02 Ocak 2017 19:42 | Son Güncelleme: 02 Ocak 2017 19:44

DEAŞ kaçan sivillerden haraç alıyor

Kerkük'teki Peşmerge komutanlarından Albay Enver, DEAŞ'ın sivillerin kaçışına izin vermek için kişi başı 600 dolar haraç aldığını söyledi.

DEAŞ kaçan sivillerden haraç alıyor

Terör örgütü DEAŞ'ın, kontrolünde tuttuğu Irak'ın Kerkük kentine bağlı Havice ilçesinden kaçmak isteyen sivillerden kişi başı 600 dolar aldığı belirtildi.

Kerkük'ün güneyindeki Peşmerge mevzisi komutanlarından Albay Hiva Enver, "Her gün yüzlerce sivil, DEAŞ'ın elindeki bölgelerden kaçıp mevzilerimize sığınıyor. DEAŞ, sivillerin kaçışına izin vermek için kişi başı 600 dolar haraç alıyor." ifadelerini kullandı.

Havice'den kaçan sivillerin güvenli bölgelere geçişine izin verilmeden önce ön soruşturmaya tabi tutulduklarını belirten Enver, "Konuştuğumuz siviller, örgütün istisnasız bir şekilde hiç kimseyi haraçsız bırakmadığı yönünde bilgi verdi." dedi.

Havice'nin Ramle köyünden çocuklarıyla birlikte kaçan 55 yaşındaki Emire Hasan, tehlikeli yollardan geçip Peşmerge mevzilerine sığınabilmek için kişi başı 600 dolar ödediklerini dile getirerek, "DEAŞ, sivillerin kaçışına ancak verilen haraç ile göz yumuyor. 7 fertlik bir ailem var ve toplamda 4 bin 200 dolar ödemek zorunda kaldık." diye konuştu.

Terör örgütü DEAŞ, 10 Haziran 2014'ten beri tamamen kuşatma altına alınan Havice ilçesini elinde tutuyor.

Etiketler: HaviceDEAŞ sivillerden haraç alıyorDEAŞ