19 Mayıs 2017 16:22 | Son Güncelleme: 19 Mayıs 2017 18:44

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gençlere önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gençlerle buluştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gençlere önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Çevreme bir bakıyorum, bazılarının gençlerimizle yeni nesille ilgili karamsar düşünceler taşıdıklarını görüyorum. Ben ise tam tersine gençlerimizden, yeni nesillerden ümitliyim. 2023 Türkiyesini sizler için ve sizlerle birlikte inşa ediyoruz." dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Başbakan Binali Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanı sıra 81 il ve KKTC'den birer kadın ve erkek temsilci genç ile sporcuları kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salondaki gençlere hitaben yaptığı konuşmasına, "Sizler nezdinde tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını tebrik ediyorum. Bu milli günümüz vesilesiyle istikbalimiz olan siz, gençlerimizle bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyduğumu özellikle ifade etmek istiyorum." diyerek başladı.

Gençlerin enerjisinin, dinamizminin ve geleceğe umutla bakan gözlerinin kendisine daima mutluluk verdiğini, motivasyon kaynağı olduğunu belirten Erdoğan, gençlere baktığında özellikle kendi gençlinin aklına geldiğini söyledi.

Kendisi bu yaşlardayken tüm benliklerini kaplayan, heyecanlarıyla hayata nasıl baktıklarını, dünyayı nasıl avuçlarının içinde hissettiklerini gördüğünü aktaran Erdoğan, "Eğer o dönemde böyle ideallerimiz olmasaydı, onlara ulaşmak için kendimizi yetiştirme gayretine girmeseydik, herhalde bugün ulaştığımız bu yerlere gelemezdik." ifadesini kullandı.

"2053 TÜRKİYESİ HER ŞEYİYLE SİZLERE EMANETTİR"

Gençlik döneminde yapılan hiçbir şeyin hiçbir zaman boşa gitmeyeceğine işaret eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şöyle çevreme bir bakıyorum, bazılarının gençlerimizle ilgili, yeni nesille ilgili karamsar düşünceler taşıdıklarını görüyorum. Ben ise tam tersine gençlerimizden, yeni nesillerden ümitliyim. 2023 Türkiyesini sizler için ve sizlerle birlikte inşa ediyoruz. Bir sonraki Kızıl Elma'mız olan 2053 Türkiyesi ise her şeyiyle sizlere emanettir. Aynı şekilde 2071 vizyonunu sonraki nesillere kazandırma sorumluluğunu da sizler üzerinizde taşıyorsunuz.

Kendilerinden bu derece büyük beklentilerimizin olduğu gençlerimize güvenmemek, inanmamak, geleceğimizden vazgeçmek demektir. Biz, geleceğimizden vazgeçmiyoruz, tam tersine istikballe ilgili hedeflerimizi sürekli büyütüyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002 Türkiyesi ile bugünkü Türkiye arasında ekonomik büyüklük farkının bulunduğunu, kişi başına düşen milli geliri 3 bin 500 dolardan, 11 bin dolara çıkarmış bir Türkiye'den söz edildiğini vurguladı.

Hedeflerinin bu rakamı 2023 yılına kadar 25 bin dolara yükseltmek olduğunu bildiren Erdoğan, Türkiye'nin ilerki 6-7 yıllık dönemde iki kat daha büyümesinin önünde hiçbir engelin bulunmadığını dile getirdi.

"ÜLKEMİZ, HEDEFLERİNDEN ZERRE KADAR TAVİZ VERMEMİŞTİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zaten önlerine çıkartılabilecek tüm engellerin çıkartıldığına ve çıkartılmaya da devam edildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Ben, bütün bu yaşadıklarımızı bir kenara bırakıyorum. Sadece 2013 yılından beri maruz kaldığımız saldırılar, İstiklal Harbimizden bu yana başımıza gelen en ciddi sıkıntılardır. Gezi olaylarından 17-25 Aralık emniyet, yargı darbe girişimine, bölücü örgütün çukur eylemlerinden 15 Temmuz darbe teşebbüsüne kadar her biri tarihi nitelikte pek çok olay yaşadık.

Ülkemiz, dünyanın en kanlı terör örgütlerinin saldırısı altında olmasına rağmen, hedeflerinden, yatırımlarından zerre kadar taviz vermemiştir. Yatırımlar yine devam etmiştir. Çünkü biz, kesinlikle ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartacağız, bu kararlılığın içerisindeyiz. Bu kararlılığın gerisindeki en büyük sebep, gençlerimize güvenli, huzurlu ve müreffeh bir Türkiye bırakmak ve ülkemize olan bağlılığımızdır."

"HER KADEMEDE GENÇLERİMİZE HAK ETTİKLERİ ŞEKİLDE YER VERMEKTE KARARLIYIZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu pazar günü yapacağımız partimizin büyük kongresinden itibaren kendi inisiyatif alanımız içindeki her yerde ve her kademede gençlerimize hak ettikleri şekilde yer vermekte kararlıyız." dedi.

Türkiye'de 15 sene önce milletvekili olma veya seçilme yaşının 30 olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Yani size güvenmiyorlardı. Biz ne yaptık? 'Bu 18'e inmeli' dedik. Madem seçme yaşı 18'dir, seçilme niye 18 olmasın?" ifadesini kullandı.

Zor olanın seçilmek değil, seçmek olduğunu vurgulayan Erdoğan, seçilme yaşını ilk etapta 25'e, ikinci etapta da 16 Nisan'dan sonra 18'e indirdiklerini yineledi. Erdoğan, "Şimdi havuz genişledi. Ama birileri ne dedi? 'Çoluk çocuğa mı bırakacağız ülkeyi' dedi. Biz dedik ki 'hayır, bu milletin tarihi o çoluk çocuk dediklerinizin bir çağı kapatıp, bir çağı açmasıyla doludur." diye konuştu.

Siyasetçilere düşenin gençliğe ufuk vermek olduğunun altını çizen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Eğer siz gençliğinize ufuk verirseniz, o gençlik çok daha büyük davaların sahibi olur. İşte biz bunu başardık. Şimdi bundan sonrası size ait ona göre, artık reformları siz yapacaksınız, devrimleri siz yapacaksınız. Bu devrimleri yapmak suretiyle de Türk milletinin ne kadar güçlü olduğunu dünyaya siz göstereceksiniz. Bakın 'darbe' demiyorum, 'devrim' diyorum, 'reform' diyorum. Birileri darbe heveslisidir, bırakın onlar onunla uğraşsınlar. Biz reformlarla uğraşacağız, biz devrimlerle uğraşacağız. Bizim devrimimiz batılının söylediği gibi sessiz devrimdir. Biz bunu yaptık. Onlar dedi, biz demedik. Gerçekleştirdik. Bugün burada bir araya geldiğimiz siz gençlerimize baktığımda ne kadar doğru bir iş yaptığımızı, ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu görüyorum. Rabbim bizi mahcup etmesin. Rabbim başı dik bir şekilde bu kutlu bayrağı sizlere devretmeyi nasip etsin."

"BİZİM TARİHİMİZLE BAĞLARIMIZI KOPARDILAR MI?"

Erdoğan, bir ülkeyi ve milleti yenmenin en kestirme yolunun tarihiyle olan ilişkilerini kesmekten geçtiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bunu bize yaptılar mı? Yaptılar. Bizim tarihimizle bağlarımızı kopardılar mı? Kopardılar. Bize -siz gene kısmen onları okumadınız- öyle bir tarih okuttular ki ve bizim okuduğumuz tarih kitaplarında biz hep mağlubiyetlerle ilkelliklerle ve hep böyle garip garip şeylerle adeta geçmiş olan bir tarih okuduk. Bizim tarihimiz böyle değil, anlı şanlı tarihimizi bize o şekliyle göstermediler, okutmadılar. Ama şimdi özellikle bunun üzerinde ısrarla duruyoruz. Diliyoruz ki, müfredatımızı buna göre yeniden düzenleyeceğiz ve anlı şanlı tarihimizi kitaplarımıza bu şekilde geçeceğiz."

"BİR ÇAĞI KAPATIYOR, BİR ÇAĞI AÇIYOR"

Tarihin zannedilenin aksine sadece geçmiş değil, aynı zamanda geleceği aydınlatan bir fener olduğunu da ifade eden Erdoğan, dünyanın en büyük ve en kudretli devletlerinden olan Osmanlı'nın kurucusu Osman Bey'in boyunun başına yönetici olarak seçildiğinde 23 yaşında olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, Fatih Sultan Mehmet'in babasının, kendisine Devlet-i Aliyye-i Osmaniye'nin başına geçmesini teklif ettiğinde 13-14 yaşında olduğunu anımsatarak, şunları söyledi:

"Ama verdiği cevap çok enteresandı. 'Baba ben daha 13-14 yaşındayım Devlet-i Aliyye-i Osmaniye'yi nasıl yönetirim.' Babası, 'emrediyorum, geçeceksin' dedi. O da 'peki' dedi ve kabul etti. Ama kabul ettikten sonra ilginç bir cevap geliyordu. 'Baba, madem ki Devlet-i Aliyye-i Osmaniye'nin başına geçtim, padişah benim ve şimdi ben size emrediyorum gelin devletin başına geçin' diyor. Şu zekayı, yetişme tarzını görüyor musunuz? İşte böyle yetiştiği için 19 yaşında geliyor Devlet-i Aliyye-i Osmaniye'nin başına geçiyor ve ardından 20-21 bakıyorsunuz bir çağı kapatıyor, bir çağı açıyor.

Böyle bir ecdadımız var. Bunu öğretmekten bize kaçtılar, kaçındılar. Niye? Öğrenmesinler. Çünkü böyle yetişirsek o zaman o fetih ruhuyla geleceğe başka türlü bakacağız. Ama aşağılık kompleksi içerisinde yetiştirilen bir nesil olursak o zaman ne olacağız? O zaman  tamamen bezgin, bedbin, hiçbir hedefi olmayan bir nesil olacağız. İşte şimdi bunu yıkıyoruz. Bu, fetih için dönemin en ileri teknolojisine sahip pek çok savaş aracını bizzat tasarlamış, harekat planlarını Fatih bizzat yapmıştı. İşte diyoruz ki, bu gerçekleri bilmezsek, gençlerimize böylesine engin bir güveni nasıl duyabiliriz."

"ADAMI SAMSUN'A BİLE SOKMAZLAR"

Bugün milli bayram olarak kutlanan 19 Mayıs 1919'da İstiklal Harbi'ni yürütmek üzere Samsun'a çıkan Gazi Mustafa Kemal'in de 38 yaşında olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Yani genç diyebileceğimiz bir yaştaydı. Fakat Gazi Mustafa Kemal, İstiklal Savaşı için Samsun'dan çıkıyordu. Birileri de bugün İstiklal Mücadelesini vermek için değil, tam aksine İstiklal Mücadelesini verenlere karşı Samsun'dan çıkıp, İzmir'de onları denize dökmek için yola çıkıyor. Bakın nereden nereye geliyoruz. Ne oldu? Millet gereken dersi verdi. Kimi sen nasıl olur da bu şekilde denize dökmeye kalkarsın? Adamı Samsun'a bile sokmazlar. İstiklal Mücadelesi için Samsun'a çıkmak başka bir şey ama bu ülkeyi işgale yeltenenlere karşı o istiklal mücadelesini sürdürmek için oradan çıkmak başka bir şey.

Gittiğim ülkelerin çoğunda 20'li yaşlarda bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları görüyorum. Yine bu yaşlarda trilyonlarca liralık şirketleri yöneten gençlerin olduğunu görüyorum, biliyorum. 'Ülkemizde niçin böyle olmasın' dedik. Milletvekilliği, belediye başkanlığı, muhtarlık gibi görevlere seçilme yaşını önce 30'dan 25'e, 16 Nisan halk oylamasında da 18'e indirdik.

Şimdi bu pazar günü yapacağımız partimizin büyük kongresinden itibaren kendi inisiyatif alanımız içindeki her yerde ve her kademede gençlerimize hak ettikleri şekilde yer vermekte kararlıyız. Bu düzenlemeleri gençlerimize ihsan değil, haklarının gecikmiş teslimi olarak görüyoruz. Ben karşımda hep Anadolu kıtası büyüklüğündeki dava taşını gediğine koyacak bir gençlik gördüm, bir gençlik görüyorum."

"BİLİMDE REKABETİ ESAS ALDIK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bilimde rekabeti esas aldık. Milli Eğitim Bakanlığının bütçesini 7,5 milyar liradan 85 milyar liraya çıkardık, en büyük milli bütçeyi buraya ayırdık. Niye? Çünkü bilim en önemlisi." dedi.

Erdoğan, siyasetin, ülkenin ve milletin geleceğini şekillendirme konusunda en önemli karar alma mekanizması olduğunu söyledi.

Siyasetin aynı zamanda insan yönetme sanatı olduğunu aktaran Erdoğan, "Bunu başardığın anda iyi siyasetçi olursun. Başaramazsan olamazsın. Böylesine önemli bir alanda gençlerimizin olmaması düşünülemez. Söz sahibi olmadığınız bir yerde ihtiyacınız olan ve arzu ettiğiniz kararların çıkmayacağını unutmayınız." diye konuştu.

Gençleri siyasi, kültürel, sosyal, sportif tüm alanlarda etkin şekilde yer almaya davet eden Erdoğan, salonda bulunan sporcularla, şampiyonlarla iftihar ettiğini, başarılı sporcuların sayısının daha da artması gerektiğini belirtti.

Verdiği tavsiyelerle gençlere başarının yolunu gösterdiğini dile getiren Erdoğan, "2002 yılı Kasım ayında ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimizde bu anlayışla yola çıktık ve çocuklarımızın, özellikle gençlerimizin eğitimine önem verdik. Artık kimse, 'Siz bize fiziki imkanlar sağlamadınız.' diyemez." değerlendirmesini yaptı.

Eğitim alanında yapılan yatırımlara ilişkin de bilgi veren Erdoğan, üniversitelerin sayısının arttığını, sınıflarda artık daha az öğrenciyle ders işlendiğini anımsattı. Erdoğan, "Eksiğimiz yok mu? Var. Nedir? Tabii ki öğretmen noktasında eksikliklerimiz var, şimdi bunu telafi etmenin gayreti içindeyiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bilimde rekabeti esas aldık. Milli Eğitim Bakanlığının bütçesini 7,5 milyar liradan 85 milyar liraya çıkardık, en büyük milli bütçeyi buraya ayırdık. Niye? Çünkü bilim en önemlisi. Sıralamayı değiştirdik. Biz göreve geldiğimizde milli savunma bir numaraydı, onu geriye aldık. Eğitimi öne çıkardık. İkinci sıraya sağlığı koyduk. 'Adalet, emniyet bunlar temel taşlarımız.' dedik. 'Önce bunları halledeceğiz.' İşte şimdi bunlar halloldu. Daha iyisi olacak, bunları daha ileri taşıyacağız."

Şehir hastaneleri ile ülkeyi zenginleştirdiklerini belirten Erdoğan, Türkiye'nin, devletin kendi insanına değer verdiği bir ülke olarak tarihe kayıt düşüreceğini söyledi.  

Kanuni Sultan Süleyman'ın, "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi." sözünü anımsatan Erdoğan, "Koskoca Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye'yi bir kenara koyuyor, bir sağlıklı nefes diyor. İşte bunu başaracağız." diye konuştu.

"OECD ÜLKELERİ İÇİNDE EN GENÇ ÖĞRETMEN KADROSU TÜRKİYE'DE"

Erdoğan, OECD ülkeleri içinde en genç öğretmen kadrosuna Türkiye'nin sahip olduğunu, muhalefetin işine gelmediği için bu konuyu hiç gündeme getirmediğini ifade etti.  

Okul öncesi eğitimi yaygınlaştırdıklarını söyleyen Erdoğan, eğitim alanında önemli reformları hayata geçirdiklerini, 28 Şubat döneminin ürünü olan 8 yıllık kesintisiz eğitimi kaldırdıklarını anımsattı.

Dershanelerin kapatarak aileleri o sektörün yükünden kurtardıklarına dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

"Biliyorsunuz FETÖ'nün bize ilk saldırısı da buradan geldi aslında. Bu inceliği iyi kavrayalım. Kaynak ellerinden alındı. Oradan büyük bir kaynak vardı. Sadece asgari 1 milyar yılda oradan kazanıyorlardı. Musluk kapatılınca çılgına döndüler. Bu sebeple başladı, darbe girişimine bundan dolayı girdiler. Sadece bu durum bile dershaneler konusundaki tavrımızın ne derece doğru olduğunu göstermiştir."

"İSTANBUL'DA NELERLE SAVAŞTIĞIMI BİLMİYORSUNUZ"

Öğrenci yurtlarının yatak kapasitesinin 182 binden 601 bine çıkartıldığına, odaların konforlu hale getirildiğine ve ücretsiz internet gibi imkanların sağlandığına işaret eden Erdoğan, öğrencilere sağlanan burs ücretlerinin lisansta 425 liraya, yüksek lisansta 950 liraya, doktorada bin 275 liraya çıkarıldığını belirtti.

Erdoğan, gençliğin önünü açtıklarını vurgulayarak, "Her alanda öğrencilerimizi destekledik. Sporda da çok önemli hizmetler gerçekleştirdik ve bugüne kadar bin 807 yeni spor tesisini gençlerimizin hizmetine sunduk. 27 ayrı şehrimizde toplamda 720 bin seyirci kapasitesi olan 30 stadyumun projesi hızla sürüyor. Şu ana kadar bu stadyumlardan 9'u tamamlandı ve hizmete girdi." dedi.

Türkiye'de geçmişte yaşanan zorluklara, imkansızlıklara değinen Erdoğan, salonda bulunan gençlere hitaben, "Çoğunuz benim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum dönemi bilmiyorsunuz ve o dönemde benim İstanbul'da nelerle savaştığımı bilmiyorsunuz. İstanbul'da su yoktu, şimdi İzmir'de olmadığı gibi." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, İstanbul'da geçmişte bidon kuyrukları olduğunu, hava kirliliğinden dolayı insanlara gazetelerin maske dağıttığını anlatarak, göreve geldiklerinde İstanbul'un su, çöp sorununu çözdüklerini ve doğalgazı süratle yaydıklarını aktardı. Belediyenin 2,5 milyar dolar borcu olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Bir taraftan yatırımlar, kavşaklar, köprülü kavşaklar devam etti, bir taraftan da borcu indirdik, 1 milyar 250 milyon dolar borç bıraktık ve cezaevine girdik." şeklinde konuştu.

"HALEP ORADAYSA ARŞIN BURADA"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun bir sevda, aşk işi olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sevda, aşk olmayınca bu iş olmaz. Bakın o gün bugündür İstanbul'u İstanbullu başkasına vermedi. Türkiye'de de derdimiz bizim aynıydı. Nasıl bir Türkiye aldık, geldiğimiz nokta ortada. Eğitimde de sağlıkta da adalette de ulaşımda da her şey ortada. 79 senedir bu ülkede 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldı ama biz şu 15 seneye 17 bin kilometre bölünmüş yol sığdırdık. Halep oradaysa arşın burada."

Erdoğan, "Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü, Osmangazi Köprüsü'nü, Marmaray, Avrasya Tüneli'ni görmek, yaşamak, bunların hepsi bize ayrı bir güç katıyor. 'Benim ülkemde de bunlar var', bunu diyoruz." ifadelerini kullandı.

Asya'yı Avrupa'ya bağlayacak yeni bir güzergah olarak 18 Mart Çanakkale Köprüsü'nün de temelinin atıldığını anımsatan Erdoğan, Çin ziyareti sırasında kuzey-güney koridorunun yanı sıra "orta koridor" konusunun da konuşulduğunu kaydetti.

Erdoğan, "Orta koridorda ne var? İşte bu dediklerim var. Yani Türkiye var. Ne ile var? Yavuz Sultan Selim, Osmangazi Köprüsü'yle var. Marmaray'la, Avrasya Tüneli'yle ve 18 Mart Çanakkale Köprüsü'yle var. Çünkü bunların hepsi Avrupa'yı Asya'ya bağlıyor. Bakın daha onlar başlamadan biz işi bitiriyoruz. Nereden nereye..." diye konuştu.

 "SAHADA OYNAYAN OLALIM VE İŞİ BİTİRELİM"

Erdoğan, bugün sahip olunanların kıymetinin, 15-30 yıl öncesinde yaşananların bilinmesiyle anlaşılabileceğini belirterek, "Değişimin kesintisiz bir süreç olduğunu unutmayınız. Sürekli güncellemeye mahkumsunuz. Eğer güncellemeyi sürekli yapmazsanız geri kalırsınız. Birileri gelir sizi geçer. Biz şurada 20-30 sene önce Kore'yle aynı noktadaydık ama Kore geldi bizi solladı geçti. Şimdi biz izliyoruz. Biz de diyoruz ki, trübünde izleyen olmayalım, sahada oynayan olalım ve işi bitirelim." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de son 3 yılda yaşanan güvenlik ve ekonomi ağırlıklı sorunların bundan sonrası için çok önemli dersler de verdiğini vurgulayan Erdoğan, geleceğin Türkiye'sini gençlerle inşa ederken bu tecrübelerden ilham alarak birlik ve beraberliğe çok daha güçlü bir şekilde sahip çıkacaklarının altını çizdi.

Erdoğan, 4 temel ilkeyi tekrarlamak istediğini ifade ederek, "tek millet" ilkesi çerçevesinde 80 milyon vatandaşla "tek millet" olacaklarını söyledi.

İkinci ilkenin "tek bayrak" olduğunu aktaran Erdoğan, "Bizim bayrağımıza eş paçavraları asla kabullenemeyiz. Bayrağımızın rengi kutsaldır, şehidimizin kanıdır. Hilal bağımsızlığımızın ifadesidir. Yıldız şehitlerimizin ta kendisidir. Bu bayrağa eş herhangi bir paçavra kabullenmiyoruz. Kararlı duracağız burada." dedi.

Erdoğan, üçüncü ilkenin de "tek vatan" olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"780 bin kilometrekareyle tek vatan. Vatanımızı kimseye böldürtmeyiz. Vatanımız üzerinde hesap yapanlar, işte şimdi Tendürek'te, Cudi'de, Gabar'da, Bestler Dereler'de nasıl bedel ödüyorlarsa böyle bedel ödemeye devam ederler. Bunu böyle bilsinler. O şehitlerimizin kanlarını yerde koymayız, bu bedeli öderler. Dört, tek devlet. Bizim Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devletimiz yok. Bunu herkes böyle bilecek. Bunu herkes böyle bile, başka hiçbir hesabın içerisine kimse girmeye. Girerlerse bedeli ortada. İşte bu ilkelere sıkı sıkıya sarılarak, önce 2023 hedeflerimize ulaşacak, ardından 2053 vizyonumuzu sizlere emanet edeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gençleri tebrik etti.

- NOTLAR

Konuşmaların ardından 15 Temmuz şehitlerine hitaben yazılan, "Gençlerden ecdada mektup" konulu mektup yarışmasının üç daldaki birincileri, yazdıkları mektupları Cumhurbaşkanı Erdoğan'a takdim etti.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabule katılan Başbakan Binali Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gençler ve sporcularla fotoğraf çektirdi.

Öte yandan kabulde yapılan konuşmalar, işaret diliyle salondaki davetlilere aktarıldı.

Etiketler: