17 Ekim 2016 09:00 | Son Güncelleme: 17 Ekim 2016 09:06

TSK'dan çok önemli açıklama: DEAŞ artık Türkiye'ye roket atamayacak!

DEAŞ'ın Dabık'tan çekilmesiyle, örgütün Türkiye'ye yönelik roketli saldırı tehdidi de ortadan kalkmış oldu.

TSK'dan çok önemli açıklama: DEAŞ artık Türkiye'ye roket atamayacak!

Fırat Kalkanı Harekatı'nın sonucunda DEAŞ'ten kurtarılan bölgeler arasına giren Dabık'ta da kontrolün sağlanması ile DEAŞ'ın Türkiye'ye yönelik roketli saldırı tehdidi de ortadan kalktı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK),Fırat Kalkanı Harekatının 55'inci gününde, 70 DEAŞ terör örgütü hedefine, ateş destek vasıtaları tarafından atış yapıldığı açıklandı. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda çok sayıda DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği, 9 muhalifin şehit olduğu, 24 muhalifin ise yaralandığı belirtildi.

"TEHDİT BERTARAF EDİLDİ"

TSK'dan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin oluşturduğu tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadıyla; 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan “Fırat Kalkanı Harekâtının" ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM Sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM'nin DEAŞ'la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürüldüğü vurgulandı.

Azaz-Çobanbey sektöründe; Muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubu, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteği ile Mare doğusunda yer alan dokuz meskûn mahalde (Suran, İhtimalat, Dabık, Tulaylin, Havar En Nahr, Asanbul, Rasm Al Ward, Salihiye ve Hamidiye) kontrolü sağlandığına dikkat çekilerek kontrol altına alınan bölgelerde mayın/EYP temizleme faaliyetlerinin devam ettiği kaydedildi.

Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda çok sayıda DEAŞ TÖ mensubu etkisiz hale getirildiği, 9 muhalifin şehit olduğu, 24 muhalifin ise yaralandığı bildirildi.


Kaynak: AA

Etiketler: DabıkroketFırat Kalkanı HarekatıDEAŞ