09 Ekim 2017 19:01 | Son Güncelleme: 09 Ekim 2017 20:21

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna'dan müjdeyi verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna'dan müjdeyi verdi

Erdoğan'ın açıklamalarından önemli başlıklar;

Değerli dostum Poroşenko, saygıdeğer bakanlarımız ve kıymetli basın mensupları sizleri saygıyla selamlıyorum.

'UKRAYNA GÜVENLİK KONUSUNDA KİLİT ÜLKE'

İki yıl aradan sonra Ukrayna'yı tekrar ziyaret etmekten dolayı büyük memnuniyet duydum. Değerli dostum Poroşenko'ya bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Bu önemli toplantının ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Ukrayna ile ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Ukrayna bölgemizin istikrar ve güvenlik konusunda kilit ülkelerden biridir. İkili ilişkilerimize hep stratejik vizyonla yaklaştık.

KİMLİKLE SEYAHAT

2012'de yürürlüğe giren vize muhafiyeti anlaşmasının ardından kimlikle seyahat uygulamasını başlattık. Bugün yaptığımız görüşmelerde ilişkilerimizi kapsamlı bir şekilde ele alma imkanı bulduk.

'KIRIM'IN YASADIŞI İLHAKINI TANIMAYACAĞIZ'

Karadeniz havzasının güvenliği dahil olmak üzere bölgesel konuları mütalaa ettik. Bu konularda eşgüdüm halinde hareket etme kararı aldık. Poroşenko'ya Kırım dahil toprak bütünlüğünü destekleyeceğimizi bir kez daha ifade ettim. Kırım'ın yasadışı ilhakını tanımadık tanımayacağız. Ukrayna'nın Kırım Tatarlarına destekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Kırım'daki yasadışı durumun aşılması için hukuk içinde atılacak adımlarının önemine inanıyoruz.

'BURADAN MÜJDE VERİYORUM'

Buradan milletimize müjde veriyorum. Ukrayna'da Yunus Emre Türk Kültür Merkezi açıyoruz. Bundan dolay dostum Poroşenko'ta teşekkür ediyorum.

Etiketler: erdoğan ukraynada