11 Ağustos 2017 19:17 | Son Güncelleme: 11 Ağustos 2017 19:19

"ABD ve Kuzey Kore" geriliminde Çin'den açıklama

Çin'in Kuzey Kore ile ABD arasındaki gerilimde hangi safta olacağını belli oldu.

Çin Komünist Partisi'nin resmi yayın organı Global Times'ta yer alan köşe yazısında, ABD ve Kuzey Koreli yetkililerin açıklamalarının, Kore yarımadasında tansiyonun artarak devam edeceği sinyalleri verdiği ifade edildi.

Pekin yönetiminin, Pyongyang ve Washington'a yaptığı çağrılara rağmen, gerilimin tırmandığı değerlendirmesi yapılan yazıda, "Çin, eğer bölgede kendi çıkarlarına zarar veren olursa buna sıkı bir şekilde cevap vereceğini tüm taraflara açık bir şekilde ifade etmelidir." ifadesi kullanıldı.

Yazıda, "Eğer ilk Kuzey Kore, balistik füzelerle ABD topraklarını hedef alır da Washington buna misilleme yaparsa, Pekin yönetimi tarafsız kalacaktır. Eğer ABD ve Güney Kore, ilk ateş açan taraf olur da Kore yarımadasında rejim değişikliğine kalkar, bölgedeki siyasi yapıyı değiştirmeye girişirse Çin, buna izin vermeyecektir." ifadeleri yer aldı.

Çin'in, Kore yarımadasında nükleer faaliyetlere de savaşa da karşı olduğu vurgulanırken, Pekin'in, çıkarlarının bulunduğu bölgede istikrarı bozacak her türlü eylemin karşısında olacağı kaydedildi.

Etiketler: çinkuzey koreabd


  • Memet Memet - Yani eğer ilk ABD saldırırsa, Çin, kuzey kore yararına iş yapacak...

    0 0
  • Ali Yiğitgiller - Büyük devlet hem nalına hem mıhına vuruyor. Oyun TÜRKİYE üzerine yazılmış.Sürüngenler çin'e taşındılar,abd'yi dağıtacak dünyanın merkezini çin yapacaklar,para falan yok artık. İslâm dünyası birbirine girdi Türkiye sussun tamam.

    0 0