musul operasyonunun eli kulağında! Irak ordusu, peşmerge, yerel ve aşiret güçleri, Türkiye ve Başika kampında eğittiği Haşdi Vatani birlikler ile ABD’nin başını çektiği koalisyon çok yakında harekatı başlatacak. Dün de Irak ordusu vepeşmerge güçleri kentin güney, doğu ve kuzey bölgelerine asker gönderdi.

IRAK ORDUSU-PEŞMERGE ANLAŞTI

IKBY Başkanı Mesud Barzani liderliğindeki KDP Musul Sorumlusu İsmet Recep, DEAŞ'ın canlı kalkan yapmak için sivilleri kentte zorla tuttuğunu belirtti. Barzani de Musul’un huzura kavuşması için Irak Ordusu ve peşmergenin anlaşmaya vardığını söyleyerek 'Hazırlıklarımız tamam" dedi.


Kaynak: Akşam

Etiketler: TSKDabıkÖSOIŞİDDAEŞSuriyeEl Bab