13 Ekim 2016 15:14 | Son Güncelleme: 13 Ekim 2016 21:33

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Büyükelçiler 1 hafta 10 gün içinde karşılıklı atanacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın İsrail'le başlayan normalleşme süreci kapsamında karşılıklı olarak büyükelçilerin 1 hafta 10 gün içinde atanacağını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Büyükelçiler 1 hafta 10 gün içinde karşılıklı atanacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın İsrail'le başlayan normalleşme süreci kapsamında karşılıklı olarak büyükelçilerin 1 hafta 10 gün içinde atanacağını belirtti. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın basın toplantısı düzenledi. 

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'ın konuşmasından satır başları;

'YPG EFSANESİ ÇÖKMÜŞTÜR'

Cerablus'a dönenlerin sayısı 5 bini aştı. Bizim amacımız sınırdaki bütün terörist unsurları uzaklaştırmak. Fırat Kalkanı'nın amacı buydu. Demek ki ılımlı Suriye muhalefeti desteklendiği zaman DEAŞ'a karşı etkin bir mücadele mümkündür. 'Sahada DEAŞ'a karşı en etkili güç YPG'dir' efsanesi de çökmüştür.

'TÜRKİYE FETÖ İLE MÜCADELEYİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEKTİR'

OHAL 3 ay daha uzatıldı. Güvenlik tehditlerini bertaraf etmek ve FETÖ'nün temizlenmesi için alınan bir tedbirdir. OHAL ile ilgili yurtdışında özellikle birtakım temelsiz iddiaların ortaya atıldığını görüyoruz. Türkiye FETÖ ile mücadeleyi kararlılıkla sürdürecektir. Türkiye'de bütün imkanları kuruduğu için Türkiye aleyhine karalama kampanyası yürütüyorlar. FETÖ sadece Türkiye için değil bulunduğu ülkeler için tehdittir.

'TÜRKİYE'NİN IRAK'TA HERHANGİ BİR GİZLİ GÜNDEMİ YOKTUR'

Başika kampı bağlamında son dönemde birtakım açıklamaların olduğunu görüyoruz. Türkiye her zaman Irak halkının yanında olmuştur. Irak'taki zayıf devlet yapısı, çeşitli iç sorunlar neticesinde güvenlik tehditleri var olagelmiştir. Bunu bertaraf etmek amacıyla Meclisimizden tezkere geçirildi. Irak'tan kaynaklanan birtakım eleştirileri görüyoruz. Asılsız ithamları kabul etmemiz mümkün değildir. Özellikle Cumhurbaşkanını hedef alan açıklamalar bu sürece katkı sunmaz. Türkiye'nin Irak'ta herhangi bir gizli gündemi yoktur. Bizim Irak'ta bir tane ortak düşmanımız vardır, o da DEAŞ'tır. Bizim Irak'a yönelik üç önceliğimiz var. Irak'ın toprak bütünlüğü, PKK tehdidi ve özellikle Musul'un işgalinden sonra DEAŞ tehdidi.

Musul operasyonu bizim topraklarımızdaki insanlarımızı da ilgilendirmektedir. Özellikle PKK'nın Musul operasyonuna Sincar üzerinden katılacağı bilgileri bizi endişelendirmektedir.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Yeni anayasa çerçevesinde gündeme gelen konu. Sayın Bahçeli'nin konuyu gündeme getirmesi siyasete bir hareketklilik getirmiştir. Sayın Başbakan da olumlu cevap vererek en kısa sürede Meclis'e geleceğini ifade etmiştir. Bir müzakere sürecinin yaşanması tartışmayı zenginleştirir. Siyasi partilerin yapacağı katkılarla şekillenecek. Umarım bütün milletimiz için hayırlı bir netice çıkar.

İSRAİL İLE NORMALLEŞME

Büyükelçiler 1 hafta 10 gün içinde karşılıklı atanacak.


Kaynak: Ajanshaber

Etiketler: İbrahim KalınCumhurbaşkanlığı