19 Ekim 2016 13:46 | Son Güncelleme: 19 Ekim 2016 18:18

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Musul konusunda kendi planlarımızı yapmaya başladık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Kimsenin bu oyunda bize biçtiği role rıza göstermek zorunda değiliz. Kendi planlarımızı yapmaya başladık. Biz hem sahada hem de masada olacağız' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan:  Musul konusunda kendi planlarımızı yapmaya başladık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Kimsenin bu oyunda bize biçtiği role rıza göstermek zorunda değiliz. Kendi planlarımızı yapmaya başladık. Biz hem sahada hem de masada olacağız' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  28. Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu. 

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları; 

Sözlerimin hemen başında 19 Ekim Muhtarlar Gününüzü tebrik ediyorum. Bugün en genç muhtarımızın, en uzun süre görev yapan muhtarımızın, aynı anda görev yapan karı-koca, anne-oğul muhtarlarımız da bizlerle birlikte.

Muhtarlarımız demokrasinin temel taşlarıdır. Milletin gönlünü kazanmanın, oyunu almanın ne demek olduğunu bilmeyenlere bu işi anlatmak çok zor. Seçilmiş gibi görünenlerin bir kısmı da atanmış hükmündedir. Kendi bileklerinin haklarıyla değil, alavere dalavere ile gelmişlerdir. O yüzden milletin tercihlerini küçümserler. Millete hizmet etmek üzere atanmışların da benzer yanlışlara kapıldıklarını görüyoruz. Müsteşardan memuruna kadar atanan kamu görevlileri millete hizmet etmekle mükelleftir. İster seçilmiş, ister atanmış olsun, kendilerine tahsis edilen imkanlar birer emanettir. Asıl olan bu emaneti namus bilip korumak, görevini yerine getirmektir.

Biz de ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimiz günden beri insanı yaşat ki devlet yaşasın ilkesini tüm kamu kurumlarında etkin kılma gayretindeyiz. Milletine hizmetkar olan bir anlayışın yerleşmesi konusunda önemli mesafe kat ettiğimize inanıyorum.

'15 TEMMUZ 2.KURTULUŞ SAVAŞIMIZ'

15 Temmuz gecesi yolları ve meydanları dolduran milletimiz, bu anlayışla devletinin yanında yer almıştır. Darbecilerin karşısına dikilen kahraman vatandaşlarımız istiklaline sahip çıkarsa güvenli geleceğini olacağını biliyordu. Biz bu yüzden 15 Temmuz'a 2. Kurtuluş Savaşı diyoruz.

'GENÇLERİMİZİN LOZANI ARAŞTIRMASINDAN BİRİLERİ RAHATSIZ OLUYOR'

Kurtuluş Savaşı'nı çok iyi anlamak mecburiyetindeyiz. YÖK'ün dün yaptığı toplantıda, tarihimizi yavrularımıza iyi öğretelim. Çünkü bizi yalan söyleyen tarihle aldattılar. Öğrencilerimize de kendi tarihlerini iyi öğrenmelerini tavsiye ettim. Son zamanlarda gündemde olan Lozan'ı ifade ederek gündeme düşürdüğümüz konu, ardından Misakı Milli konusu bu sürecin nasıl yönetildiğini, bizlere nasıl bazı gerçekleri yanlış öğrettiklerinin en açık ifadesidir. Gençlerimizin Lozan'ı incelemesi, araştırması; birileri rahatsız oluyor, varsın rahatsız olsun. Tartışılsın, incelensin görülsün. Doğru-yanlış bilelim. Partimin kurucusu Lozan'da imza atmış diye 'bu doğrudur' böyle bir mantık olamaz. 'Acaba doğru mudur' bu soruyu soralım. Tek tipçi bir insan, biz böyle bir gençlik istemiyoruz; sorgulayan, araştıran bir gençlik istiyoruz. Sorguladığı, araştırdığı zaman gerçeğe ulaşacaktır. Ben gençliğimizi bal arısı gibi görmek istiyorum, eşek arısı gibi değil.

'SİNEKLERLE DEĞİL, BATAKLIĞI KURUTACAĞIZ'

İnsani olarak büyük bedeller ödedik. Terörle mücadele ve kardeş kavgalarında gençlerimizi kaybettik. Artık bedel ödemek istemiyoruz. Bundan sonra sorunların kapımızı çalmasını beklemeyeceğiz. Terör örgütleriyle sorunlarımı mı var? Bundan sonra saldırmalarını beklemeden tepelerine bineceğiz. Suriye ve Irak'ta bize yönelik tehditler mi var? Sineklerle uğraşmak yerine bataklığı kurtumanın yollarıı arayacağız. Biz uzun yıllar PKK bize saldırdığı zaman karşılık veriyorduk. Bundan sonra saklandıkları yerde onları yok edeceğiz. Bölücü örgüte destek veren ve imkan sağlayan kim varsa hepsinin kökünü kazıyacağız. 

'BİZ EL BAB'A DA GİDECEĞİZ'

Türkiye, Suriye ve Irak'ta yen, güvenlik anlayışına uygun bir tavır sergiliyor. Biz bekledikçe sorunlar üzerimize geliyor. Bir yandan DAEŞ bir yandan da YPG terör örgütü bize bayrak sallamaya başlayınca, anladık ki bize kimseden fayda yok. ÖSO ile birlikte Suriye'nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı'nı başlattık, başarıyla da devam ediyor. Suriye'nin sorunu DEAŞ değil, uygulanabilir bir taktiğin olmamasıydı. Şimdi birileri bize akıl veriyor. Dabık'a girdiniz ama daha aşağıya inmeyin diyorlar. Aşağıda ne var El Bab var. Kusura bakmayın biz oraya da gideceğiz.  Münbiç'i de kuşatma altına almamız lazım. PYD işgal etmek istiyorlar. 

'MUSUL KONUSUNDA KENDİ PLANLARIMIZI YAPMAYA BAŞLADIK'

İstiyorlar ki Türkiye yerinde otursun, olup biteni izlesin, sonuçlarına katlansın. Asıl mesele bölgenin yeniden yapılandırılması meselesidir. . Bu yeni yaklaşımının gereği olarak bu konuyu Musul'da çözmeliyiz. Eğer Musul'u mezhepçiliğe teslim edersek, sorunun kendi sınırımıza dayanmasını engelleyemeyiz. Ben mezhepçliğe karşıyım Şii ve Sünnilik bir din değil, din bunların üstündedir. Bizim için herşey tek din olan İslam'la sonlanmıştır. Bizim sınırımız var, biz bir şey söyleyemeyeceğiz, sınırları olamayanlar ise kesip, biçecek. 

Bizi PKK ve DEAŞ'la uğraştırarak Musul'dan uzak tutmaya çalışıyorlar.Bizim geleceğimizi terör örgütleri eliyle biçimlendireceklerini sanıyorlar. Terör silahının çok yakında onların elinde patlayacağını biliyoruz. 


Kaynak: Ajanshaber

Etiketler: Muhtarlar toplantısıCumhurbaşkanı Erdoğan